SME
Nedeľa, 23. február, 2020 | Meniny má Roman, Romana
ZAHRANIČIE

„Drag queen“ v gayklube symbolicky podrezala arcibiskupa Jedraszewského

Škandál v Poľsku: Na súťaži Mr. Gay účastník na figuríne simuloval vraždu preláta známeho kritikou LGBT.

Drag queen vystupujúca pod menom Mariolkaa Rebell na súťaži Mr. Gay v Poznani.Drag queen vystupujúca pod menom Mariolkaa Rebell na súťaži Mr. Gay v Poznani.(Zdroj: Facebook)

Krakovský arcibiskup Marek Jedraszewski vystupuje ostro proti LGBT ideológii, ktorú nedávno nazval „dúhovým morom“.

Ten podľa neho nahradil „červený mor“ nedávnej minulosti. "Červený mor bol nahradený dúhovým, ktorý rovnako ako komunizmus chce opanovať srdcia, duša a mysle Poliakov," povedal v kázni začiatkom augusta.

Niet divu, že za svoje názory čelí neláske dotknutých LGBT kruhov, čo celkom nedávno v symbolickej rovine vyvrcholilo na súťaži Mister Gay v Poznani.

Vystúpenie na účet arcibiskupa

Jeden z účastníkov tejto súťažnej show priniesol na pódium nafukovaciu figurínu, ktorá mala na tvárovej časti pripevnený Jedraszewského portrét.

Držiac ju v jednej ruke, tou druhou muž v úbore ženy napodobnil pohyby nožom a na tričku sa mu objavili červené fľaky.

Článok pokračuje pod video reklamou

Fotografie z predstavenia sa objavili na sociálnej sieti a vyvolali rozruch. Táto epizóda zapadla do verejnej debaty, ktorú vyvolal krakovský metropolita svojimi verejnými vystúpeniami na tému LGBT.

Sociológ: Sú známi agresivitou

O prípade informovala na svojom webe aj poľská štátna televízia TVP, ktorá priniesla vyjadrenie akademického sociológa Jerzyho Kaczmarka. Podľa neho možno v danom prípade hovoriť nie o čine jednotlivca, ale o všeobecnom súhlase daného prostredia s provokáciou a útokom tohto typu.

„Taká akcia je jednoznačne znevažujúcou akciou. Je známe, že prostredia LGBT sa prejavujú veľmi agresívnym spôsobom a snažia sa znevažovať svojich protivníkov a silno pôsobiť na emócie,“ uviedol J. Kaczmarek pre TVP.

Episkopát je proti každému prejavu nenávisti

Na svojej stránke sa vyjadrila aj Konferencia episkopátu Poľska, ktorej hovorca v osobitnom vyhlásení uviedol: „S ľútosťou sme prijali informáciu o manifestácii nenávisti, ku ktorej došlo v jednom z poznanských klubov.“

„Dnes by sme chceli znova pripomenúť, že podnecovanie nenávisti a násilných činov voči akémukoľvek človeku, bez ohľadu na jeho postavenie v spoločnosti, nemá miesto v kánonoch európskej civilizácie,“ uvádza sa ďalej v stanovisku poľských biskupov.

V jeho texte sa zároveň pripomína, že cirkev sa nedávno podobne postavila aj proti verejnému spáleniu bábky Judáša, ktoré zaváňalo antisemitizmom.

Ospravedlnenie organizátorov

Od kontroverzného vystúpenia v klube Punto sa však dištancovali aj spolky združujúce LGBTI osoby.

Samotní organizátori súťaže k tomu zverejnili na sociálnej sieti ospravedlňujúce vyhlásenie, ktorého úplný text uvádzame.

„Ako organizátori súťaže Miss Lesbian Poland 2019 a Mr. Gay Poland 2019, ktorá sa konala 9. a 10. augusta v Poznani, chceme vyhlásiť, že sa staviame proti všetkým druhom nenávistných prejavov, podnecovania k násiliu a iným formám propagácie takýchto postojov.

Vo svojom mene sa chceme ospravedlniť všetkým osobám, ktoré sa cítili byť urazené vystúpením jednej z Drag Queen počas nášho podujatia. Chceme však zdôrazniť, že sme neboli vopred informovaní o podrobnostiach vystúpenia. Neakceptujeme vystúpenia tohto druhu.

Súťaž má za cieľ podporu pozitívnych postojov, tolerancie a akceptácie.“

Súvisiaci článok Červený mor nahradil dúhový. Poľský arcibiskup rozhneval liberálov

Najčítanejšie články

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Ekonomika

Zmena klímy je významnou hrozbou pre finančnú stabilitu

Centrálne banky a regulačné orgány podľa štúdie čoraz viac zapracúvajú klimatické riziká do svojich aktivít.

Ilustračné foto.
Názory

2020 vs. 1665, alebo ako málo sa za to obdobie v niektorých mysliach zmenilo

Ochráni vás pred infekciou, ak sa budete päťkrát za deň modliť? Moslimovia si to mysleli v 17. storočí a niektorí aj dnes.

Pieter Bruegel starší zachytil skazu morovej nákazy na obraze Triumf smrti (okolo 1562). Obraz je plný skľučujúcich detailov.
Slovensko

Premiéra Pellegriniho hospitalizovali pre infekciu dýchacích ciest

Zdravotné problémy mal už dva týždne.

Premiér v nemocnici.
Zahraničie

Sanders po víťazstve v Nevade potvrdzuje postavenie favorita

"Vyhráme, pretože spájame náš národ v multirasovú a viacgeneračnú koalíciu," povedal ľavicový politik, ktorý sa označuje za socialistu.

Po sčítaní približne 10 percent hlasov mal Sanders pohodlné vedenie.