SME
Utorok, 5. júl, 2022 | Meniny má Cyril, Metod

Na Grete sa priživuje kdekto. Aj aktivista napojený na energetickú lobby

Či už to Greta a jej rodičia vedia, alebo nie, šestnásťročná dievčina je tvárou politickej stratégie energetického bloku, poznamenal Standpoint.

Greta Thunberg.Greta Thunberg. (Zdroj: TASR/AP)

Počas jedného roka sa 16-ročná švédska školáčka Greta Thunbergová stala svetoznámou tvárou boja proti zmenám klímy, píše server novinky.cz.

Jej školské štrajky za lepšiu klímu, ktoré začali pred dvanástimi mesiacmi, prerástli v celosvetové hnutie, do protestov sa zapojilo 1,6 milióna ľudí vo 133 krajinách. Do aktivít dievčatá sú ale zapojení aj zelení lobisti, PR agentúry, akademici obhajujúci ekologické riešenia aj energetická loby. Uviedli to denníky The Times, The Sun a časopis Standpoint.

Lobby počítajú s tým, že postupné zelenanie západnej ekonomiky bude predstavovať veľkú príležitosť, pretože môže ísť o jedny z najväčších štátnych zákaziek v histórii.

SkryťVypnúť reklamu

"Či už to Greta a jej rodičia vedia, alebo nie, šestnásťročná dievčina je tvárou politickej stratégie tohto bloku," poznamenal Standpoint.

Gretine obavy

Dievča, ktorej rodičmi sú herec Svante Thunberga a operná speváčka Malena Ermanová, sa o klimatických zmenách dozvedela v ôsmich rokoch a bola šokovaná, že je dospelí neberú vážne.

Začala tlačiť na svojich rodičov, aby zmenili spôsob života. Tí sa stali vegánmi, kúpili si elektromobil a matka dokonca prestala na nátlak lietať, čo malo neblahý vplyv na jej kariéru speváčky. Matka sa dokonca v roku 2017 zapojila do kampane, že lietanie je hanebné, uviedol bulvárny denník The Sun.

Presne pred rokom 20. augusta 2018 potom Greta začala pred parlamentom svoje pravidelné školské štrajky za klímu. Hneď prvý deň šiel okolo zakladateľ webovej platformy We Do not Have Time (Už nemáme čas), ktorá upozorňuje na ekologické problémy a vyzýva k vyhláseniu klimatické núdze alebo na bojkot Brazílie kvôli odlesňovania.

SkryťVypnúť reklamu

Ekologického aktivistu Ingmara Rentzhoga natoľko zaujalo protestujúce dievča, že jej fotografiu dal na svoj facebookový profil. Do večera o proteste písal list Dagens Nyheter. Gretu vzápätí poznali všetci.

Nenáhodné stretnutie

Rentzhog hovoril, že vtedy "stretol Gretu prvýkrát" a "jej rodičov nepoznal".

Investigatívne vyšetrovanie časopisu Standpoint však ukázalo niečo iné. O proteste Grety vedel týždeň dopredu. Informoval ho ekologický aktivista Bo Thoren z hnutia proti spaľovanie fosílnych palív Fossilfritt Dalsladn.

O Grete vedel, pretože dostala cenu novín Svenska Dagbladet za ekologickú esej. A Thoren je vraj autorom idey usporiadať školský štrajk.

A s Gretinou matkou sa stretol ešte skôr. Hovorili spolu vlani koncom apríla na štokholmskej konferencii Klimatický parlament, za ktorú stála platforma We Do not Have Time, ktorá je tiež spojená s kampaňou proti lietaniu.

SkryťVypnúť reklamu

To už bol Rentzhog riaditeľom švédskeho think-tanku Global Utmaning (Globálna výzva), ktorého zakladateľka Kristina Perssonove je dedičkou priemyselného impéria. V rokoch 2014-2016 bola švédskou "ministerkou pre budúcnosť" a bola aj viceguvernérkou centrálnej banky a vplyvnou odborárkou. Je stúpenkyňou hnutia New Age a opakovane hovorila o prevteľovaní a o tom, že hovorí sa zosnulými.

V desaťčlennej správnej rade Globálne výzvy sú ďalší vplyvní biznismeni: člen vedenia najväčšej švédskej asociácie zamestnávateľov Petter Skogar a bývalý viceprezident Rímskeho klubu Anders Wijkman.

Poradkyňou Global Utmaningu je tiež Catharina Nystedt Ringborgová, ktorá bola riaditeľkou Švédskych vôd, poradkyňou medzinárodného energetického úradu a bývalou viceprezidentkou priemyselnej firmy ABB, ktorá sa okrem iného zaoberá energetikou a využitím elektriny.

SkryťVypnúť reklamu

Ide teda o ľudí so silnými väzbami na veľké firmy, aj keď v nich už aktuálne nepôsobia.

Žiadny aktivista, ale finančník

Sám Rentzhog však pôvodne nebol žiadny ekologický aktivista, ale finančník. Založil investičnú a poradenskú spoločnosť Laika Consulting, ktorá sa zameriava na financie, ekonomiku, vládne regulácie a marketing. Od roku 2017 tiež pracuje pre jeden z najväčších švédskych realitných fondov Svenska Bostadsfonden.

Keď sa Greta stretla s Rentzhogem, bol plateným členom think-tanku s väzbami na zelenú energetiku. Greta o tom zrejme nevedela a jej "objaviteľ" si pravdu zrejme nechal pre seba.

Rentzhogovi sa spojenie s Gretou vyplatilo. Keď ju prizval do rady, hodnota start-upu, ktorý niesol tiež meno We Do not Have Time, razom vyskočila na milión eur, uviedol bulvárny denník The Sun.

SkryťVypnúť reklamu

Greta sa dištancovala

Sama Greta z toho bola rozčarovaná a s platformou sa v januári rozišla:

"Zmenilo sa to, keď použili moje meno pre inú časť svojej organizácie, pre start-up. Priznali, že to urobili bez môjho vedomia alebo vedomia mojej rodiny. Už nemám žiadne spojenie s We Do not Have Time. Ani nikto z mojej rodiny."

Spoločnosť sa však stále zastrešuje jej menom.

Gretin otec Svante, ktorý sa teraz o dcérinu kariéru stará, o Rentzhogovi a Global Utmaningu odmietol hovoriť. Zverejnil len tri odseky, že "on ani Greta sa necítia kvalifikovaní odpovedať" na otázky ohľadom obchodných väzieb Rentzhoga.

A Greta k možným vplyvom v pozadí uviedla: "Veľa ľudí necháva rado kolovať povesti o niekom za mnou, že ma niekto platí, alebo ma využívajú pre to, čo sami robia. Ja som úplne nezávislá a reprezentujte len samu seba. A to, čo robím, robím slobodne."

SkryťVypnúť reklamu

Ťažko však poprieť, že niektorí ľudia a firmy Grétin zápal využívajú. Jej súčasný hovorca Daniel Donner pracuje pre bruselskú lobistickú skupinu European Climate Foundation.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu