SME
Štvrtok, 4. marec, 2021 | Meniny má KazimírKrížovkyKrížovky
KRESŤANSTVO

Tri desiatky pútnikov vyrazili na 90-kilometrovú púť zo Skalky do Velehradu

Velehrad je najznámejším pútnickým miestom na Morave a jedným z najvýznamnejších pútnických miest v Českej republike.

Velehrad, Česká republika.Velehrad, Česká republika. (Zdroj: Ján Viazanička)

SKALKA NAD VÁHOM - Tri desiatky pútnikov vyrazili v stredu ráno na takmer 90-kilometrovú púť zo Skalky nad Váhom v Trenčianskom okrese do moravského pútnického miesta Velehrad.

Do Velehradu, ktorý privíta pútnikov z ďalších 18 púti, by mali v rámci Európskej kultúrnej cesty doraziť v sobotu predpoludním.

Podľa organizátora Petra Hirša sa púte zo Skalky nad Váhom zúčastní okolo 30 pútnikov, väčšina z nich je z Českej republiky.

"Zo Skalky do Velehradu je to 87 kilometrov, chceli by sme tam doraziť v sobotu do 10.00 h, pretože o 11.30 h vyvrcholí púť vo Velehrade hlavnou omšou. Európska kultúrna cesta sa snaží povzniesť Velehrad na pútnické miesto európskeho významu," povedal Hirš s tým, že myšlienka púte do Velehradu vznikla pred 20 rokmi a nadväzuje na odkaz sv. Cyrila a Metoda ako patrónov Európy.

Skryť Vypnúť reklamu

Púť do Velehradu je zároveň otvorením prvej cyrilometodskej značkovanej trasy z najstaršieho pútnického miesta na Slovensku až do Velehradu.

Podľa predsedu regionálnej rady Klubu slovenských turistov Trenčín Igora Salvianyho je značkovanie novej trasy skôr slávnosťou.

"Väčšina trás sa len obnovuje. Financované sú buď z ministerstva školstva alebo z Trenčianskeho samosprávneho kraja, ktorý veľmi pomáha značkovaniu turistických chodníkov v rámci celého kraja," zdôraznil Salviany.

Trasa podľa neho vedie z Veľkej Skalky do Malej Skalky popri Váhu, na hrádzu v Zamarovciach, smerom ku kostolu v trenčianskej časti Orechové a napája sa na značkovanú trasu, ktorá vedie zo Zlatoviec do obce Žítková v okrese Uherské Hradište.

História pútnického miesta Skalka pri Trenčíne siaha do 11. storočia a spája sa so životom pustovníkov sv. Andreja-Svorada a Beňadika.

Skryť Vypnúť reklamu

Pozostáva z Diecéznej svätyne Sv. Andreja-Svorada a Beňadika na Malej Skalke, ktorý je postavený na skale, z ktorej bol sv. Beňadik zhodený do Váhu a z Veľkej Skalky - pozostatkov benediktínskeho opátstva z roku 1224, v ktorom je Beňadikova jaskyňa. Sv. Andrej-Svorad a Beňadik sú hlavnými patrónmi nitrianskej diecézy.

Velehrad leží neďaleko Uherského Hradišťa, je najznámejším pútnickým miestom na Morave a jedným z najvýznamnejších pútnických miest v Českej republike.

Jeho korene siahajú do doby príchodu sv. Cyrila a Metoda na Moravu a podľa ľudovej tradície je stotožňovaný s hlavným strediskom Veľkej Moravy - Veligradem.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Kresťanstvo

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Premiér Igor Matovič.

"Žart" slovenského premiéra "znie obzvlášť urážlivo pre ukrajinský ľud trpiaci ruskou agresiou a ruskou okupáciou Krymskej autonómnej republiky a mesta Sevastopol, ako aj častí ukrajinského Donbasu".

4 h
Boris Kollár.

Boris Kollár vylúčil alternatívu v podobe predčasných volieb. Podľa Remišovej si vážne diskusie vyžadujú čas.

8 h
Premiér Igor Matovič (OĽaNO).

Priznal, že vakcínu nakúpil proti ich vôli, ale je presvedčený o tom, že ako predseda vlády mal "psiu povinnosť urobiť všetko preto, aby sme urobili maximum pre záchranu životov a zdravia ľudí na Slovensku".

10 h
Predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová a predseda SaS Richard Sulík, v pozadí podpredsedníčka Za ľudí Mária Kolíková a minister zahraničia Ivan Korčok (nominant SaS) odchádzajú z Prezidentského paláca po stretnutí s prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

Predseda SaS odmietol predčasné voľby, zloženie Národnej rady (NR) SR považuje za dobré.

11 h