SME
Nedeľa, 23. február, 2020 | Meniny má Roman, Romana
ZAHRANIČIE

Jedna jachta a šesť leteniek. Plavba Grety cez Atlantik ekologická nebude

Celý podnik bude mať nakoniec na svedomí viac škodlivých emisií oxidu uhličitého, než keby sa jachta nepoužila.

Švédska environmentálna aktivistka Greta Thunbergová pózuje fotografom na palube jachty Malizia v prístave juhoanglického Plymouthu.Švédska environmentálna aktivistka Greta Thunbergová pózuje fotografom na palube jachty Malizia v prístave juhoanglického Plymouthu.(Zdroj: TASR/AP)

Kapitán jachty vezúcej do New Yorku ekologickú aktivistku Gretu Thunbergovú sa do Európy vráti letecky. Tento spôsob prepravy chce pritom aktivistka obmedziť, píše server idnes.cz.

S jachtou popláva späť nový päťčlenný tím, ktorý dorazí do Spojených štátov tiež vzdušnou cestou. Navyše nie je vylúčené, že späť poletí aj sama Thunbergová.

Šestnásťročná Švédka Thunbergová sa lietadlám vyhýba, pretože svojimi emisiami prispievajú k otepľovaniu planéty. Po Európe preto jazdí vlakom a na septembrovú klimatickú konferenciu do New Yorku symbolicky vycestovala na pretekárske jachte. Cestu začala v stredu z britského Plymouthu.

Nemecký kapitán plavidla Boris Hermann sa ale z USA vráti letecky, napísal nemecký magazín Focus. Dodal, že stále nie je jasné, ako sa dostane späť Greta a jej otec Svante.

S nimi a Hermannom sú na jachte ešte ďalší dvaja ľudia. Osemnásť metrov dlhé plavidlo so solárnymi panelmi a podvodnými turbínami im zapožičal nemecký realitný magnát Gerhard Senft. Do Európy mu ho prevezie nová, asi päťčlenná posádka, ktorá sa do USA dopraví vzdušnou cestou.

"Následkom plachtenia tak bude šesť letov cez Atlantik. Keby Thunbergová a jej otec leteli, bolo by ich menej," uviedol Focus.

Podľa neho tak celý podnik bude mať nakoniec na svedomí viac škodlivých emisií oxidu uhličitého, než keby sa jachta nepoužila.

Greta a jej sprievod si to uvedomujú, povedal hovorca Hermanna Andreas Kling. Podľa neho sa posádka samotnou plavbou nesnaží klímu zachrániť, ale pritiahnuť pozornosť k jeho ohrozeniu. Cieľom je povzbudiť úvahy o tom, že by sme mohli lietať menej.

Plavbu Grety kritizoval aj český moreplavec Rudolf Krautschneider.

"Cez Atlantik lieta veľa ľudí ročne a keby všetci išli na tej lodi, na ktoré ide ona, zničili by tisíckrát viac prírody, ako keď letí lietadlom. Nepoviem, keby si sadla do drevenej veslice a plávala na druhú stranu," povedal iDNES.cz.

"Než urobíte plachetnicu, vyrobíte ďaleko viac emisií než pri výrobe auta sériovou výrobou. Už výroba dakronových plachiet je úplne neekologická. Jachta navyše musí mať motor, bez neho by ste ani nevyplávala z prístavu. A akonáhle máte motor, máte odpad," doplnil.

Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie články

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Ekonomika

Zmena klímy je významnou hrozbou pre finančnú stabilitu

Centrálne banky a regulačné orgány podľa štúdie čoraz viac zapracúvajú klimatické riziká do svojich aktivít.

Ilustračné foto.
Názory

2020 vs. 1665, alebo ako málo sa za to obdobie v niektorých mysliach zmenilo

Ochráni vás pred infekciou, ak sa budete päťkrát za deň modliť? Moslimovia si to mysleli v 17. storočí a niektorí aj dnes.

Pieter Bruegel starší zachytil skazu morovej nákazy na obraze Triumf smrti (okolo 1562). Obraz je plný skľučujúcich detailov.
Slovensko

Premiéra Pellegriniho hospitalizovali pre infekciu dýchacích ciest

Zdravotné problémy mal už dva týždne.

Premiér v nemocnici.
Zahraničie

Sanders po víťazstve v Nevade potvrdzuje postavenie favorita

"Vyhráme, pretože spájame náš národ v multirasovú a viacgeneračnú koalíciu," povedal ľavicový politik, ktorý sa označuje za socialistu.

Po sčítaní približne 10 percent hlasov mal Sanders pohodlné vedenie.