SME
Piatok, 22. október, 2021 | Meniny má SergejKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

„Drag queen“ v gayklube symbolicky podrezala arcibiskupa Jedraszewského

Škandál v Poľsku: Na súťaži Mr. Gay účastník na figuríne simuloval vraždu preláta známeho kritikou LGBT.

Drag queen vystupujúca pod menom Mariolkaa Rebell na súťaži Mr. Gay v Poznani.Drag queen vystupujúca pod menom Mariolkaa Rebell na súťaži Mr. Gay v Poznani. (Zdroj: Facebook)

Krakovský arcibiskup Marek Jedraszewski vystupuje ostro proti LGBT ideológii, ktorú nedávno nazval „dúhovým morom“.

Ten podľa neho nahradil „červený mor“ nedávnej minulosti. "Červený mor bol nahradený dúhovým, ktorý rovnako ako komunizmus chce opanovať srdcia, duša a mysle Poliakov," povedal v kázni začiatkom augusta.

Niet divu, že za svoje názory čelí neláske dotknutých LGBT kruhov, čo celkom nedávno v symbolickej rovine vyvrcholilo na súťaži Mister Gay v Poznani.

Vystúpenie na účet arcibiskupa

Jeden z účastníkov tejto súťažnej show priniesol na pódium nafukovaciu figurínu, ktorá mala na tvárovej časti pripevnený Jedraszewského portrét.

Skryť Vypnúť reklamu

Držiac ju v jednej ruke, tou druhou muž v úbore ženy napodobnil pohyby nožom a na tričku sa mu objavili červené fľaky.

Fotografie z predstavenia sa objavili na sociálnej sieti a vyvolali rozruch. Táto epizóda zapadla do verejnej debaty, ktorú vyvolal krakovský metropolita svojimi verejnými vystúpeniami na tému LGBT.

Sociológ: Sú známi agresivitou

O prípade informovala na svojom webe aj poľská štátna televízia TVP, ktorá priniesla vyjadrenie akademického sociológa Jerzyho Kaczmarka. Podľa neho možno v danom prípade hovoriť nie o čine jednotlivca, ale o všeobecnom súhlase daného prostredia s provokáciou a útokom tohto typu.

„Taká akcia je jednoznačne znevažujúcou akciou. Je známe, že prostredia LGBT sa prejavujú veľmi agresívnym spôsobom a snažia sa znevažovať svojich protivníkov a silno pôsobiť na emócie,“ uviedol J. Kaczmarek pre TVP.

Skryť Vypnúť reklamu

Episkopát je proti každému prejavu nenávisti

Na svojej stránke sa vyjadrila aj Konferencia episkopátu Poľska, ktorej hovorca v osobitnom vyhlásení uviedol: „S ľútosťou sme prijali informáciu o manifestácii nenávisti, ku ktorej došlo v jednom z poznanských klubov.“

„Dnes by sme chceli znova pripomenúť, že podnecovanie nenávisti a násilných činov voči akémukoľvek človeku, bez ohľadu na jeho postavenie v spoločnosti, nemá miesto v kánonoch európskej civilizácie,“ uvádza sa ďalej v stanovisku poľských biskupov.

V jeho texte sa zároveň pripomína, že cirkev sa nedávno podobne postavila aj proti verejnému spáleniu bábky Judáša, ktoré zaváňalo antisemitizmom.

Ospravedlnenie organizátorov

Od kontroverzného vystúpenia v klube Punto sa však dištancovali aj spolky združujúce LGBTI osoby.

Skryť Vypnúť reklamu

Samotní organizátori súťaže k tomu zverejnili na sociálnej sieti ospravedlňujúce vyhlásenie, ktorého úplný text uvádzame.

„Ako organizátori súťaže Miss Lesbian Poland 2019 a Mr. Gay Poland 2019, ktorá sa konala 9. a 10. augusta v Poznani, chceme vyhlásiť, že sa staviame proti všetkým druhom nenávistných prejavov, podnecovania k násiliu a iným formám propagácie takýchto postojov.

Vo svojom mene sa chceme ospravedlniť všetkým osobám, ktoré sa cítili byť urazené vystúpením jednej z Drag Queen počas nášho podujatia. Chceme však zdôrazniť, že sme neboli vopred informovaní o podrobnostiach vystúpenia. Neakceptujeme vystúpenia tohto druhu.

Súťaž má za cieľ podporu pozitívnych postojov, tolerancie a akceptácie.“

Súvisiaci článok Červený mor nahradil dúhový. Poľský arcibiskup rozhneval liberálov

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Herec Alec Baldwin.

Incident, ktorý sa stal na Bonanza Creek Ranch v Novom Mexiku, je predmetom vyšetrovania. Slávny herec predstúpil pred šerifa so slzami v očiach.


SITA/AP 3 h
Migranti sedia po prekročení hranice z Bieloruska do Poľska v poľskej dedine Usnarz Gorny.

Sú medzi nimi krajiny V4, Dánsko, Bulharsko a Grécko, či pobaltské štáty.


TASR 4 h
Ilustračné foto

Pri PCR testoch bol už nakazený každý štvrtý testovaný. Počet hospitalizovaných sa zvýšil o 50, v nemocnici leží 1 102 pacientov.


SITA 7 h
Ilustračné foto

Slovensko patrí medzi najohrozenejšie krajiny. Firmy majú problém pri plánovaní výroby a vyťažovaní liniek, čo súvisí s ich schopnosťou prideľovať zamestnancom prácu.


8 h
Skryť Zatvoriť reklamu