SME
Pondelok, 23. september, 2019 | Meniny má Zdenka
NÁZOR

Stane sa z Orwellovho románu policajný manuál? V Británii už k tomu nemajú ďaleko

Policajt mladíkovi pri vyšetrovaní povedal, že musí preveriť jeho myslenie. Dôvodom bolo, že retvítol text feministickej pesničky.

Postavy v knihe 1984 neustále sledovali kamery lídra krajiny Veľkého brata. Z novely vznikol aj film z roku 1984.Postavy v knihe 1984 neustále sledovali kamery lídra krajiny Veľkého brata. Z novely vznikol aj film z roku 1984.(Zdroj: Outnow.ch)

Komentátor Marian Kechlibar na svojej webovej stránke kechlibar.net analyzuje rozhovor s Harrym Millerom, na britskom serveri Spiked, ktorý sa často venuje otázkam slobody slova.

Miller sa v januári 2019 stal v Británii známy tým, že ho polícia vyšetrovala kvôli retweetnutiu "závadného Limericku".

Preložil som pre vás tri úryvky z rozhovoru, ktoré považujem za najzaujímavejšie.

Citácia prvá

Spiked: Čo sa pri policajnom vyšetrovaní stalo?

Harry Miller: Bolo to v januári, práve som šiel nakupovať a sedel som na parkovisku, keď mi zazvonil telefón z práce a hovorili mi, že do kancelárie prišiel policajt a chce so mnou hovoriť. Dali mi jeho číslo a ja som mu zavolal. Vôbec som netušil, o čo ide. Povedal mi, že ma hľadajú kvôli transfóbnym prejavom nenávisti (transphobic hate speech).

Niekto z juhu sa sťažoval. Povedal vraj, že moje pracovisko je kvôli mne veľmi 'nebezpečným' miestom. To sa mi zdalo smiešne. Spýtal som sa policajta: 'Spáchal som nejaký zločin?'. Povedal: 'Nie, nespáchal ste žiadny zločin.'

Polícia mala tridsať mojich tweetov. Spýtal som sa policajta: 'Čo je najhoršie, čo máte? Čo sa najviac blíži hranici nebezpečného zločinu? 'Povedal:' No, ten limerick. '.

Na to som mu odpovedal, že žiadny limerick som nenapísal. A on povedal: 'Nie, ale retweetol ste ho.'

Prečítal mi ho a ja na to, 'To si snáď robíte srandu'. Nebol to ani limerick, bol to kus textu feministickej pesničky.

Povedal mi, že s tým musím prestať. Spýtal som sa znova, čoho zlého som sa dopustil. A v ten okamih mi povedal tú nesmrteľnú vetu: 'Musím preveriť vaše myslenie.'

Rozprával som mu o Georgeovi Orwellovi. 1984 mal byť dystopický román, nie policajný manuál. Nikdy o Orwellovi nepočul, takže to nepochopil.

(Poznámka MK: limerick je krátka básnická forma, väčšinou žartovného obsahu).

Druhá citácia

"Podali sme sťažnosť a polícia sa ešte viac zatvrdila. Povedali, že v takých veciach musia zasahovať kvôli prípadu Stephena Lawrence.

Povedal som, že si nie som úplne istý, ako moje tweety súvisia s ubodaním čierneho chlapca tlupou bielych rasistických gaunerov.

Povedali: 'Nehovoríme, že nemôžete tweetovať. Len hovoríme, že by sme boli radšej, keby ste to nerobili. '

Požiadal som potom humbersidskú políciu, aby ma odstránila zo svojej štatistiky zločinov z nenávisti. Povedali, že nemôžu, pretože sa riadia policajnými reguláciami.

Je to bizarné, ale v nich sa hovorí, že 'nenávistný incident je akýkoľvek incident, ktorý policajt alebo iná osoba vníma ako motivovaný nenávisťou'. Tiež sa tam hovorí, 'nie je potrebný žiadny dôkaz o nenávisti'. "

(Poznámka MK: Stephena Lawrencea ubodali v roku 1993, teda pred 26 rokmi a veľmi dávno pred érou Twitteru.)

Tretia citácia

"Spiked: Hrozí nám kriminalizácia bežného slovného prejavu?

Miller: Úplne. Trvalo mi od januára do júna, než mi polícia vydala kópiu tých tweetov, ktoré vyšetrovala. Jeden z nich jednoducho hovoril: 'Odkedy máme transgenderový pamätný deň? Len táto otázka.

Ďalší - a ani neviem, komu som zodpovedal, pretože to začiernili - bol môj retweet s komentárom 'Čože?'. 'Čože' je teraz prejav nenávisti. Vážne, 'čože' je prejav nenávisti.

Ďalší môj tweet znel 'Prepínam kanály medzi Gillette Soccer Saturday a Sarah Brightmanovou na Sky Arts. To je jasný dôkaz, že som genderqueer.'

Robil som si srandu zo seba samotného, a to je považované za prejav nenávisti. A nielen prejav nenávisti. Polícia hovorí, že išlo o prejav nenávisti 'zamýšľaný s cieľom vzbudiť znepokojenie a tieseň v transgenderovej komunite.'

Toto fakt myslia vážne?

Moja kamarátka Margaret Nelson, ktorá má cez 70, je tiež súčasťou kampane Fair Cop. Napísala blog, ktorý rozoberal, ako archeológovia určujú pohlavie podľa kostí.

Zavolala jej polícia, že určovanie pohlavia podľa kostí je transfóbne. Čo? Polícia z West Yorkshire ju vyšetrovala za zločin misgenderingu.

A potom som tu ja, ktorý som retweetnul nevydarený limerick a spochybňoval 'transsexuálov deň'."

(Poznámka MK: Fair Cop je kampaň, ktorú Miller s ostatnými založili, aby toto zneužívanie úradov trochu obmedzili. Mimochodom, vo vyššie spomínanom článku z Telegraphu sa hovorí, že za posledný rok vzrástol počet vlámaní v Humberside o 17 percent a počet násilných zločinov o 24 percent. Asi páni policajti nestíhajú inú prácu, keď musia riešiť nenávistné incidenty tohto typu.)

Liber alebo sloboda

Nepíšem dnes o tejto téme len pre pochmúrnu zábavu. Bohužiaľ máme v posledných mesiacoch namierené rovnakým smerom: Vláda nám zaviedla pojem predsudková nenávisť.

Pred pár dňami vyšla správa MVČR o prejavoch nenávisti (PDF), kde sa okrem popisu skutočných zločinov objavili aj extrémne vágne formulácie ako Väčšina médií na tzv. "Alternatívneje" scéne naďalej útočila na piliere liberálnej demokracie a šírila nenávistné obsahy.

Poslankyňa SPD Maříková bola vyšetrovaná za prirovnanie migračnej vlny s nepôvodnými (invazívnymi) druhmi, čím sa mala dopustiť prečinu podnecovania nenávisti.

Najvyšší čas spozornieť, aby sme sa nedostali tam, kde sa práve nachádza Henry Miller, občan krajiny, ktorá kedysi bola synonymom pre politickú slobodu.

Ak aj česká vláda, ktorá je bežne označovaná za "populistickú", takým spôsobom utiahla skrutky, čo sa stane, až tam nastúpi niekto iný?

Osobne budem voliť len takú stranu, ktorá sľúbi počet verbálnych trestných činov zásadne zredukovať, najlepšie na nulu. (Z čoho plynie, že to rozhodne nebude ČSSD ani ODS.)

To je totiž ten pôvodný a pravý význam slova liber, sloboda.

A naopak: kto je priaznivcom toho, aby úrady postihovali verbálne prejavy, nemôže si hovoriť liberál.

Teda môže, ale má to rovnaký význam, ako by si hovoril žirafa. Nie je žirafou a nie liberálom, aj keby si to nechal vytetovať na čelo, uzatvára Marian Kechlibar.

Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie články

Téma: Názory


Neprehliadnite tiež

Slovensko

Blahová a spol. nebudú na 99 percent kandidovať za SaS, Sulík to nekomentuje

Predseda strany Richard Sulík podľa nich zopakoval podmienku, že nebude na kandidátke, na ktorej búdu aj oni. Sulík to nekomentoval, kandidátku budú schvaľovať na straníckom sneme 5. októbra.

Na snímke poslanci NR SR za SaS v prednom rade zľava Renáta Kaščáková, Ľubomír Galko, Jana Kiššová, Natália Blahová a Jozef Rajtár spolu s členmi strany počas tlačovej konferencie k reakcii na mimoriadny kongres strany Sloboda a Solidarita.
Zahraničie

Čaputová na summite kritizovala popieranie klimatických zmien a vyzvala na zmenu života

Ľudstvo si užíva výhody pokroku, avšak zabudlo platiť svoje účty voči planéte, vyhlásila slovenská prezidentka.

Čaputová počas návštevy v USA.
Európska únia

Štyri štáty EÚ sa dohodli na systéme prerozdeľovania migrantov

Kvóty pre jednotlivé krajiny sa podľa Seehofera ešte len majú stanoviť. Bude to závisieť od toho, koľko ďalších európskych krajín sa na prerozdeľovaní utečencov bude podieľať.

Maltský záchranár pomáha jednému z migrantov.
Názory

Jiří Weigl: S Grétou na ceste do otroctva

Klimatický alarmizmus je jednou z hlavných súčastí moderného ľavicového progresivizmu a jeho hlavnou zbraňou v útoku na tradičnú západnú kapitalistickú spoločnosť, o ktorej radikálnu premenu usiluje.

Počet účastníkov odhadovala polícia niekoľko hodín pred koncom protestnej akcie na zhruba 70-tisíc.