SME
Pondelok, 23. september, 2019 | Meniny má Zdenka
ZAHRANIČIE

Český expert vyzdvihuje ruských pilotov: Pristáť v poli je nebezpečnejšie ako na vode

Porovnanie so Zázrakom na Hudsone sa ponúka, hovorí Ladislav Keller, bývalý kapitán Boeingu 737.

S jedným horiacim motorom muselo vo štvrtok krátko po štarte z letiska pri Moskve núdzovo pristáť ruské dopravné lietadlo s viac ako 234 ľuďmi na palube. Vďaka bravúrne zvládnutému pristátiu v kukuričnom poli sú teraz v Rusku hrdinsky oslavovaní obaja piloti. Stačila totiž jedna chyba a všetci mohli byť mŕtvi, píše spravodajský server idnes.cz.

"Posádka konala úplne správne, urobili všetko, čo mali. Keby piloti urobili chybu, tak by bolo veľa mŕtvych, ak nie všetci," povedal serveru Ing. Ladislav Keller, bývalý kapitán Boeingu 737.

Článok pokračuje pod video reklamou

Autor mnohých kníh a odborných článkov po ukončení kariéry pilota pracoval na Úrade pre civilné letectvo a v súčasnosti prednáša na ČVUT.

Ruské médiá pilota lietadla Damira Jusupová označujú za hrdinu a jeho výkon porovnávajú s núdzovým pristátím amerického lietadla na rieke Hudson pred desiatimi rokmi.

Pilot lietadla spoločnosti U.S. Airways vtedy západne od Manhattanu pristál na rieke po zrážke lietadla s kŕdľom husí. Aj vtedy sa incident zaobišiel bez obetí na životoch. Celý príbeh bol dokonca sfilmovaný hollywoodskymi filmármi a skutočného pilota Sullenberger na plátne stvárnil slávny Tom Hanks.

Porovnaniu so slávnou udalosťou sa nebráni ani Keller.

"Pristátie na vode a poli sa dá v niekoľkých ohľadoch porovnať, ale pristátie na vodu je bezpečnejšie. Voda pohltí veľa kinetickej energie a pri dosadnutí na vodu chráni lietadlo pred deštrukciou. V Rusku piloti pristávali do kukuričného poľa, a práve kukurica náraz stlmila, čím skvele využili podmienky terénu," chváli ruskej pilotov.

"Núdzové pristátie nie je otázka šťastia, pilot skrátka nesmie urobiť chybu. Šťastie je v len v tom, kde máte možnosť pristáť. Ak ste práve nad osídlenou oblasťou, nad morom, alebo nad kukuričným poľom," tvrdí Keller.

Museli pristávať bez podvozku

Núdzové pristátie vykonali ruskí piloti bez vysunutia podvozku.

"To, že pristáli bez podvozku, bolo úplne v poriadku. Kedykoľvek lietadlo pristáva v teréne, tak musí pristávať bez podvozku. Pristátie s vysunutým podvozkom by lietadlo zničilo a rozdelilo na časti. Takto zostalo lietadlo v celku a aj keď je pravdepodobne na odpis, nie sú tam vážne zranenia," ocenil Keller.

Ruská štátna televízia o núdzovom pristátí informovala ako o "zázraku nad Ramenským" s odkazom na meno mesta Ramenskoje, blízko ktorého pilot pristál.

Čajky, s kŕdľom ktorých sa ruské lietadlo zrazilo, podľa ruských médií vyradili z prevádzky oba motory.

Letecké nehody nie sú v Rusku nezvyčajné

V Rusku sa podľa serveru Aviaton Safety Network od roku 1945 stalo vyše 300 fatálnych leteckých havárií, pri ktorých zomrelo vyše 7-tisíc ľudí. Rusko je tak po Spojených štátoch druhým regiónom s najväčším počtom fatálnych leteckých katastrof.

Letecký prevádzka je však v oboch krajinách neporovnateľný - zatiaľ čo v USA sa ročne predá miliarda leteniek, v Rusku je to "len" 75 miliónov.

Jedna z posledných nehôd sa stala v máji tohto roku, keď do lietadla nad moskovským letiskom udrel blesk. Lietadlo potom nemalo žiadne spojenie so zemou, a po núdzovom pristátí na letisku Šeremetevo začalo horieť.

Medzi letecké tragédie, ktoré vo svete najviac rezonovali, patria prípady Smolensk a Jaroslavľ. Prvý oplakali Poliaci, druhý Slováci a Česi.

Pri páde poľského vládneho špeciálu Tupolev TU154M ruského Smolenska zahynulo v apríli 2010 takmer sto ľudí vrátane vtedajšieho prezidenta Lecha Kaczynského a jeho manželky.

V septembri 2011 sa na chvíľu zastavil hokejový svet. Počas pádu lietadla s tímom KHL Lokomotiv Jaroslavľ zahynulo 44 ľudí, medzi nimi aj jeden z najlepších slovenských hokejistov histórie Pavol Demitra a traja českí hokejoví reprezentanti Jan Marek, Karel Rachůnek a Josef Vašíček. Vyšetrovanie nehody trvalo viac ako tri roky.

Súvisiaci článok Ruskú posádku, ktorá s Airbusom núdzovo pristála na poli, majú vyznamenať - www.konzervativnyweb.sk

Najčítanejšie články

Téma: Zahraničie


Neprehliadnite tiež

Slovensko

Blahová a spol. nebudú na 99 percent kandidovať za SaS, Sulík to nekomentuje

Predseda strany Richard Sulík podľa nich zopakoval podmienku, že nebude na kandidátke, na ktorej búdu aj oni. Sulík to nekomentoval, kandidátku budú schvaľovať na straníckom sneme 5. októbra.

Na snímke poslanci NR SR za SaS v prednom rade zľava Renáta Kaščáková, Ľubomír Galko, Jana Kiššová, Natália Blahová a Jozef Rajtár spolu s členmi strany počas tlačovej konferencie k reakcii na mimoriadny kongres strany Sloboda a Solidarita.
Zahraničie

Čaputová na summite kritizovala popieranie klimatických zmien a vyzvala na zmenu života

Ľudstvo si užíva výhody pokroku, avšak zabudlo platiť svoje účty voči planéte, vyhlásila slovenská prezidentka.

Čaputová počas návštevy v USA.
Európska únia

Štyri štáty EÚ sa dohodli na systéme prerozdeľovania migrantov

Kvóty pre jednotlivé krajiny sa podľa Seehofera ešte len majú stanoviť. Bude to závisieť od toho, koľko ďalších európskych krajín sa na prerozdeľovaní utečencov bude podieľať.

Maltský záchranár pomáha jednému z migrantov.
Názory

Jiří Weigl: S Grétou na ceste do otroctva

Klimatický alarmizmus je jednou z hlavných súčastí moderného ľavicového progresivizmu a jeho hlavnou zbraňou v útoku na tradičnú západnú kapitalistickú spoločnosť, o ktorej radikálnu premenu usiluje.

Počet účastníkov odhadovala polícia niekoľko hodín pred koncom protestnej akcie na zhruba 70-tisíc.