SME
Pondelok, 23. september, 2019 | Meniny má Zdenka
ZAHRANIČIE

Americký federálny súd nariadil zadržať iránsky tanker v Gibraltári a zabaviť ropu

USA tvrdia, že tanker pomáha iránskym revolučným gardám, ktoré sú na americkom zozname teroristických organizácií, a chcú zabrániť jeho prepusteniu.

Iránsky supertanker Grace 1.Iránsky supertanker Grace 1.(Zdroj: TASR/AP)

Federálny súd vo Washingtone vydal príkaz na zadržanie iránskeho tankera Grace 1, ktorý sa chystá odplávať z Gibraltáru, a k zabaveniu prevážanej ropy. Oznámilo to v piatok vo vyhlásení americké ministerstvo spravodlivosti, informuje server idnes.cz.

Gibraltársky súd vo štvrtok rozhodol o prepustení tankera, ktorý pri Gibraltári od 4. júla zadržiavalo britskej námorníctvo kvôli podozreniu, že vezie ropu do Sýrie. To sankcie Európskej únie zakazujú.

USA tvrdia, že tanker pomáha iránskym revolučným gardám, ktoré sú na americkom zozname teroristických organizácií, a chcú zabrániť jeho prepusteniu. Sýria je blízkym spojencom Iránu.

Článok pokračuje pod video reklamou

Americké ministerstvo spravodlivosti už vo štvrtok požiadalo o to, aby úrady na Gibraltári ďalej tanker blokovali.

V piatkovom vyhlásení americký súd uviedol, že loď, cez 2 milióny barelov ropy, ktoré vezie, a 995 000 dolárov (23 miliónov Sk) "sú predmetom prepadnutia" na základe sťažnosti americkej vlády.

V komuniké sa ďalej píše o "sprisahaní zahŕňajúcim niekoľko strán napojených na iránske revolučné gardy" a "sieti popredných spoločností, ktoré údajne vyprali milióny dolárov" podporou dodávok uskutočňovaných Grace 1.

Americké ministerstvá obrany ani zahraničia však podľa agentúry Reuters zatiaľ neodpovedali na otázku, ako by mohol byť súdny príkaz vymáhaný.

Šéf vlády Gibraltáru Fabian Picardo už skôr nevylúčil, že kvôli žiadosti USA by sa vec mohla dostať k miestnemu najvyššiemu súdu. Gibraltárska tlač s odvolaním sa na nemenovaný zdroj tvrdí, že loď zrejme do nedele neodpláva, pretože čaká na nových členov posádky.

Picardo sa rozhodol plavidlo prepustiť, pretože sa podľa neho Teherán písomne ​​zaručil, že tanker náklad nevyloží v Sýrii. Teherán uviedol, že loď pred odplávaním zmení meno i vlajku, žiadnu záruku, že nepopláva do Sýrie, ale Irán podľa tamojšieho ministerstva zahraničia nedal.

Irán považuje zadržanie svoje lode za nelegálne a ohradil sa proti nemu. Štrnásť dní po rozhodnutí Gibraltáru potom Iránci zadržali v oblasti Hormuzského prielivu tanker Stena Impero, ktorý plával pod britskou vlajkou. Obvinili ho z porušenia pravidiel námornej dopravy, čo však Británia popiera a považuje záležitosť za odvetu za Grace 1.

Najčítanejšie články

Téma: Zahraničie


Neprehliadnite tiež

Slovensko

Blahová a spol. nebudú na 99 percent kandidovať za SaS, Sulík to nekomentuje

Predseda strany Richard Sulík podľa nich zopakoval podmienku, že nebude na kandidátke, na ktorej búdu aj oni. Sulík to nekomentoval, kandidátku budú schvaľovať na straníckom sneme 5. októbra.

Na snímke poslanci NR SR za SaS v prednom rade zľava Renáta Kaščáková, Ľubomír Galko, Jana Kiššová, Natália Blahová a Jozef Rajtár spolu s členmi strany počas tlačovej konferencie k reakcii na mimoriadny kongres strany Sloboda a Solidarita.
Zahraničie

Čaputová na summite kritizovala popieranie klimatických zmien a vyzvala na zmenu života

Ľudstvo si užíva výhody pokroku, avšak zabudlo platiť svoje účty voči planéte, vyhlásila slovenská prezidentka.

Čaputová počas návštevy v USA.
Európska únia

Štyri štáty EÚ sa dohodli na systéme prerozdeľovania migrantov

Kvóty pre jednotlivé krajiny sa podľa Seehofera ešte len majú stanoviť. Bude to závisieť od toho, koľko ďalších európskych krajín sa na prerozdeľovaní utečencov bude podieľať.

Maltský záchranár pomáha jednému z migrantov.
Názory

Jiří Weigl: S Grétou na ceste do otroctva

Klimatický alarmizmus je jednou z hlavných súčastí moderného ľavicového progresivizmu a jeho hlavnou zbraňou v útoku na tradičnú západnú kapitalistickú spoločnosť, o ktorej radikálnu premenu usiluje.

Počet účastníkov odhadovala polícia niekoľko hodín pred koncom protestnej akcie na zhruba 70-tisíc.