SME
Piatok, 27. november, 2020 | Meniny má MilanKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Na Slovensku doteraz neprepustili na slobodu ani jedného doživotne odsúdeného

Nárok požiadať o podmienečné prepustenie má odsúdený po odpykaní 25 rokov trestu.

Ilustračná snímka.Ilustračná snímka. (Zdroj: TASR/AP)

BRATISLAVA - Doteraz v histórii SR neprepustili na slobodu ani jedného doživotne odsúdeného, ktorý mal nárok požiadať o podmienečné prepustenie po odpykaní 25 rokov trestu.

Aktuálne je vo výkone trestu odňatia slobody 57 osôb odsúdených na doživotie.

V minulosti o to požiadali príkladom Ľubor Masár - spolupáchateľ brutálnej vraždy Holanďanky Gabrielly Widdershovenovej-Groenovej, sériový vrah Ondrej Rigo či hlavný aktér úteku z väzenia v Leopoldove, ktorý spoločne so svojim komplicmi brutálne zavraždili piatich zamestnancov Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) a ďalší.

Skryť Vypnúť reklamu

Súdy, ktoré rozhodovali o návrhu na podmienečné prepustenie, však ich žiadosti zamietli, alebo ich doživotne odsúdení na poslednú chvíľu vzali späť.

Naposledy tak urobil Róbert Matta - jeden z vrahov šiestich Vietnamcov z roku 1994. Pôvodne sa Matta pokúšal dostať po odpykaní 25-ročného trestu na slobodu, avšak svoj návrh na podmienečné prepustenie vzal späť. O návrhu mal rozhodovať Okresný súd v Trnave (OS) vo štvrtok.

"ZVJS neskúma dôvody späťvzatia žiadosti odsúdených o podmienečné prepustenie. Preto by akékoľvek vyjadrenia psychológa zboru boli len špekuláciou, bez relevantných základov. Pokiaľ sa odsúdený rozhodne pedagóga, psychológa alebo iný personál ústavu informovať o dôvodoch svojho konania, nie je možné tieto citlivé a dôverné informácie poskytnúť verejnosti okrem prípadu, ak tak urobí samotný odsúdený, napríklad prostredníctvom korešpondencie," objasnila riaditeľka odboru komunikácie Generálneho riaditeľstva ZVJS Katarína Nováková.

Skryť Vypnúť reklamu

"V tejto súvislosti považujeme za potrebné uviesť, že ak bol návrh odsúdeného o podmienečné prepustenie zamietnutý, môže ho odsúdený opakovať až po uplynutí jedného roka a ak ide o odsúdeného na dvadsaťpäť rokov alebo na doživotie, po uplynutí troch rokov od zamietnutia okrem prípadu, že návrh bol zamietnutý len preto, že ho odsúdený podal predčasne. Z uvedeného dôvodu nie je ojedinelá situácia, keď odsúdený ešte pred rozhodnutím súdu zoberie svoju žiadosť z rozličných dôvodov a pohnútok späť, a tým nie je pre podanie novej žiadosti o podmienečné prepustenie viazaný žiadnou lehotou," dodala ďalej Nováková.

Aktuálne je vo výkone trestu odňatia slobody 57 osôb odsúdených na doživotie. Do dnešného dňa uplynula lehota na podmienečné prepustenie po 25 rokoch desiatim odsúdeným. V roku 2022 uplynie táto lehota na podmienečné prepustenie jednému odsúdenému a v roku 2023 uplynie ďalším trom odsúdeným.

Skryť Vypnúť reklamu

Medzi nimi by mal byť na doživotný trest právoplatne odsúdený banskobystrický bos Mikuláš Černák. Na slobodu by sa chcel aktuálne dostať aj komplic spomínaného Mattu Viliam Hauser.

Na slobodu sa môže dostať aj Jozef Slovák, ktorý v rokoch 1990 a 1991 v ČR a v SR zavraždil štyri mladé ženy. Za trestný čin svojej prvej vraždy už bol v roku 1982 odsúdený na 15 rokov, v roku 1990 ho však podmienečne prepustili.

O podmienečné prepustenie môže požiadať aj Jaroslav Garaj, ktorý v roku 1994 v obci Dubové v okrese Martin najprv zaškrtil manželku a usmrtil aj tri svoje deti.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Kresťanstvo

Pápež podporil Argentínčanky, ktoré bojujú proti legalizácii interrupcií

František sa už v minulosti vyslovil proti legalizácii interrupcií. Povolil však, aby ženám, ktoré takéto zákroky absolvujú a ľutujú ich, mohli udeľovať rozhrešenie aj bežní kňazi, a nielen biskupi.

Pápež František.
Slovensko

Epidemiologická situácia na Slovensku sa otáča

Počty infikovaných by mali v najbližších týždňoch rásť. Reprodukčné číslo stúplo z hodnoty 0,9 na hodnotu 1.

Zľava minister zdravotníctva SR Marek Krajčí a prezident Slovenskej spoločnosti infektológov Pavol Jarčuška počas tlačovej konferencie k aktuálnej pandemickej situácii na Slovensku 27. novembra.
Slovensko

Školy nie sú stavané na masívne testovanie, tvrdí Slovenská komora učiteľov

Ústredný krízový štáb zadal ministrovi školstva a samosprávam úlohu pripraviť plán na otvorenie škôl a zároveň zaistiť aj ochranu zdravia testovaním zamestnancov, žiakov a rodičov.

Ilustračné foto.
Slovensko

Pribudlo 2714 pozitívne testovaných a 22 úmrtí

Laboratóriá vo štvrtok otestovali 28 429 vzoriek. Je to 16,9 % z 10 928 ukončených RT-PCR vyšetrení a 4,94 % z 17 501 antigénnych testov za včerajší deň.

Ilustračná fotografia.