SME
Štvrtok, 7. júl, 2022 | Meniny má Oliver

Nová šéfka CDU nezačala najlepšie. Strane hrozí porážka v kraji, kde doteraz dominovala

Bývalý šéf vnútornej nemeckej kontrarozviedky zachraňuje CDU pred blamážou v Sasku. Keď predvolebné aktivity rozbehol, Kramp-Karrenbauerová naňho nezmyselne zaútočila.

Hans-Georg Maassen.Hans-Georg Maassen. (Zdroj: RASE/AP)

Bývalý šéf Úradu pre ochranu ústavy sa opäť dostal do médií, píše komentátor Marian Kechlibar na svojej stránke kechlibar.net. Hans-Georg Maassen, člen vládnej CDU, je chlapík, ktorý v rokoch 2012-2018 šéfoval nemeckej vnútornej kontrarozviedke, Úradu pre ochranu ústavy (Bundesamt für Verfassungsschutz).

Predčasný koniec jeho riaditeľskej kariéry určili dve hlavné udalosti. V septembri 2018 vyjadril v súvislosti s nepokojmi v Chemnitzi názor, že jedno virálne video zobrazujúce kus roztržky medzi nemeckými nacionalistami a nejakými cudzincami by mohlo byť falošné.

SkryťVypnúť reklamu

Urobil tak skôr, než sa veci venovali jeho vlastní odborníci. Video však bolo pravé.

Pre osvieženie pamäti: ide o tento zhruba dvadsať sekundový záber, ktorý je v Nemecku známy najmä kvôli nesmrteľnej vete prednesené ženským hlasom: "Hasi, du bleibst hier!" (Zajačik, ty zostaneš tu!). Zajačik skutočne poslúchol.

Načítavam video...

Za to požadovali sociálni demokrati, tj. koaličný partner Merkelovej, Maassenovu hlavu, a tiež ju dostali. Jeho šéf Horst Seehofer (spolkový minister vnútra) najprv pre Maassena vymyslel inú funkciu, ale nakoniec ho v novembri 2018 poslal do predčasného dôchodku.

Dôvodom bolo rozlúčkovej vystúpenie Maassen na konferencii špiónov vo Varšave, v ktorom svojim kolegom z iných európskych rozviedok povedal, že vo vládnej strane SPD sa nachádzajú "radikálne ľavicové sily" a hovoril aj o "idealistickej, naivnej a ľavicovej cudzineckej a bezpečnostnej politike" Nemecka, ktorej je kritikom. (Textový prepis tejto Maaßenovy reči v nemčine nájdete tu.)

SkryťVypnúť reklamu

Odvtedy nebolo nejakú chvíľu o Maassenovi moc počuť, ale teraz je opäť na čelných stránkach novín. Hlavným dôvodom je pár viet, ktoré v rozhovore povedala súčasná predsedníčka CDU Annegret Kramp-Karrenbauerová novinárom. Tí sa jej pýtali, či Maassen nevylúči zo strany. Jej odpoveď znela takto:

"Prekážky stojace v ceste tomu, vylúčiť niekoho zo strany, sú z dobrého dôvodu vysoké. Ale u pána Maassen nevidím žiadne postoje, ktoré by ho ešte s CDU skutočne spájali."

A následne dodala ešte toto, čo za chvíľu vysvetlíme:

"Hnutie Tea Party v USA republikánov vyprázdnilo a zradikalizovalo. To CDU, ktorému predsedám, nedovolí. Každý člen má právo vyjadriť svoj názor. Ale pokus pretvoriť stranu do úplne inej podoby narazí na môj čo najrozhodnejší odpor. "

SkryťVypnúť reklamu

To prvé vyjadrenie rozhodne môže byť interpretované ako nepriama vyhrážka vylúčením a novinári to tiež tak pochopili. Titulky novín začali kričať do sveta, že AKK uvažuje o vylúčení Maassena z CDU. O nejakú chvíľu neskôr to AKK dementovala, ale škody už boli napáchané.

Maassen totiž nie je bezvýznamný radový člen, ale jeden z reprezentantov vnútornej skupiny WerteUnion. To je konzervatívne krídlo CDU, ktoré nie je spokojné so súčasným smerovaním strany a rado by ju obrátilo doprava.

WerteUnion podporuje Friedricha Merza, neúspešného protikandidáta AKK, čoby kandidáta na kancelára, čo iste súčasnej predsedníčke žiadnu radosť nerobí. WU má len zhruba 2000 členov, tj. cca 0,5% celej členskej základne CDU, ale je dosť hlasno počuť v médiách; klasický príklad toho, že odhodlaná, aj keď malá skupinka má disproporčnú váhu už len tým, že niečo aktívne robí.

SkryťVypnúť reklamu

Tie citované narážky AKK, že nedovolí úspech niečoho, čo by sa podobalo americkej Tea Party, sú namierené práve proti WerteUnion a ich názorom na to, kam by mala CDU smerovať.

Avšak reprezentáciou WerteUnion Maassenova úloha v dnešnej CDU nekončí. Prvého septembra sú totiž v Sasku krajinské voľby, a aj keď konkurenčná AFD smie nastúpiť len s tridsiatimi kandidátmi, aj tak je dosť reálna možnosť, že voľby vyhrá. (Voľby sú ten istý deň aj v susednom Brandenbursku.)

Pre CDU, ktorá bola v Sasku už od zániku NDR zvyknutá víťaziť so 40 a viac percentami hlasov (rekordný zisk mala v roku 1994, 58,1%, a ešte naposledy v roku 2014 získala 39,4%), je vyhliadka na to, že by mohla skončiť druhá s nejakými 26-28 percentami, dosť nepríjemná.

WerteUnion teda pozvala predčasného dôchodcu Maassena, aby obchádzal Sasko s verejnými vystúpeniami a snažil sa váhajúcich voličov presvedčiť k tomu, že CDU je lepšia voľba než AFD.

SkryťVypnúť reklamu

A Maassen sa do toho skutočne pustil. No, a do toho práve teraz, štrnásť dní pred dôležitými voľbami, si predsedníčka strany "šliapne do huby" a vypustí do sveta výrok, ktorý naznačuje, že by Maassena radšej v CDU nevidela. Človeka, ktorý sa snaží zachrániť v Sasku, čo sa dá.

Niet divu, že predseda saskej CDU Kretschmer povedal, že "toto je chybná cesta" a jeho Durýnsky kolega Mohring, ktorého čakajú voľby 27. októbra, označil personálne debatu za "nie práve nápomocnú" (nicht sonderlich hilfreich). (Zdroj oboch.)

A Maassen? Ten sa rád bráni protiútokom, takže vyzval saskú CDU, aby sa od spolkovej strany dištancovala...

Pár poznámok k celej veci.

Annegret Kramp-Karrenbauer svojím vyjadrením dosť podráždila vlastnú stranu. Ide presne o ten formát chyby, ktorý by ju mohol stáť miesto. Ak nie teraz, tak niekedy v budúcnosti, keď sa podobné "kopance" spočítajú.

SkryťVypnúť reklamu

Pomenovanie "čierna nula CDU", ktoré pre ňu vymyslel komentátor Gabor Steingart, nie je práve lichôtka a len tak z obehu nezmizne. Možno je to otázka nedostatku skúseností. V Sársku, odkiaľ AKK pochádza, je AFD okrajovou stranou, ktorá sa roku 2017 síce do krajinského snemu dostala, ale má tam iba troch zástupcov.

Je možné, že AKK si nevie predstaviť, že by s nimi mala problém. Pre východonemeckú CDU je však AFD protivníkom rovnakej váhovej kategórie, z čoho plynie, že miestni kresťanskí demokrati o nerozhodnutých voličov bojovať musia, ak nechcú prehrať. A ako inak majú bojovať, než snažiť sa vyprofilovať trochu doprava?

To, že na celospolkovej úrovni potom medzi nimi a ich kolegami z ľavicovo ladených štátov vznikne určité pnutie, je prirodzené. (A to platí aj naopak: keď Daniel Günther, šéf Šlezvicko-Holštajnsko CDU, navrhol na zváženie koaličnú spoluprácu medzi CDU a postkomunistickou Die Linke, východná CDU mu za to značne umyla hlavu - pre tamojší pravicových politikov je Die Linke reprezentantom ľudí, ktorí strieľali na vnútronemeckej hranici po utekajúcich občanoch.)

SkryťVypnúť reklamu

Ale predseda strany je presne človek, ktorý by mal odlišné prúdy zjednocovať, nie prispievať k ich konfliktu. Som úprimne zvedavý, či tam AKK do budúcich spolkových volieb vydrží. Najsilnejší menou - zdvihnutím preferencií - sa zatiaľ pochváliť nemôže.

Lenže kto na jej miesto? Merz ex machina?

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu