SME
Utorok, 5. júl, 2022 | Meniny má Cyril, Metod

Jedna jachta a šesť leteniek. Plavba Grety cez Atlantik ekologická nebude

Celý podnik bude mať nakoniec na svedomí viac škodlivých emisií oxidu uhličitého, než keby sa jachta nepoužila.

Švédska environmentálna aktivistka Greta Thunbergová pózuje fotografom na palube jachty Malizia v prístave juhoanglického Plymouthu.Švédska environmentálna aktivistka Greta Thunbergová pózuje fotografom na palube jachty Malizia v prístave juhoanglického Plymouthu. (Zdroj: TASR/AP)

Kapitán jachty vezúcej do New Yorku ekologickú aktivistku Gretu Thunbergovú sa do Európy vráti letecky. Tento spôsob prepravy chce pritom aktivistka obmedziť, píše server idnes.cz.

S jachtou popláva späť nový päťčlenný tím, ktorý dorazí do Spojených štátov tiež vzdušnou cestou. Navyše nie je vylúčené, že späť poletí aj sama Thunbergová.

Šestnásťročná Švédka Thunbergová sa lietadlám vyhýba, pretože svojimi emisiami prispievajú k otepľovaniu planéty. Po Európe preto jazdí vlakom a na septembrovú klimatickú konferenciu do New Yorku symbolicky vycestovala na pretekárske jachte. Cestu začala v stredu z britského Plymouthu.

SkryťVypnúť reklamu

Nemecký kapitán plavidla Boris Hermann sa ale z USA vráti letecky, napísal nemecký magazín Focus. Dodal, že stále nie je jasné, ako sa dostane späť Greta a jej otec Svante.

S nimi a Hermannom sú na jachte ešte ďalší dvaja ľudia. Osemnásť metrov dlhé plavidlo so solárnymi panelmi a podvodnými turbínami im zapožičal nemecký realitný magnát Gerhard Senft. Do Európy mu ho prevezie nová, asi päťčlenná posádka, ktorá sa do USA dopraví vzdušnou cestou.

"Následkom plachtenia tak bude šesť letov cez Atlantik. Keby Thunbergová a jej otec leteli, bolo by ich menej," uviedol Focus.

Podľa neho tak celý podnik bude mať nakoniec na svedomí viac škodlivých emisií oxidu uhličitého, než keby sa jachta nepoužila.

Greta a jej sprievod si to uvedomujú, povedal hovorca Hermanna Andreas Kling. Podľa neho sa posádka samotnou plavbou nesnaží klímu zachrániť, ale pritiahnuť pozornosť k jeho ohrozeniu. Cieľom je povzbudiť úvahy o tom, že by sme mohli lietať menej.

SkryťVypnúť reklamu

Plavbu Grety kritizoval aj český moreplavec Rudolf Krautschneider.

"Cez Atlantik lieta veľa ľudí ročne a keby všetci išli na tej lodi, na ktoré ide ona, zničili by tisíckrát viac prírody, ako keď letí lietadlom. Nepoviem, keby si sadla do drevenej veslice a plávala na druhú stranu," povedal iDNES.cz.

"Než urobíte plachetnicu, vyrobíte ďaleko viac emisií než pri výrobe auta sériovou výrobou. Už výroba dakronových plachiet je úplne neekologická. Jachta navyše musí mať motor, bez neho by ste ani nevyplávala z prístavu. A akonáhle máte motor, máte odpad," doplnil.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu