SME
Pondelok, 23. september, 2019 | Meniny má Zdenka
ZAHRANIČIE

„Drag queen“ v gayklube symbolicky podrezala arcibiskupa Jedraszewského

Škandál v Poľsku: Na súťaži Mr. Gay účastník na figuríne simuloval vraždu preláta známeho kritikou LGBT.

Drag queen vystupujúca pod menom Mariolkaa Rebell na súťaži Mr. Gay v Poznani.Drag queen vystupujúca pod menom Mariolkaa Rebell na súťaži Mr. Gay v Poznani.(Zdroj: Facebook)

Krakovský arcibiskup Marek Jedraszewski vystupuje ostro proti LGBT ideológii, ktorú nedávno nazval „dúhovým morom“.

Ten podľa neho nahradil „červený mor“ nedávnej minulosti. "Červený mor bol nahradený dúhovým, ktorý rovnako ako komunizmus chce opanovať srdcia, duša a mysle Poliakov," povedal v kázni začiatkom augusta.

Niet divu, že za svoje názory čelí neláske dotknutých LGBT kruhov, čo celkom nedávno v symbolickej rovine vyvrcholilo na súťaži Mister Gay v Poznani.

Vystúpenie na účet arcibiskupa

Jeden z účastníkov tejto súťažnej show priniesol na pódium nafukovaciu figurínu, ktorá mala na tvárovej časti pripevnený Jedraszewského portrét.

Držiac ju v jednej ruke, tou druhou muž v úbore ženy napodobnil pohyby nožom a na tričku sa mu objavili červené fľaky.

Článok pokračuje pod video reklamou

Fotografie z predstavenia sa objavili na sociálnej sieti a vyvolali rozruch. Táto epizóda zapadla do verejnej debaty, ktorú vyvolal krakovský metropolita svojimi verejnými vystúpeniami na tému LGBT.

Sociológ: Sú známi agresivitou

O prípade informovala na svojom webe aj poľská štátna televízia TVP, ktorá priniesla vyjadrenie akademického sociológa Jerzyho Kaczmarka. Podľa neho možno v danom prípade hovoriť nie o čine jednotlivca, ale o všeobecnom súhlase daného prostredia s provokáciou a útokom tohto typu.

„Taká akcia je jednoznačne znevažujúcou akciou. Je známe, že prostredia LGBT sa prejavujú veľmi agresívnym spôsobom a snažia sa znevažovať svojich protivníkov a silno pôsobiť na emócie,“ uviedol J. Kaczmarek pre TVP.

Episkopát je proti každému prejavu nenávisti

Na svojej stránke sa vyjadrila aj Konferencia episkopátu Poľska, ktorej hovorca v osobitnom vyhlásení uviedol: „S ľútosťou sme prijali informáciu o manifestácii nenávisti, ku ktorej došlo v jednom z poznanských klubov.“

„Dnes by sme chceli znova pripomenúť, že podnecovanie nenávisti a násilných činov voči akémukoľvek človeku, bez ohľadu na jeho postavenie v spoločnosti, nemá miesto v kánonoch európskej civilizácie,“ uvádza sa ďalej v stanovisku poľských biskupov.

V jeho texte sa zároveň pripomína, že cirkev sa nedávno podobne postavila aj proti verejnému spáleniu bábky Judáša, ktoré zaváňalo antisemitizmom.

Ospravedlnenie organizátorov

Od kontroverzného vystúpenia v klube Punto sa však dištancovali aj spolky združujúce LGBTI osoby.

Samotní organizátori súťaže k tomu zverejnili na sociálnej sieti ospravedlňujúce vyhlásenie, ktorého úplný text uvádzame.

„Ako organizátori súťaže Miss Lesbian Poland 2019 a Mr. Gay Poland 2019, ktorá sa konala 9. a 10. augusta v Poznani, chceme vyhlásiť, že sa staviame proti všetkým druhom nenávistných prejavov, podnecovania k násiliu a iným formám propagácie takýchto postojov.

Vo svojom mene sa chceme ospravedlniť všetkým osobám, ktoré sa cítili byť urazené vystúpením jednej z Drag Queen počas nášho podujatia. Chceme však zdôrazniť, že sme neboli vopred informovaní o podrobnostiach vystúpenia. Neakceptujeme vystúpenia tohto druhu.

Súťaž má za cieľ podporu pozitívnych postojov, tolerancie a akceptácie.“

Súvisiaci článok Červený mor nahradil dúhový. Poľský arcibiskup rozhneval liberálov

Najčítanejšie články

Téma: Zahraničie


Neprehliadnite tiež

Slovensko

Blahová a spol. nebudú na 99 percent kandidovať za SaS, Sulík to nekomentuje

Predseda strany Richard Sulík podľa nich zopakoval podmienku, že nebude na kandidátke, na ktorej búdu aj oni. Sulík to nekomentoval, kandidátku budú schvaľovať na straníckom sneme 5. októbra.

Na snímke poslanci NR SR za SaS v prednom rade zľava Renáta Kaščáková, Ľubomír Galko, Jana Kiššová, Natália Blahová a Jozef Rajtár spolu s členmi strany počas tlačovej konferencie k reakcii na mimoriadny kongres strany Sloboda a Solidarita.
Zahraničie

Čaputová na summite kritizovala popieranie klimatických zmien a vyzvala na zmenu života

Ľudstvo si užíva výhody pokroku, avšak zabudlo platiť svoje účty voči planéte, vyhlásila slovenská prezidentka.

Čaputová počas návštevy v USA.
Európska únia

Štyri štáty EÚ sa dohodli na systéme prerozdeľovania migrantov

Kvóty pre jednotlivé krajiny sa podľa Seehofera ešte len majú stanoviť. Bude to závisieť od toho, koľko ďalších európskych krajín sa na prerozdeľovaní utečencov bude podieľať.

Maltský záchranár pomáha jednému z migrantov.
Názory

Jiří Weigl: S Grétou na ceste do otroctva

Klimatický alarmizmus je jednou z hlavných súčastí moderného ľavicového progresivizmu a jeho hlavnou zbraňou v útoku na tradičnú západnú kapitalistickú spoločnosť, o ktorej radikálnu premenu usiluje.

Počet účastníkov odhadovala polícia niekoľko hodín pred koncom protestnej akcie na zhruba 70-tisíc.