SME
Utorok, 15. jún, 2021 | Meniny má VítKrížovkyKrížovky
KRESŤANSTVO

Mám, teda som

Bohu nezáleží na veku, vzdelaní, na bankovom účte, lebo Boh nehľadí na osobu. Pre neho je dôležitý postoj tvojho srdca.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Pixabay)

Filozof a mysliteľ René Descartes raz povedal: Myslím, teda som. Pozmenila som jeho výrok na : Mám, teda som.

Prečo? Lebo doba, v ktorej dnes žijeme, je príliš konzumná.

Ak niekto má honosný dom, luxusné autá, tučné konto, považuje sa za niekoho. Má okolo seba veľa priateľov. Všetci chcú všetko mať a vlastniť, najlepšie hneď, najlepšie značkové. Veci, topánky, autá, značkové parfumy. Je jedno, za akú cenu.

Zo všadiaľ na nás dýchajú reklamy. Na všetko. Ľudia chcú žiť čo najviac a najlepšie na maximum – carpe diem, uži dňa. Čo to znamená? Jesť, piť, baviť sa, jednoducho užívať všetko, čo tento svet a doba ponúkajú.

Skryť Vypnúť reklamu

Áno, doba, v ktorej žijeme, je naozaj príliš rýchla, máme pocit, že nestačíme s dychom, a tak sa zdá, že život nám uniká cez prsty. Ľudia sa mylne domnievajú, že mať majetok je to najpodstatnejšie, čo k životu patrí.

Naháňať sa stále viac a viac, musím ešte toto vlastniť, treba mi novú sedačku, toto auto mi už nevyhovuje, sused bol na dvoch dovolenkách, tak ho musím tromfnúť, pôjdem na tri.

No mám jednu otázku. Sú títo ľudia naozaj šťastní? Ja o tom silno pochybujem. Život ako honba, neustály zhon, ktorý si raz určite vyžiada svoju daň. To, čo sejeme, budeme raz i žať.

Božie slovo hovorí veľa príkladov a podobenstiev práve o zhŕňaní majetku. Lebo tam, kde je tvoj poklad, je i tvoje srdce.

Jeden bohatý mládenec mal rád Ježiša, počúval jeho poučné slová, chcel ho nasledovať. Naozaj chcel. Bol ním nadchnutý. Jeho srdce poskočilo. Ale niečo ho držalo. Čo to bolo? Jeho majetok. Nie preto, že ho vlastnil, ale preto, že mal k nemu príliš naklonené svoje srdce. Až tak, že po výzve Pána Ježiša, aby všetko predal a nasledoval ho, nemohol. Nedokázal sa rozlúčiť so svojim bohatstvom.

Skryť Vypnúť reklamu

Božie slovo nám hovorí, že bude ľahšie prejsť ťave uškom ihly, ako bohatým vojsť do kráľovstva božieho.

To neznamená, že máme byť všetci chudobní, alebo sa vzdať svojich príbytkov či rozdať svoje peniaze z účtov. Je pre človeka dôležité, aby mal príbytok, svoj domov, miesto odpočinku po práci. Je dôležité aj naplniť ľudské potreby ako sú jedlo, oblečenie, základná hygiena a pod. Ale nesmieme a nemali by sme toto všetko povýšiť nad vieru v živého Boha.

Ak mám viac, než potrebujem, mal by som sa vedieť aj adekvátne podeliť s tými, čo tieto veci nemajú.

Dobrým príkladom je podobenstvo o boháčovi a Lazárovi. Lazár bol chudobný žobrák a veľmi chorý, zdržoval sa pred domom boháča, čakal na zvyšky z jeho stola. Boháč hodoval, zabával sa, teda mohli by sme povedať že do bodky napĺňal – carpe diem. Mohol mu pomôcť, ale nepomohol. Žobrák ho nezaujímal. V jeho očiach to bol bezcenný človek.

Skryť Vypnúť reklamu

Keď prišla smrť, boháč sa ocitol v pekle a Lazár v božom kráľovstve. A hoci to chcel boháč potom zmeniť, už nebolo cesty späť, túžil si omočiť aspoň pery, chcel vystríhať svoju rodinu, no nedalo sa.

Bohatstvo a chudoba sú dva odlišné póly. Extrémy. No kresťan by sa mal vedieť správne chovať a žiť aj v jednom, aj v druhom.

Apoštol Pavol je sám toho príkladom, keď prehlasuje, viem žiť aj v nedostatku, aj v bohatstve. Bol verný Bohu, tam mal svoje srdce. Aj v tejto oblasti, ktorá sa dá nazvať obzvlášť citlivá, sa má kresťan chovať ako boží služobník. Svietiť a byť svetlom v tme životoch iných.

Bohu nezáleží na veku, vzdelaní, na bankovom účte, lebo Boh nehľadí na osobu. Pre neho je dôležitý postoj tvojho srdca. Vedz, Boh, vie aj o tebe. O tom, kedy si šťastný, čo ťa teší, prečo nemôžeš spať. Je napísané, že má spočítané aj vlasy na tvojej hlave.

Skryť Vypnúť reklamu

Nechcem teraz tvrdiť, že nemáme získavať vzdelanie, chodiť do práce, nestarať sa o deti, o svoje rodiny. Vôbec nie. Sú to veľmi potrebné veci. Ale Boh nás upozorňuje, aby sme neboli ustarostení o tento život, to, čo budeme jesť, čím sa zaodejeme. Ak sme my urobili maximum, o to viac Boh.

V božom slove je napísaných množstvo príbehov, nám na poučenie, vyvarovanie sa určitých vecí, ktoré človeku neprospejú.

Vybrala som ešte jeden o veľmi bohatom človeku, ktorý mal veľa sýpok s obilím, veľa majetku. Až tak, že nemohol spávať, prenasledovali ho zlé sny a obavy, že o všetko príde. Takže bol neustále v strehu, ako sa viac zabezpečiť, ako neprísť o majetok, mal z toho nočné mory.

Mal všetko, a predsa mu chýbalo to podstatné, pokoj a šťastie, to, aby sa mohol tešiť, podeliť sa s niekým, radosť z každodenného života. Keď si už myslel, vymyslel ten najlepší plán ohľadne majetku, ako oň neprísť, prichádza k nemu Boh a hovorí mu, si blázon, načo ti to všetko bude, keď ti zoberiem tvoju dušu? Na druhý svet si to nevezmeš.

Skryť Vypnúť reklamu

Pán Ježiš povedal, ak niekto pýta od teba šaty, daj mu aj plášť. Ak niekomu požičiaš, nečakaj, že ti vráti. Ak pomáhaš, nevystatuj sa, rob to v skrytosti a Pán ti odplatí zjavne.

Ak máme strechu nad hlavou, jedlo na našom stole, máme sa čím zaodieť a okolo seba ľudí, ktorým na nás záleží, tak sme bohatí. Ak k tomu máme živú vieru v Boha, sme tí najbohatší ľudia na zemi.

Len jedna otázka na záver. Kde je tvoj poklad a tvoje srdce? Máš ich na tom správnom mieste?

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Slovensko na EURO 2020 / 2021.

Poľsko - Slovensko 1:2 (0:1), Slovensko má prvé tri body do tabuľky E-skupiny na majstrovstvách Európy vo futbale 2020.


SITA 5 h
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová prichádza na summit NATO v Bruseli.

Nie náhodou najväčšie hrozby prichádzajú od tých, ktorí nezdieľajú naše hodnoty. Musíme sa postaviť, keď dôjde k útoku na demokraciu a poriadok založený na pravidlách, doma aj v zahraničí," uviedla


TASR 11 h
Ilustračné foto.

Vedci si doteraz mysleli, že podobné organizmy dokážu v zamrznutom stave stráviť okolo desať rokov, teraz sa však domnievajú, že je ich schopnosť prežiť v podstate neobmedzená.


echo24.cz 9 h
Minister financií Igor Matovič, premiér Eduard Heger a minister vnútra Roman Mikulec.

Dôvod na odvolanie považujú za znôšku nedôkazných a konšpiračných teórií, ktorých cieľom je vo verejnosti vyvolať dojem, že orgány činné v trestnom konaní konajú pod nejakým politickým tlakom.


TASR 13 h