SME
Piatok, 21. január, 2022 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky

Nemecko je hniezdom špiónov zo Stredného východu - časť 1.

Správu Spolkového úradu pre ochranu ústavy, ktorú spoločne predstavili minister vnútra Horst Seehofer a prezident BfV Thomas Haldenwang a je považovaná za najlepší indikátor vnútornej bezpečnosti v Nemecku, opisuje ponurú situáciu.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

Podľa nemeckej spravodajskej služby BfV zintenzívnili počas posledných 12 mesiacov zahraničné spravodajské služby, najmä turecká, sýrska a iránska, svoje aktivity v Nemecku, píše Soeren Kern v článku uverejnenom v Gatestone Institute.

Zahraničné spravodajské služby v Nemecku sledujú disidentov žijúcich v diaspóre a zameriavajú sa na židovské a izraelské záujmy v krajine. Zdá sa, že Hizballáh, Hamas a Moslimské bratstvo si v Nemecku robia, čo sa im zapáči.

Zároveň sa podľa BfV v krajine v posledných rokoch strojnásobil počet salafistov, ktorých je teraz viac ako 11 000. Celkovo BfV odhaduje, že v Nemecku žije viac ako 26 000 islamistov, nevie sa však, koľko z nich predstavuje bezprostrednú hrozbu.

Skryť Vypnúť reklamu

Tieto nové čísla sú obsiahnuté v najnovšej výročnej správe Spolkového úradu pre ochranu ústavy (Bundesamt für Verfassungsschutz, BfV), ktorú v Berlíne 27. júna 2019 spoločne predstavili minister vnútra Horst Seehofer a prezident BfV Thomas Haldenwang.

Správa, ktorá je považovaná za najlepší indikátor vnútornej bezpečnosti v Nemecku, opisuje ponurú situáciu. Rad otázok vyvoláva tiež zjavná pasivita vlády voči rastúcim hrozbám.

V tejto prvej časti sa pozrieme na iránske a turecké aktivity na území Nemecka.

Irán

Iránske spravodajské aktivity v Nemecku sú riadené iránskym ministerstvom informácií a bezpečnosti (Vezarat-e Ettela'at va Amniyat-e Keshvar, VEVAK), tajnou službou Jednotiek Quds a jednotkou Iránskych revolučných gárd zodpovednou za zahraničné operácie.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa BfV sa iránske spravodajské služby v Nemecku zameriavajú predovšetkým na monitorovanie oponentov iránskeho režimu a izraelských záujmov:

"Iránsky establishment používa iránske spravodajské služby na zabezpečenie svojej moci. V dôsledku toho bude iránska opozícia aj naďalej cieľom záujmu VEVAK."

"Generál Jahja Rahim Safawí, vojenský poradca iránskeho revolučného vodcu ajatolláha Alího Chameneího, povedal, že Islamská republika má právo zničiť všetkých potenciálnych agresorov, a to nielen v rámci Iráne, ale aj v zahraničí."

"Štát Izrael, jeho zástupcovi a stúpenci sú Iránom deklarovaní nepriatelia, a patria medzi nich aj vedúci predstavitelia židovských organizácií v diaspóre. Jadrová dohoda medzi Iránom a Západom tento postoj nezmenila. Špionážne aktivity proti Izraelu a Židom sú preto aj naďalej neoddeliteľnou súčasťou činnosti iránskych spravodajských služieb v Nemecku."

Skryť Vypnúť reklamu

Správa BfV zmieňuje len tri úspešné operácie vykonané v roku 2018 proti iránskym aktivitám v Nemecku:

V januári 2018 zatkla nemecká polícia v siedmich spolkových krajinách desať údajných agentov Jednotiek Quds. Agenti boli obvinení zo sledovania Izraelčanov v Nemecku.

V marci 2018 odsúdil súd vo Frankfurte iránskeho štátneho príslušníka na sedem rokov odňatia slobody za nákup tlačiarenských lisov na falšovanie bankoviek pre Jednotky Quds. Muž s trvalým pobytom v Nemecku tiež založil rad krycích spoločností, ktoré nakupovali a dodávali do Iránu špeciálny papier a atrament. Počas súdneho procesu sa ukázalo, že lisy boli použité k tlači viac než 50 miliónov jemenských bankoviek.

1. júla 2018 bol v Nemecku zatknutý na základe medzinárodného zatykača iránsky agent VEVAK. Zatykač bol vydaný kvôli obvineniu z prípravy bombového útoku na výročné stretnutie iránskej opozičnej skupiny Ľudoví mudžahedíni (MEK), ktoré sa konalo neďaleko Paríža 30. júna. V októbri 2018 bol tento agent vydaný do Belgicka.

Skryť Vypnúť reklamu

Turecko

BfV poznamenal, že Turecké národné spravodajská organizácia (Milla İstihbarat Teşkilatı, MIT) je kontrolovaná prezidentom Recepom Tayyipom Erdoğanom a jeho Stranou spravodlivosti a rozvoja (AKP), aby presadzovala vládnu politiku a zaistila vnútornú bezpečnosť.

Aktivity MIT v Nemecku sú zamerané na disidentov a opozičné skupiny a tiež na snahu ovplyvniť tureckú diaspóru v krajine.

MIT sa zameriava na Stranu kurdských pracujúcich (PKK) a Gülenovo hnutie moslimského klerika Fethullaha Gülena žijúceho v USA, bývalého Erdoganova spojenca, ktorého Erdoğan obvinil zo zorganizovania neúspešného vojenského prevratu v júli 2016.

Podľa BfV: "MIT sa svojimi aktivitami snaží ovplyvňovať turecké komunity v Nemecku a politický diskurz nemeckej spoločnosti. Organizácie napojené rôznymi spôsobmi na vládu v Ankare podporujú tureckú politiku v Nemecku a ďalších európskych krajinách a obhajujú túto politiku pred kritikmi ...."

Skryť Vypnúť reklamu

"Podstatnou súčasťou tejto stratégie vplyvu je informovať verejnosť nezávadným spôsobom o údajných a skutočných prípadoch rasizmu, islamofóbie a nepriateľstve voči Turecku alebo o inom nežiadúcim vývoji v Nemecku a Európe, a čeliť tak kritike politického vývoja v Turecku."

Dve najväčšie turecké organizácie v Nemecku napojené na turecký štát a vládu sú "Turecká islamská únia pre náboženské záležitosti" (DITIB) a "Únia európskych tureckých demokratov" (UETD), ktorá bola nedávno premenovaná na "Úniu medzinárodných demokratov" (UID).

"DITIB a UID sú zastrešujúce organizácie, ktorých členmi je celý rad miestnych a regionálnych (pobočkových) združení. Tieto organizácie umiernene zdôrazňujú svoju angažovanosť voči nemeckej verejnosti a snažia sa zdôrazniť svoju samostatnosť a nezávislosť a bagatelizujú svoju závislosť na Turecku."

Skryť Vypnúť reklamu

DITIB a UID sú financované tureckým vládnym direktoriátom pre náboženské záležitosti (Diyanet). Podľa BfV obe tieto organizácie úzko spolupracujú s tureckou spravodajskou službou.

Turecká vláda platí mzdy takmer 1 000 konzervatívnym imámom v Nemecku, ktorí vedú viac ako 900 mešít kontrolovaných organizácií DITIB naprieč celou krajinou.

Islamistické hnutie Milla Görüş (turecky "Národná vízia"), ktoré je na Erdoganovej strane a má v Nemecku približne 10 000 členov, je zatiaľ druhou najväčšou islamistickou skupinou v krajine (najväčším islamistickým zoskupením v Nemecku je teraz hnutie salafistov).

Milla Görüş sa silne stavia proti integrácii moslimov do európskej spoločnosti:

"Podľa hnutia Milla Görüş je západná civilizácia v súčasnosti ovládaná 'ješitným'" poriadkom založeným na násilí, nespravodlivosti a vykorisťovaní slabých. Tento 'ješitný' "systém musí byť nahradený 'spravodlivým poriadkom', ktorý sa zakladá výlučne na islamských princípoch, skôr než na človekom vytvorených, a teda 'svojvoľných pravidlách'.

Skryť Vypnúť reklamu

Na vytvorení tohto 'spravodlivého poriadku' by sa mali podieľať všetci moslimovia. Preto musia moslimovia zaujať na zemi určitý postoj a získať určitú víziu ( 'Görüş'), totiž národnú / náboženskú víziu 'Mill Görüş'. "

V druhej časti sa zameriame na Salafistov, Hizbaláh, Moslimské bratstvo a Hamás.

Soeren Kern je významný spolupracovník Gatestone Institute so sídlem v New Yorku.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Arcibiskup Ján Babjak udelil nižšie svätenia.

Ocenil, že sa nehanbili priznať k svojej viere.


kW 19 h
Ruský prezident Vladimir Putin.

Chce, aby USA odstránili z Európy svoj jadrový dáždnik a umožnili Rusku obnoviť svoju sféru vplyvu vo východnej Európe ako za sovietskej éry.


cs.gatestoneinstitute.org 20. jan
Povoľte šatky! Žiadali študentky na marcovej demonštrácii v Istanbule. Ústavný súd im nevyhovel.

Nosiť nápadné náboženské symboly je zakázané.


TASR 19. jan
Michal Šimečka

Europoslanec sa stal prvým slovenským podpredsedom EP. Získal 494 hlasov.


SITA 19. jan
Skryť Zatvoriť reklamu