SME
Štvrtok, 26. máj, 2022 | Meniny má Dušan

Výročie invázie: Most-Híd upozorňuje na konšpirácie, SaS a OĽaNO oceňujú odpor ľudu

Smer pripomína normalizáciu a drobnohľad ŠTB, SNS považuje rok 1968 za silný pre Slovákov.

Nad Baldovským mostom v Brezne. August 1968.Nad Baldovským mostom v Brezne. August 1968. (Zdroj: Daniel Rakyta)

BRATISLAVA - Koaliční aj opoziční politici si pripomínajú výročie vpádu vojsk Varšavskej zmluvy na územie Československa v roku 1968.

Vládny Most-Híd v tejto súvislosti upozorňuje na ruskú propagandu a konšpiračné teórie.

"V týchto dňoch, keď spomíname na kolónu sovietskych tankov a obete okupácie, by sme mali apelovať na tých, ktorí znevažujú naše členstvo v Európskej únii. Na tých, ktorí si nevážia ťažko získanú slobodu, neuvedomujú si hodnotu mieru alebo sa stali obeťami konšpiračných teórií a ruskej propagandy. My nezabúdame," uviedol predseda Mosta-Híd Béla Bugár.

SkryťVypnúť reklamu

Pripomína, že prirodzená túžba po slobode a dôstojnom živote bola okupačnými vojskami za pomoci zradcov z radov československých politikov potlačená.

"Obdobie normalizácie a 20-ročnú neslobodu hodnotíme kriticky. Väčšina z nás nikdy nezabudne na zatvorené hranice, ktoré mnohé rodiny rozdelili, na zásah do ich osobného a profesijného života, na režimom pokrivené ľudské vzťahy. A to všetko len preto, lebo sme sa prihlásili k slobodnej a demokratickej Európe," doplnil Bugár.

Históriu pripomína aj opozičná SaS, ktorá vyzdvihla odpor ľudu.

"Fakt, že ľud povstal napriek tomu, že ho zradila i vlastná armáda, má obrovskú cenu, pretože dal zmysel našim dejinám a ukázal cestu k slobode a demokracii," uviedla SaS vo svojom stanovisku.

SkryťVypnúť reklamu

Predseda SaS Richard Sulík a podpredsedovia dodávajú, že ak máme v našej histórii vystúpenie proti fašizmu v Slovenskom národnom povstaní v roku 1944, Pražskú jar v roku 1968 a Nežnú revolúciu v roku 1989, "tak sme stále národom, ktorý sa nenecháva donekonečna mrzačiť diktatúrami a má zaslúžené miesto v rodine demokratických štátov".

Predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár vidí poučenie z okupácie v tom, že "ak chceme byť hrdý národ, nikdy sa nesmieme podvoliť a stáť sa lokajmi a je jedno či východu, alebo západu, lebo lokajov si nikto neváži".

Podľa premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD) je výročie pripomienkou hrdinstva aj zlyhania. Strana Smer-SD dodáva, že je čas si pripomenúť 139 obetí okupácie a ďalšie stovky ťažko zranených. Taktiež pripomína normalizáciu a drobnohľad ŠTB.

SkryťVypnúť reklamu

Rok 1968 považuje predseda NR SR Andrej Danko (SNS) za "silný pre Slovákov".

"Bolo veľkou chybou vojsk Varšavskej zmluvy, že tak postupovali," povedal Danko a skonštatoval, že mnohí si vtedy mysleli, "že nás ideológia socializmu spája. Opak však bol pravdou".

Výročie si pripomína aj opozičné hnutie OĽaNO. Okupáciu štátu cudzími vojskami považuje za "obrovský zásah do suverenity štátu a pokorenie národnej hrdosti". Šéf klubu OĽaNO Eduard Heger vyzdvihuje odpor ľudí voči okupantom.

"Je potrebné uvedomiť si, že skutočnými víťazmi sme my. Slovenská republika je dnes nezávislým štátom, ktorý je chránený pred podobnou agresiou, aká k nám vtrhla v auguste 1968," uviedol Heger a zdôraznil, že nesmieme nikomu dovoliť okupovať naše územie. "Buďme radi, že sme súčasťou slobodného demokratického sveta, že žijeme v mieri. Urobme všetko pre to, aby sa to nezmenilo," dodal.

SkryťVypnúť reklamu

Vojská Varšavskej zmluvy začali s inváziou územia Československa v noci z 20. na 21. augusta 1968. Okrem vojakov Sovietskeho zväzu boli súčasťou tzv. operácie Dunaj aj jednotky z Maďarska, Bulharska, Poľska a NDR. V dôsledku okupácie Československa zahynulo viac ako 100 ľudí a stovky obyvateľov boli zranené.

Táto invázia bola najväčšou ozbrojenou akciou v Európe od konca druhej svetovej vojny. Okupácia Československa mala zastaviť a aj zastavila demokratizačný proces v ČSSR označovaný ako Pražská jar.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


TASR 27. apr
Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


Viktória Žolnová 26. apr
Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


SITA 25. apr
Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


kW 25. apr
SkryťZatvoriť reklamu