BRATISLAVA - Americký prezident Donald Trump pri viacerých príležitostiach vyslovil myšlienku, že USA by od dánskej vlády mohli kúpiť Grónsko. Kancelária právneho poradcu Bieleho domu túto možnosť skúma.
Pre televíziu CNN to potvrdili dva zdroje po tom, ako o Trumpovom zámere kúpiť Grónsko informoval denník Wall Street Journal.
Dva zdroje denníku povedali, že poradcovia Trumpa sú v tejto otázke rozdelení. Časť z nich to považuje za dobrú ekonomickú stratégiu, ale časť to odmieta ako vrtoch.
V Grónsku, ktoré je autonómnym územím Dánska, sa nachádza letecká základňa Thule, ktorá je najsevernejšou americkou vojenskou základňou.
Podľa denníka Wall Street Journal jeden zo zdrojov uviedol, že na jar Trump na večeri spolupracovníkom povedal, že dostal radu, aby skúmal možnosť kúpenia Grónska, pretože Dánsko má finančné ťažkosti vyplývajúce z podpory tohto územia.
Trumpov pokus by nebol prvou americkou snahou o kúpu Grónska. USA údajne chceli toto územie kúpiť v roku 1946 a záujem Washingtonu o kúpu ostrova v roku 1967 prejavil aj americký minister zahraničia William Seward.
Grónsko myšlienku odmietlo
Grónsko však v reakcii v piatok odmietlo myšlienku svojho odkúpenia Spojenými štátmi.
"Sme otvorení podnikaniu, ale nie sme na predaj," cituje agentúra Reuters grónsku ministerku zahraničných vecí Ane Lone Baggerovú.
Dánsko takisto Trumpove údajné plány odmietlo, uviedla na svojej webovej stránke stanica BBC. Premiér Lars Lökke Rasmussen na Twitteri napísal, že to musí byť prvoaprílový žart.
Grónsko má rozlohu viac ako dva milióny štvorcových kilometrov a žije tam približne 56 000 obyvateľov. Napriek tomu, že má ostrov takmer úplnú samosprávu, Dánsko sa stará o jeho diplomatické záležitosti, obranu a peňažnú politiku.