SME
Štvrtok, 7. júl, 2022 | Meniny má Oliver

Ministerstvo: Protischránkový zákon funguje spoľahlivo. Novela ešte vylepší niektoré procesy

V súčasnosti je v takzvanom registri partnerov verejného sektora zapísaných viac ako 19-tisíc spoločností. Počas jeho fungovania takmer tisíc firiem požiadalo o vymazanie.

Minister spravodlivosti Gábor Gál.Minister spravodlivosti Gábor Gál. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA - Protischránkový zákon funguje spoľahlivo, jeho novelizácia prinesie vylepšenie niektorých procesov. Uviedli to dnes na tlačovom brífingu predstavitelia Ministerstva spravodlivosti SR.

Novela vstúpi do platnosti od prvého septembra, Národná rada SR ju odobrila ešte na tohtoročnej júnovej schôdzi. V súčasnosti register partnerov verejného sektora funguje, novela odstráni iba niekoľko nedostatkov, ktoré priniesla prax.

Spoločnosti, ktoré chcú profitovať na štátnych zákazkách, musia pri zápise kompletne odhaliť svoje vlastnícke štruktúry a tiež to, kto je konečným užívateľom výhod.

SkryťVypnúť reklamu

Register eviduje viac ako 19-tisíc firiem a patrí pod Okresný súd v Žiline, kde ministerstvo plánuje prideliť ďalšieho stáleho sudcu. Legislatívu uviedla do praxe ešte exministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. Jej pôvodný návrh nadobudol účinnosť 1. februára 2017.

Podľa predsedu žilinského súdu Jaroslava Maceka má protischránkový zákon dve základné úlohy.

„Zákon má odkryť vlastnícke štruktúry spoločností, ktoré chcú so štátom obchodovať. Na druhej strane je nemenej dôležité vylúčiť tých, ktorí svoje pozadie odkryť naopak nechcú," povedal Macek.

Podľa jeho názoru si zákon svoje úlohy plní, čo dokazujú aj štatistiky. Dobrovoľne sa vymazalo z registra až 988 firiem a súd tiež preveruje správnosť uvedených údajov u ďalších 80.

Ak firmy neuvedú pravdivé údaje v zásadných otázkach, hrozí im vymazanie z registra, pričom sa nesmú prihlásiť nasledujúce dva roky.

SkryťVypnúť reklamu

Možnou sankciou sú aj pokuty, ktoré sa pohybujú v desiatkach tisícoch eur. Súd zatiaľ uložil dve pokuty, v akej výške a ktorým firmám nechcel Macek konkretizovať.

Minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) podotkol, že ak sú firmy vymazané z registra, musia aj štátne inštitúcie zvážiť, či s nimi budú neskôr spolupracovať. Počet zápisov do registra totiž nie je obmedzený, v praxi sa tak firma môže po uplynutí dvojročnej lehoty prihlásiť opäť.

„Môže sa takáto spoločnosť prihlásiť po uplynutí lehoty do verejnej súťaže, ale bude to skrátka evidované, že tam už v minulosti nejaké problémy boli," povedal Gál.

Súd počas fungovania zákona eviduje desiatky podnetov prevažne zo strany novinárov či tretieho sektora.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu