SME
Nedeľa, 23. február, 2020 | Meniny má Roman, Romana
ZAHRANIČIE

Český expert vyzdvihuje ruských pilotov: Pristáť v poli je nebezpečnejšie ako na vode

Porovnanie so Zázrakom na Hudsone sa ponúka, hovorí Ladislav Keller, bývalý kapitán Boeingu 737.

S jedným horiacim motorom muselo vo štvrtok krátko po štarte z letiska pri Moskve núdzovo pristáť ruské dopravné lietadlo s viac ako 234 ľuďmi na palube. Vďaka bravúrne zvládnutému pristátiu v kukuričnom poli sú teraz v Rusku hrdinsky oslavovaní obaja piloti. Stačila totiž jedna chyba a všetci mohli byť mŕtvi, píše spravodajský server idnes.cz.

"Posádka konala úplne správne, urobili všetko, čo mali. Keby piloti urobili chybu, tak by bolo veľa mŕtvych, ak nie všetci," povedal serveru Ing. Ladislav Keller, bývalý kapitán Boeingu 737.

Článok pokračuje pod video reklamou

Autor mnohých kníh a odborných článkov po ukončení kariéry pilota pracoval na Úrade pre civilné letectvo a v súčasnosti prednáša na ČVUT.

Ruské médiá pilota lietadla Damira Jusupová označujú za hrdinu a jeho výkon porovnávajú s núdzovým pristátím amerického lietadla na rieke Hudson pred desiatimi rokmi.

Pilot lietadla spoločnosti U.S. Airways vtedy západne od Manhattanu pristál na rieke po zrážke lietadla s kŕdľom husí. Aj vtedy sa incident zaobišiel bez obetí na životoch. Celý príbeh bol dokonca sfilmovaný hollywoodskymi filmármi a skutočného pilota Sullenberger na plátne stvárnil slávny Tom Hanks.

Porovnaniu so slávnou udalosťou sa nebráni ani Keller.

"Pristátie na vode a poli sa dá v niekoľkých ohľadoch porovnať, ale pristátie na vodu je bezpečnejšie. Voda pohltí veľa kinetickej energie a pri dosadnutí na vodu chráni lietadlo pred deštrukciou. V Rusku piloti pristávali do kukuričného poľa, a práve kukurica náraz stlmila, čím skvele využili podmienky terénu," chváli ruskej pilotov.

"Núdzové pristátie nie je otázka šťastia, pilot skrátka nesmie urobiť chybu. Šťastie je v len v tom, kde máte možnosť pristáť. Ak ste práve nad osídlenou oblasťou, nad morom, alebo nad kukuričným poľom," tvrdí Keller.

Museli pristávať bez podvozku

Núdzové pristátie vykonali ruskí piloti bez vysunutia podvozku.

"To, že pristáli bez podvozku, bolo úplne v poriadku. Kedykoľvek lietadlo pristáva v teréne, tak musí pristávať bez podvozku. Pristátie s vysunutým podvozkom by lietadlo zničilo a rozdelilo na časti. Takto zostalo lietadlo v celku a aj keď je pravdepodobne na odpis, nie sú tam vážne zranenia," ocenil Keller.

Ruská štátna televízia o núdzovom pristátí informovala ako o "zázraku nad Ramenským" s odkazom na meno mesta Ramenskoje, blízko ktorého pilot pristál.

Čajky, s kŕdľom ktorých sa ruské lietadlo zrazilo, podľa ruských médií vyradili z prevádzky oba motory.

Letecké nehody nie sú v Rusku nezvyčajné

V Rusku sa podľa serveru Aviaton Safety Network od roku 1945 stalo vyše 300 fatálnych leteckých havárií, pri ktorých zomrelo vyše 7-tisíc ľudí. Rusko je tak po Spojených štátoch druhým regiónom s najväčším počtom fatálnych leteckých katastrof.

Letecký prevádzka je však v oboch krajinách neporovnateľný - zatiaľ čo v USA sa ročne predá miliarda leteniek, v Rusku je to "len" 75 miliónov.

Jedna z posledných nehôd sa stala v máji tohto roku, keď do lietadla nad moskovským letiskom udrel blesk. Lietadlo potom nemalo žiadne spojenie so zemou, a po núdzovom pristátí na letisku Šeremetevo začalo horieť.

Medzi letecké tragédie, ktoré vo svete najviac rezonovali, patria prípady Smolensk a Jaroslavľ. Prvý oplakali Poliaci, druhý Slováci a Česi.

Pri páde poľského vládneho špeciálu Tupolev TU154M ruského Smolenska zahynulo v apríli 2010 takmer sto ľudí vrátane vtedajšieho prezidenta Lecha Kaczynského a jeho manželky.

V septembri 2011 sa na chvíľu zastavil hokejový svet. Počas pádu lietadla s tímom KHL Lokomotiv Jaroslavľ zahynulo 44 ľudí, medzi nimi aj jeden z najlepších slovenských hokejistov histórie Pavol Demitra a traja českí hokejoví reprezentanti Jan Marek, Karel Rachůnek a Josef Vašíček. Vyšetrovanie nehody trvalo viac ako tri roky.

Súvisiaci článok Ruskú posádku, ktorá s Airbusom núdzovo pristála na poli, majú vyznamenať - www.konzervativnyweb.sk

Najčítanejšie články

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Ekonomika

Zmena klímy je významnou hrozbou pre finančnú stabilitu

Centrálne banky a regulačné orgány podľa štúdie čoraz viac zapracúvajú klimatické riziká do svojich aktivít.

Ilustračné foto.
Názory

2020 vs. 1665, alebo ako málo sa za to obdobie v niektorých mysliach zmenilo

Ochráni vás pred infekciou, ak sa budete päťkrát za deň modliť? Moslimovia si to mysleli v 17. storočí a niektorí aj dnes.

Pieter Bruegel starší zachytil skazu morovej nákazy na obraze Triumf smrti (okolo 1562). Obraz je plný skľučujúcich detailov.
Slovensko

Premiéra Pellegriniho hospitalizovali pre infekciu dýchacích ciest

Zdravotné problémy mal už dva týždne.

Premiér v nemocnici.
Zahraničie

Sanders po víťazstve v Nevade potvrdzuje postavenie favorita

"Vyhráme, pretože spájame náš národ v multirasovú a viacgeneračnú koalíciu," povedal ľavicový politik, ktorý sa označuje za socialistu.

Po sčítaní približne 10 percent hlasov mal Sanders pohodlné vedenie.