SME
Nedeľa, 18. apríl, 2021 | Meniny má ValérKrížovkyKrížovky
ZA DUCHOVNÝMI KRÁSAMI

Legendárna Obišovská Panna Mária

Staré pútnické miesto láka ľudí z mnohých kútov Slovenska, aby tam načerpali sily alebo si modlitbami od Obišovskej Panny Márie vyprosili milosti. Ja som tam bola tiež na púti a zaujal ma obraz o ktorom sa traduje zaujímavá legenda.

Obraz Ružencovej Panny Márie. Podľa jednej z legiend, pochádza z poľského Tarnova.Obraz Ružencovej Panny Márie. Podľa jednej z legiend, pochádza z poľského Tarnova. (Zdroj: VSV)

Pre tých, ktorí v Obišovciach nikdy neboli, stačí prejsť cez trať a nasmerovať si to hore obcou až ku kostolu, ktorý stojí na miernom kopčeku. V prvú októbrovú nedeľu sa koná púť na vrchu Putnok, ktorý je zasvätený Ružencovej Panne Márii. Pred kostolom nájdete aj obraz o ktorom sa traduje legenda.

Pannu Máriu poranili po tvári

Historka o obraze Panny Márie hovorí: „Milostivý obraz sa dostal do Obišoviec zvláštnym spôsobom z poľského Tarnova. Jedného dňa zmizol z tohto poľského mesta a zjavoval sa na lipe, ktorá rástla na kopci menom Putnok. Z lipy údajne vyžarovalo svetlo, ktoré bolo viditeľné zo širokého okolia.

Skryť Vypnúť reklamu

Keď sa to obyvatelia Tarnova dozvedeli, rozhodli sa vziať si obraz späť. Obraz naložili na voz, a keď bol obraz naložený a chceli s ním odísť, voz sa z miesta ani nepohol. Preto do voza zapriahli tri páry koni. Keďže ani to nepomohlo, pohonič v snahe popohnať kone, šľahol bičom a zasiahol obraz Panny Márie po tvári. Na obraze sa objavili krvavé slzy. Pri dôslednom pozeraní sa na obraz, môžeme si všimnúť znak - jazvu na líci.

Ľudia pochopili, že Panna Mária si svoje miesto vyvolila práve tu v Obišovciach. Na tomto mieste dnes stojí neogotický kostol. Mramorové dosky na stene kostola vedľa milostivého obrazu svedčia o vypočutí prosieb ľudí na príhovor Panny Márie. Iný príbeh hovorí, že milostivý obraz Panny Márie sa nachádza v Obišovciach zásluhou rodu Mariássyovcov, tunajších patrónov, ktorí obývali obišovský kaštieľ.“ (zdroj:obisovce.sk)

Skryť Vypnúť reklamu

Ukrývajú relikvie svätých

V roku 2011 bol kostol v Obišovciach vyhlásený za diecézne sanktuárium. Pravidelne v prvé soboty v mesiaci sa tu konajú Fatimské pobožnosti a už vyše 300 rokov tu slávia odpustovú slávnosť k ružencovej Panne Márii. V kostole sa nachádzajú vzácne relikvie svätého Jána Pavla II. a svätého pátra Pia.

Hranice prešovského a košického kraja...

Pre tých, ktorí si chcete oddýchnuť aj v prírode, nasmerujte si to popri cintoríne na poľnú cestu, kde po pár metroch zbadáte opustený kríž. Tam zabočte vľavo, až vyjdete opäť na lúku, kde uvidíte malú kamennú lavičku pri lipe. Hneď neďaleko sú hranice prešovského a košického kraja.

Odtiaľ sa už môžete kochať výhľadom na panorámu Obišoviec, Kysacký hrad a na vrch Stráža, na ktorom leží mohutné hradisko s dĺžkou až 1 km. Podľa nálezov bolo obývané už v dobe rímskej, nepochybne sídlo dávnovekého kraja. No a hneď po ceste to máte blízko k Obišovskému hradu.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Kresťanstvo

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Minister obrany Jaroslav Naď.

Ak laboratórium v Maďarsku vakcínu odobrí, bude sa ňou podľa Naďa dať očkovať.

2 h
Výbuch muničného skladu za obcou Vrbětice. Dymový "hríb", ktorý odfotili z radnice mesta Valašské Klobouky 16. októbra 2014.

Prvý z výbuchov bol podľa ministra Hamáčka neplánovaný. Dôkazy o zapojení ruskej tajnej služby sú podľa neho dostatočné. Premiér chce odtajniť vyšetrovanie.

7 h
Takmer prázdna letisková hala v Bratislave.

Do karantény musia aj tí, ktorí prekonali covid-19.

5 h
Český premiér Andrej Babiš.

Podľa Babiša a Hamáčka existuje podozrenie, že sa Rusko podieľalo na výbuchu muničných skladov vo Vrběticiach v roku 2014.

10 h