SME
Nedeľa, 18. apríl, 2021 | Meniny má ValérKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

„Drag queen“ v gayklube symbolicky podrezala arcibiskupa Jedraszewského

Škandál v Poľsku: Na súťaži Mr. Gay účastník na figuríne simuloval vraždu preláta známeho kritikou LGBT.

Drag queen vystupujúca pod menom Mariolkaa Rebell na súťaži Mr. Gay v Poznani.Drag queen vystupujúca pod menom Mariolkaa Rebell na súťaži Mr. Gay v Poznani. (Zdroj: Facebook)

Krakovský arcibiskup Marek Jedraszewski vystupuje ostro proti LGBT ideológii, ktorú nedávno nazval „dúhovým morom“.

Ten podľa neho nahradil „červený mor“ nedávnej minulosti. "Červený mor bol nahradený dúhovým, ktorý rovnako ako komunizmus chce opanovať srdcia, duša a mysle Poliakov," povedal v kázni začiatkom augusta.

Niet divu, že za svoje názory čelí neláske dotknutých LGBT kruhov, čo celkom nedávno v symbolickej rovine vyvrcholilo na súťaži Mister Gay v Poznani.

Vystúpenie na účet arcibiskupa

Jeden z účastníkov tejto súťažnej show priniesol na pódium nafukovaciu figurínu, ktorá mala na tvárovej časti pripevnený Jedraszewského portrét.

Skryť Vypnúť reklamu

Držiac ju v jednej ruke, tou druhou muž v úbore ženy napodobnil pohyby nožom a na tričku sa mu objavili červené fľaky.

Fotografie z predstavenia sa objavili na sociálnej sieti a vyvolali rozruch. Táto epizóda zapadla do verejnej debaty, ktorú vyvolal krakovský metropolita svojimi verejnými vystúpeniami na tému LGBT.

Sociológ: Sú známi agresivitou

O prípade informovala na svojom webe aj poľská štátna televízia TVP, ktorá priniesla vyjadrenie akademického sociológa Jerzyho Kaczmarka. Podľa neho možno v danom prípade hovoriť nie o čine jednotlivca, ale o všeobecnom súhlase daného prostredia s provokáciou a útokom tohto typu.

„Taká akcia je jednoznačne znevažujúcou akciou. Je známe, že prostredia LGBT sa prejavujú veľmi agresívnym spôsobom a snažia sa znevažovať svojich protivníkov a silno pôsobiť na emócie,“ uviedol J. Kaczmarek pre TVP.

Skryť Vypnúť reklamu

Episkopát je proti každému prejavu nenávisti

Na svojej stránke sa vyjadrila aj Konferencia episkopátu Poľska, ktorej hovorca v osobitnom vyhlásení uviedol: „S ľútosťou sme prijali informáciu o manifestácii nenávisti, ku ktorej došlo v jednom z poznanských klubov.“

„Dnes by sme chceli znova pripomenúť, že podnecovanie nenávisti a násilných činov voči akémukoľvek človeku, bez ohľadu na jeho postavenie v spoločnosti, nemá miesto v kánonoch európskej civilizácie,“ uvádza sa ďalej v stanovisku poľských biskupov.

V jeho texte sa zároveň pripomína, že cirkev sa nedávno podobne postavila aj proti verejnému spáleniu bábky Judáša, ktoré zaváňalo antisemitizmom.

Ospravedlnenie organizátorov

Od kontroverzného vystúpenia v klube Punto sa však dištancovali aj spolky združujúce LGBTI osoby.

Skryť Vypnúť reklamu

Samotní organizátori súťaže k tomu zverejnili na sociálnej sieti ospravedlňujúce vyhlásenie, ktorého úplný text uvádzame.

„Ako organizátori súťaže Miss Lesbian Poland 2019 a Mr. Gay Poland 2019, ktorá sa konala 9. a 10. augusta v Poznani, chceme vyhlásiť, že sa staviame proti všetkým druhom nenávistných prejavov, podnecovania k násiliu a iným formám propagácie takýchto postojov.

Vo svojom mene sa chceme ospravedlniť všetkým osobám, ktoré sa cítili byť urazené vystúpením jednej z Drag Queen počas nášho podujatia. Chceme však zdôrazniť, že sme neboli vopred informovaní o podrobnostiach vystúpenia. Neakceptujeme vystúpenia tohto druhu.

Súťaž má za cieľ podporu pozitívnych postojov, tolerancie a akceptácie.“

Súvisiaci článok Červený mor nahradil dúhový. Poľský arcibiskup rozhneval liberálov

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Nový perex

14 h
Vyhradené miesta počas bohoslužby. V Konkatedrále sv. Mikuláša v Prešove majú kapacitu 150 miest na sedenie.

Výnimka platí aj pre účasť na pohrebe blízkej osoby, uzavretí manželstva či krst.

12 h
Mesto už prijíma žiadosti o otvorenie terasy.

Zároveň avizoval, že od ďalšieho pondelka 26. apríla by sa mohli otvoriť terasy.

16 h
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

Lavrov v piatok oznámil, že Moskva nariadi desiatim diplomatom Spojených štátov, aby opustili Rusko. Je to podľa jeho slov odveta za americké sankcie.

17 h