SME
Sobota, 16. október, 2021 | Meniny má VladimíraKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Rusi výrazne okresali zoznam zakázaných povolaní pre ženy. Už ich je iba sto

Stále sú v zozname zamestnania, ktoré si vyžadujú väčšiu fyzickú námahu alebo sú škodlivé pre zdravie.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Mária Šimoňáková)

Ženy v Rusku budú čoskoro schopné pracovať na viac ako 350 pracovných pozíciách, ktorým im boli predtým zakázané z dôvodu nezmenených pracovných obmedzení ešte z čias sovietskej éry, píše server The Moscow Times.

Rusko v súčasnosti zakazuje ženám vykonávať 456 pracovných miest v desiatkach priemyselných odvetví, ktoré zahŕňajú fyzicky náročné úlohy alebo škodlivé pracovné podmienky.

Predchádzajúce správy v médiách naznačovali , že ministerstvo práce znížilo zoznam zakázaných pracovných miest až na 98 v rámci reforiem stanovených na rok 2021.

Skryť Vypnúť reklamu

Uznesenie ministerstva práce uverejnené na právnom portáli ruskej vlády vo štvrtok uvádza 100 pracovných miest s obmedzeniami zamestnanosti žien. Patria sem pracovné miesta v hlbinnej ťažbe a stavebníctve, kovovýrobe a ďalších odvetviach, ktoré stále vyžadujú manuálnu prácu.

Ženy budú môcť podľa nových pravidiel pracovať ako vodiči kamiónov a vlakov a slúžiť v námorníctve. Profesie vyžadujúce ťažkú námahu alebo práce škodlivé, ako napríklad zváranie, opravy lietadiel alebo hasenie požiaru, budú stále mimo ich dosahu.

Nariadenie ministerstva práce nadobúda účinnosť 1. januára 2021.

Sovietsky zväz prvýkrát predstavil zoznam zakázaných pracovných miest v roku 1974 na ochranu bezpečnosti žien a reprodukčného zdravia, ktoré sa považovali za nevyhnutné pre komunistickú spoločnosť. Prezident Vladimír Putin tento zoznam aktualizoval v roku 2000.

Skryť Vypnúť reklamu

Ženy zarábajú v Rusku v priemere o 30 percent menej ako muži. Prieskumy verejnej mienky naznačujú, že ruskej spoločnosti stále dominujú predstavy o rozdielnych zamestnaniach podľa pohlavia.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Štatistiky o očkovaní sa líšia.

Počet pacientov v nemocniciach sa v piatok zvýšil o 19, celkovo ich je takmer tisíc.


SITA 5 h
Polícia bezprostredne po útoku zadržala 25-ročného muža.

"Prvotné vyšetrovanie odhalilo potenciálny motív spojený s islamistickým extrémizmom," uvádza sa vo vyhlásení metropolitnej polície.


TASR 9 h
Poslanci parlamentu.

Pri rozpočte považuje za nereálny zámer výraznejšie konsolidovať verejné financie v predvolebnom roku 2023. „Bola by to politická smrť vládnych strán,“ poznamenal.


TASR 8 h

Slovensko má ambíciu stať sa jedným z lídrov vo vývoji a využívaní vodíkových technológií v autodoprave.


TASR 5 h
Skryť Zatvoriť reklamu