SME
Štvrtok, 26. máj, 2022 | Meniny má Dušan

Museli dodávkou prejsť pol Európy, aby si ich Boh našiel. Doma

„Akákoľvek úzkosť by ma chcela ovládnuť, viem to odohnať. Mám predsa Ježiša. Čo by sa mi mohlo stať? Kto by mi mohol ublížiť?"

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Pixabay)

S Maťou som sa stretla v prostredí kaviarne, kde káva šteklila jazyk i čuch a lyžičky mierne ťukali do tanierov so zákuskami.

Za iných okolností by som pravdepodobne vnímala každého prichádzajúceho aj odchádzajúceho zákazníka, fantázia by mi pracovala do takej miery, že by som k neznámym jedincom priraďovala vykonštruované príbehy a myseľ by mi blúdila kade-tade.

Ale nič z toho sa neudialo. Ako by aj mohlo, keď jediné, na čo som sa pri počúvaní a zapisovaní poznámok zmohla, bolo neustále opakovanie rovnakého slova. Fascinujúce.

SkryťVypnúť reklamu

Naozaj nesmierne fascinujúce.

Boh ako príroda

Vždy sa na začiatku rozhovoru pýtam, v akej rodine respondent vyrastal a inak to nebolo ani teraz. Som totiž presvedčená, že minulosť človeka dobieha, i keď by, samozrejme, nemusela, ak by sa jej dostatočne vzoprel.

Maťa mala rodičov, ktorí sa nezhodli ani len v otázke náboženstva. Mama bola nepraktizujúca evanjelička, kým otec sa oficiálne hlásil ku katolíckej cirkvi, avšak názormi sa skôr prikláňal ku komunizmu.

„Rodičia mi dali urobiť všetky náboženské úkony, ale tým sa to pre mňa skončilo. Viera sa mi znechutila, ani v miestnom farárovi som nemala nejaký príklad, ani v škole sa mi náboženstvo nepáčilo. Je však pravda, že už ako dieťa ma zaujal príbeh o Ježišovi."

Obdobie, ktoré sprevádzali búrky, sa začalo, keď Maťa dovŕšila 15 rokov. Rodičia sa rozviedli, otec sa oddával alkoholu a mama sa púšťala do hľadania nových známostí.

SkryťVypnúť reklamu

„Dosť som vtedy pila, počúvala som rock and roll a trochu som sa venovala ezoterike. Oslovilo ma hnutie Hippies, aj Boha som vlastne vnímala skôr ako prírodu. Nesprávny pohľad na vzťahy spôsobil, že som vystriedala viacerých partnerov."

Keby nemal to tričko...

Po dosiahnutí plnoletosti, sa Maťa ocitla na jednom koncerte. Nebolo to nič nezvyčajné, podobné podujatia patrili k jej vtedajšej rutine. Všimla si tam však chlapca, ktorý mal oblečené tričko s motívom istej kapely. Nebolo to obzvlášť známe hudobné zoskupenie, a preto ho oslovila a kus oblečenia mu pochválila. Keby bol odetý v čomkoľvek inom, je vysoko pravdepodobné, že by mu pozornosť nevenovala.

A to ani len netušila, že sa za neho raz vydá.

A ide sa do Európy!

S chlapcom z koncertu teda vstúpila do vzťahu.

SkryťVypnúť reklamu

Životný štýl, ktorý si ctili, by sa dal pokojne označiť za bohémsky. Veľa zábavy, málo zodpovednosti, štipka bláznivých snov.

„Rozhodli sme sa, že budeme cestovať. Pôvodne sme si šetrili na karavan, ale nakoniec nám vystačila aj dodávka. V nej sme aj spávali. Posádku tvorilo päť ľudí a dvaja psi. Hlavne sme chceli ísť k moru do Chorvátska a ďalej sme sa nechali iba unášať."

Popri pobrežiu sa zaviezli do Barcelony, hoci kamarát-spolucestujúci, túžil zájsť až do Portugalska, aby bol tvárou v tvár oceánu.

Zážitky boli plodom spontánnosti, ale, ako Maťa priznáva, postupne si v duchu uvedomovala, že ju pravidelné opíjanie sa prestalo tešiť. Akosi sa viac upínala na návrat domov. Vnútorné pochybnosti ju však neodrádzali, výlet sa neprerušil a pokračovalo sa až tam, kde sa prvý raz dotkol Boh.

SkryťVypnúť reklamu

Najznámejší muž na svete

Ako sa dá uživiť uprostred Európy, keď peňazí nie je nazvyš a zúčastneným nechýba odvaha?

Ponáranie sa do smetiakov vypomohlo päťčlennej partii pretĺcť sa zo dňa na deň.

„Je až neuveriteľné, čo všetko sú ľudia schopní vyhodiť. Našli sme oblečenie, šálky, dokonca aj peniaze."

Jeden člen partie sa neváhal popýtať aj v zelovococh, či náhodou nemajú k dispozícii ovocie a zeleninu, ktoré sa beztak chystali začleniť do smetia. A veru, veľakrát im aj vďaka takémuto spôsobu stravovania o čosi menej škvŕkalo v žalúdku.

Vo Francúzsku zbadali dom, v ktorom sa predávalo to, čo si domáci vypestovali.

„Zastali sme, išli sme sa spýtať, či tiež nemajú niečo, čo nepotrebujú. Starší pán na nás pozeral skepticky, ale bolo tam aj veľmi milé dievča, ktoré nám nielenže vyhovelo, ale navyše aj ponúklo nocľah na dvore. Boli sme zaskočení a spočiatku sme to odmietali."

SkryťVypnúť reklamu

Pozvanie im nie a nie dať pokoj, až sa sami sebe čudovali, že nevyužili jedinečnú príležitosť. Na ďalší deň, keď si do onoho domu zašli po zeleninu, teda pritakali a nastalo druhé prekvapenie. Ušlo sa im aj miesto pri rodinnej večeri.

„Traja z nás boli vegetariáni, ale ani to im neprekážalo a ochotne pre nás uvarili."

Za rovnakým stolom zaznievala kombinácia až troch jazykov (francúzština, angličtina a slovenčina).

Hosťom neuniklo, že v dome býva minimálne desať ľudí, čo však bolo zarážajúce, rodina sa netajila spokojnosťou. Materiálne sa tam nelesklo bohatstvo, ale ani nedostatok.

„Všetci boli hudobníci. Dievča, ktoré sa k nám správalo tak milo, povedalo, že nám zahrá a zaspieva na klavíri o najznámejšom mužovi na svete. Pýtalo sa, či vieme, kto to je a ja som bez rozmýšľania vyslovila meno Ježiš."

SkryťVypnúť reklamu

V odpovedi sa nezmýlila, dievčina skutočne mala na mysli Ježiša. Zaznelo tam aj svedectvo a otvorené priznanie sa k vzťahu k Bohu. Jeden z hostiteľov vyznal, že ak rodina pomáha a je ústretová voči potrebám iných, je to len preto, že k dobrému skutku vedie láska od Boha.

„Bol to zázrak a potom mi to často vŕtalo v hlave."

Emotívny večer ale stratil príchuť, vystriedalo ho svetlo reality.

A všade bol on

Návrat na Slovensko si vyžiadal aj nájdenie aspoň akej-takej práce. Podarilo sa jej dostať na brigádu, v rámci ktorej zbierala hrozno.

„Stretla som tam muža, ktorý mi tiež hovoril o Bohu. Nehanbil sa, vedel odpovedať na každú otázku, z čoho som usúdila, že jeho presvedčenie je pevné."

Nazdávala sa, že ho nikdy viac neuvidí. Veď prečo by aj mala? Brigáda netrvá večne a ona sa s mužom rozlúčila s istotou, že jej bol len dočasným kolegom.

SkryťVypnúť reklamu

A predsa...

Začala sa druhá brigáda, na ktorú nastúpila spolu s priateľom a ten muž tam bol opäť.

„Zdalo sa mi, akoby ma Boh prenasledoval. Priateľ s tým mužom viedol hlbšie debaty a nakoniec prišiel k názoru, ktorý ma prekvapil. Predtým sme sa obidvaja domnievali, že všetky náboženstvá sú v podstate rovnaké, len sa inak volajú. A zrazu je vraj Ježiš jediný."

Boh si nakoniec podmanil aj ju. Uvedomila si, že nič nie je náhoda a získala si ju tá nekonečná láska, ktorú milujúci Boh ponúka každému, kto na neho zavolá.

„Zasiahlo ma to, že i keď ja som Boha nehľadala, on ma chcel. Vynaložil úsilie, aby som ho spoznala. Záležalo mu na mne. Dnes už viem, že tomu, čo Ježiš urobil pre nás, sa nič nevyrovná. Bol to najväčší akt lásky a nikto nie je väčší než on."

SkryťVypnúť reklamu

A tak sa Maťa podujala naprávať staré omyly. Najskôr to bol vstup do manželstva, pretože ani ona, ani jej priateľ viac nechceli porušovať prikázanie a rok pred samotným sobášom sa snažili žiť v čistote a neupadať do predmanželského sexu.

„Pokúšam sa žiť zodpovednejšie. Keď niekomu dám slovo, záleží mi na tom, aby som ho dodržala, neberiem to na ľahkú váhu. Kedysi som veľa meškala, aj to odstraňujem."

Trpela stavmi úzkosti, zmocňovala sa jej beznádej, ale aj z toho ju Boh uzdravil. Jej život má konečne smer, už sa len tak nepotáca zo strany na stranu. Prijala skutočnosť, že je žena, hoci ju v minulosti ťahalo viac zmýšľanie, ktoré je typické pre opačné pohlavie.

„Akákoľvek úzkosť by ma chcela ovládnuť, viem to odohnať. Mám predsa Ježiša. Čo by sa mi mohlo stať? Kto by mi mohol ublížiť?"

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


TASR 27. apr
Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


Viktória Žolnová 26. apr
Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


SITA 25. apr
Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


kW 25. apr
SkryťZatvoriť reklamu