SME
Štvrtok, 26. máj, 2022 | Meniny má Dušan

Vegánska matka takmer vyhladovala svoje dieťa na smrť. Muž jej v tom nezabránil

Austrálsky súd pár odsúdil na podmienečné tresty a 300 hodín verejnoprospešných prác.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Pixabay)

SYDNEY - Vegánsky pár, ktorému odobrali tri deti potom, čo polícia zistila, že ich 20-mesačné dievčatko bolo vážne podvyživené, a trpelo krivicami, odsúdili podmienečne na 18 mesiacov väzenia za zanedbanie svojho dieťaťa, píše server New Zealand Herald.

Obaja tiež budú musieť absolvovať 300 hodín verejnoprospešných prác.

Ich 20-mesačná dcéra vážila iba 4,89 kg, vyzerala ako trojmesačná a ešte nemala vyvinuté zuby.

Kŕmili ju len ovsom a niekoľkými lyžicami zeleniny denne po celé mesiace. Od svojho narodenia nikdy nevidela lekára.

SkryťVypnúť reklamu

Dieťa im odobrali v marci 2018 po tom, čo jej matka volala záchranku, keď sa dieťa dostalo kŕče a pery sa jej sfarbili do modra. Sudkyňa Sarah Huggettová uviedla, že „neexistuje väčšia zodpovednosť za starostlivosť o dieťa a ochranu dieťaťa pred zranením“. Títo rodičia však podľa nej preukázali „bezohľadné zlyhanie pri poskytovaní životných potrieb“ svojej dcére.

Dieťatko bolo kŕmené prísnou vegánskou stravou a matka povedala, že bola „slabý jedlík“.

Matka bola podľa sudkyne „priveľmi fixovaná“ na svoju vieru a vegánsku stravu. „Hrozilo značné nebezpečenstvo, že dieťa zomrie.“

Dieťa sa už uzdravilo a váži viac ako 12 kg. Podľa súdnych záznamov dieťa konzumovalo najmä ovos, tofu, ryžu alebo zemiaky. Táto strava viedla k závažným nedostatkom živín, vrátane nedostatku vápnika, fosfátu, vitamínu B12, vitamínu A, železa a zinku.

SkryťVypnúť reklamu

Jej hladiny vitamínu D, nízke hladiny ktorého môžu spôsobiť chorobu kostí, boli „nedetekovateľné“.

Krivica je ochorenie kostí, ktorému sa dá predísť a ktoré ovplyvňuje dojčatá a malé deti a spôsobuje mäkké a oslabené kosti. U detí sa zvyčajne diagnostikuje krivica kvôli nedostatku vitamínu D, vápnika alebo fosforu.

Lekári na stav dieťaťa upozornili vlani v marci, keď ich k nemu privolala matka kvôli záchvatom. Pri vyšetrovaní anamnézy dievčatá lekári zistili absenciu imunizácií, žiadne následné kontroly po narodení a žiadny rodný list ani číslo zdravotného poistenia.

Dvaja starší bratia batoľaťa, vo veku štyri a šesť rokov, sú tiež v štátnej starostlivosti a boli tiež na vegánskej strave.

„Bola som šokovaná tým, ako ďaleko bola pozadu v porovnaní s ostatnými deťmi v jej veku, o ktoré som sa starala. Nedokázala sa posadiť, nedokázala hovoriť ani slová, nedokázala sa nakŕmiť alebo nedržať fľašu, nemohla si hrať s hračkami. Strávila deň vo svojej postieľke,“ povedalya pestúnka, ktorá sa o ňu starala po odobratí.

SkryťVypnúť reklamu

Povedala, že dieťa je teraz „traumatizované“ častými krvnými testami, ktoré musí podstúpiť. V januári, keď mala asi dva a pol roka, bolo dieťa vysoké iba 76 cm - čo je štandardne výška jednoročného dieťaťa.

„Jej rast a strava si vyžaduje nepretržité monitorovanie zdravotníckym personálom,“ uviedla vo vyhlásení. Povedala, že hmotnosť dieťaťa sa teraz stala neprimeranou jej výške, čo znamená, že sa stala „technicky obéznou“. „Je to akoby telo ukladalo kalórie pre prípad, že by ich potrebovala do budúcnosti,“ povedala.

Advokát otca batoľaťa - ktorý nie je vegánsky - navrhol, aby bol jeho klient „oslobodený“. Frank Coyne povedal, že domácnosť riadila matka a že jeho klient bol zaneprázdnený prácou a myslel si, že batoľa je zdravé.

Prokurátorka Julia Dewhurst však vyhlásila, že „klamal nemocničným zamestnancom“ o vývoji dieťaťa a urobil „vedomé rozhodnutie“, že ju nebude očkovať. „Nemôže teraz tvrdiť, že rozhodnutia boli prijaté výlučne matkou,“ povedala.

SkryťVypnúť reklamu

Sudca Huggett povedal, že otec je „vzdelaný muž“, ktorý mal vedieť, že niečo nie je v poriadku. „Nerobil nič. Mohol a mal ju vziať k doktorovi. Nesúhlasím s tým, že bol bezmocný.“

Právnik matky dieťaťa povedal, že podľa lekárskych správ jej klientka trpí depresiou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


TASR 27. apr
Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


Viktória Žolnová 26. apr
Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


SITA 25. apr
Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


kW 25. apr
SkryťZatvoriť reklamu