SME
Piatok, 22. október, 2021 | Meniny má SergejKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Vegánska matka takmer vyhladovala svoje dieťa na smrť. Muž jej v tom nezabránil

Austrálsky súd pár odsúdil na podmienečné tresty a 300 hodín verejnoprospešných prác.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Pixabay)

SYDNEY - Vegánsky pár, ktorému odobrali tri deti potom, čo polícia zistila, že ich 20-mesačné dievčatko bolo vážne podvyživené, a trpelo krivicami, odsúdili podmienečne na 18 mesiacov väzenia za zanedbanie svojho dieťaťa, píše server New Zealand Herald.

Obaja tiež budú musieť absolvovať 300 hodín verejnoprospešných prác.

Ich 20-mesačná dcéra vážila iba 4,89 kg, vyzerala ako trojmesačná a ešte nemala vyvinuté zuby.

Kŕmili ju len ovsom a niekoľkými lyžicami zeleniny denne po celé mesiace. Od svojho narodenia nikdy nevidela lekára.

Skryť Vypnúť reklamu

Dieťa im odobrali v marci 2018 po tom, čo jej matka volala záchranku, keď sa dieťa dostalo kŕče a pery sa jej sfarbili do modra. Sudkyňa Sarah Huggettová uviedla, že „neexistuje väčšia zodpovednosť za starostlivosť o dieťa a ochranu dieťaťa pred zranením“. Títo rodičia však podľa nej preukázali „bezohľadné zlyhanie pri poskytovaní životných potrieb“ svojej dcére.

Dieťatko bolo kŕmené prísnou vegánskou stravou a matka povedala, že bola „slabý jedlík“.

Matka bola podľa sudkyne „priveľmi fixovaná“ na svoju vieru a vegánsku stravu. „Hrozilo značné nebezpečenstvo, že dieťa zomrie.“

Dieťa sa už uzdravilo a váži viac ako 12 kg. Podľa súdnych záznamov dieťa konzumovalo najmä ovos, tofu, ryžu alebo zemiaky. Táto strava viedla k závažným nedostatkom živín, vrátane nedostatku vápnika, fosfátu, vitamínu B12, vitamínu A, železa a zinku.

Skryť Vypnúť reklamu

Jej hladiny vitamínu D, nízke hladiny ktorého môžu spôsobiť chorobu kostí, boli „nedetekovateľné“.

Krivica je ochorenie kostí, ktorému sa dá predísť a ktoré ovplyvňuje dojčatá a malé deti a spôsobuje mäkké a oslabené kosti. U detí sa zvyčajne diagnostikuje krivica kvôli nedostatku vitamínu D, vápnika alebo fosforu.

Lekári na stav dieťaťa upozornili vlani v marci, keď ich k nemu privolala matka kvôli záchvatom. Pri vyšetrovaní anamnézy dievčatá lekári zistili absenciu imunizácií, žiadne následné kontroly po narodení a žiadny rodný list ani číslo zdravotného poistenia.

Dvaja starší bratia batoľaťa, vo veku štyri a šesť rokov, sú tiež v štátnej starostlivosti a boli tiež na vegánskej strave.

„Bola som šokovaná tým, ako ďaleko bola pozadu v porovnaní s ostatnými deťmi v jej veku, o ktoré som sa starala. Nedokázala sa posadiť, nedokázala hovoriť ani slová, nedokázala sa nakŕmiť alebo nedržať fľašu, nemohla si hrať s hračkami. Strávila deň vo svojej postieľke,“ povedalya pestúnka, ktorá sa o ňu starala po odobratí.

Skryť Vypnúť reklamu

Povedala, že dieťa je teraz „traumatizované“ častými krvnými testami, ktoré musí podstúpiť. V januári, keď mala asi dva a pol roka, bolo dieťa vysoké iba 76 cm - čo je štandardne výška jednoročného dieťaťa.

„Jej rast a strava si vyžaduje nepretržité monitorovanie zdravotníckym personálom,“ uviedla vo vyhlásení. Povedala, že hmotnosť dieťaťa sa teraz stala neprimeranou jej výške, čo znamená, že sa stala „technicky obéznou“. „Je to akoby telo ukladalo kalórie pre prípad, že by ich potrebovala do budúcnosti,“ povedala.

Advokát otca batoľaťa - ktorý nie je vegánsky - navrhol, aby bol jeho klient „oslobodený“. Frank Coyne povedal, že domácnosť riadila matka a že jeho klient bol zaneprázdnený prácou a myslel si, že batoľa je zdravé.

Prokurátorka Julia Dewhurst však vyhlásila, že „klamal nemocničným zamestnancom“ o vývoji dieťaťa a urobil „vedomé rozhodnutie“, že ju nebude očkovať. „Nemôže teraz tvrdiť, že rozhodnutia boli prijaté výlučne matkou,“ povedala.

Skryť Vypnúť reklamu

Sudca Huggett povedal, že otec je „vzdelaný muž“, ktorý mal vedieť, že niečo nie je v poriadku. „Nerobil nič. Mohol a mal ju vziať k doktorovi. Nesúhlasím s tým, že bol bezmocný.“

Právnik matky dieťaťa povedal, že podľa lekárskych správ jej klientka trpí depresiou.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Herec Alec Baldwin.

Incident, ktorý sa stal na Bonanza Creek Ranch v Novom Mexiku, je predmetom vyšetrovania. Slávny herec predstúpil pred šerifa so slzami v očiach.


SITA/AP 3 h
Migranti sedia po prekročení hranice z Bieloruska do Poľska v poľskej dedine Usnarz Gorny.

Sú medzi nimi krajiny V4, Dánsko, Bulharsko a Grécko, či pobaltské štáty.


TASR 5 h
Ilustračné foto

Pri PCR testoch bol už nakazený každý štvrtý testovaný. Počet hospitalizovaných sa zvýšil o 50, v nemocnici leží 1 102 pacientov.


SITA 7 h
Ilustračné foto

Slovensko patrí medzi najohrozenejšie krajiny. Firmy majú problém pri plánovaní výroby a vyťažovaní liniek, čo súvisí s ich schopnosťou prideľovať zamestnancom prácu.


8 h
Skryť Zatvoriť reklamu