SME
Nedeľa, 27. november, 2022 | Meniny má Milan

Tri desiatky pútnikov vyrazili na 90-kilometrovú púť zo Skalky do Velehradu

Velehrad je najznámejším pútnickým miestom na Morave a jedným z najvýznamnejších pútnických miest v Českej republike.

Velehrad, Česká republika.Velehrad, Česká republika. (Zdroj: Ján Viazanička)

SKALKA NAD VÁHOM - Tri desiatky pútnikov vyrazili v stredu ráno na takmer 90-kilometrovú púť zo Skalky nad Váhom v Trenčianskom okrese do moravského pútnického miesta Velehrad.

Do Velehradu, ktorý privíta pútnikov z ďalších 18 púti, by mali v rámci Európskej kultúrnej cesty doraziť v sobotu predpoludním.

Podľa organizátora Petra Hirša sa púte zo Skalky nad Váhom zúčastní okolo 30 pútnikov, väčšina z nich je z Českej republiky.

"Zo Skalky do Velehradu je to 87 kilometrov, chceli by sme tam doraziť v sobotu do 10.00 h, pretože o 11.30 h vyvrcholí púť vo Velehrade hlavnou omšou. Európska kultúrna cesta sa snaží povzniesť Velehrad na pútnické miesto európskeho významu," povedal Hirš s tým, že myšlienka púte do Velehradu vznikla pred 20 rokmi a nadväzuje na odkaz sv. Cyrila a Metoda ako patrónov Európy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Púť do Velehradu je zároveň otvorením prvej cyrilometodskej značkovanej trasy z najstaršieho pútnického miesta na Slovensku až do Velehradu.

Podľa predsedu regionálnej rady Klubu slovenských turistov Trenčín Igora Salvianyho je značkovanie novej trasy skôr slávnosťou.

"Väčšina trás sa len obnovuje. Financované sú buď z ministerstva školstva alebo z Trenčianskeho samosprávneho kraja, ktorý veľmi pomáha značkovaniu turistických chodníkov v rámci celého kraja," zdôraznil Salviany.

Trasa podľa neho vedie z Veľkej Skalky do Malej Skalky popri Váhu, na hrádzu v Zamarovciach, smerom ku kostolu v trenčianskej časti Orechové a napája sa na značkovanú trasu, ktorá vedie zo Zlatoviec do obce Žítková v okrese Uherské Hradište.

História pútnického miesta Skalka pri Trenčíne siaha do 11. storočia a spája sa so životom pustovníkov sv. Andreja-Svorada a Beňadika.

SkryťVypnúť reklamu

Pozostáva z Diecéznej svätyne Sv. Andreja-Svorada a Beňadika na Malej Skalke, ktorý je postavený na skale, z ktorej bol sv. Beňadik zhodený do Váhu a z Veľkej Skalky - pozostatkov benediktínskeho opátstva z roku 1224, v ktorom je Beňadikova jaskyňa. Sv. Andrej-Svorad a Beňadik sú hlavnými patrónmi nitrianskej diecézy.

Velehrad leží neďaleko Uherského Hradišťa, je najznámejším pútnickým miestom na Morave a jedným z najvýznamnejších pútnických miest v Českej republike.

Jeho korene siahajú do doby príchodu sv. Cyrila a Metoda na Moravu a podľa ľudovej tradície je stotožňovaný s hlavným strediskom Veľkej Moravy - Veligradem.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu