SME
Štvrtok, 24. jún, 2021 | Meniny má JánKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Ostro sledovaný proces v Nemecku: Sýrčana odsúdili za útok nožom v Chemnitzi na 9,5 roka

Jeho spolupáchateľ z Iraku zostáva na úteku. Obhajkyňa trvala na jeho nevine, prokuratúra na tom, že vina je preukázaná.

Demonštrácia po vražde v Chemnitzi.Demonštrácia po vražde v Chemnitzi. (Zdroj: TASR/AP)

DRÁŽĎANY - Na deväť rokov a šesť mesiacov odňatia slobody odsúdili vo štvrtok 24-ročného Sýrčana, ktorého uznali za vinného v prípade smrtiaceho útoku nožom v meste Chemnitz z augusta 2018. Informovala o tom agentúra DPA.

Sýrčana, identifikovaného menom Aláa S., odsúdili za zabitie a pokus o zabitie v súbehu s nebezpečným ublížením na zdraví. Jeho spolupáchateľ z Iraku zostáva na úteku.

Rozsudok ešte nie je právoplatný a možno ho napadnúť na Spolkovom súdnom dvore (BGH).

Vinu popiera

Dvadsaťštyriročný Aláa S., ktorý má v spolkovej republike štatút utečenca, celý čas odmietal, že by mal s činom čokoľvek spoločné, píše server idnes.cz.

Skryť Vypnúť reklamu

Na noži, ktorý sa po útoku našiel, polícia žiadne stopy jeho DNA neobjavila, a prokuratúra tak do značnej miery stavalo na výpovede jedného svedka z občerstvenia neďaleko miesta činu, ktorý podľa svojich slov Sýrčana videl, ako smerom k obeti robí pohyby zodpovedajúce bitie alebo bodanie. Počas procesu však svoju výpoveď pozmenil.

Aj preto obhajoba žiadala, aby bol Ala S. zbavený obžaloby, prepustený a odškodnený za takmer rok, ktorý strávil vo vyšetrovacej väzbe. Vyzvala tiež súd, aby sa nenechal ovplyvniť tlakmi zo strany politiky a verejnosti.

"Je potreba nejaký vinník, aby bol v Chemnitzi pokoj," vyjadrila dnes svoje presvedčenie obhajkyňa Ricarda Langová.

Naopak obžaloba považovala vinu za preukázanú a navrhovala trest odňatia slobody vo výške desiatich rokov za zabitie Hilliga a vážne ublíženie na zdraví inému. K tomuto pohľadu sa dnes súd priklonil.

Skryť Vypnúť reklamu

Ubodanie vyvolalo demonštrácie

K ubodaniu 35-ročného Nemca s kubánskymi koreňmi Daniela H. došlo v Chemnitzi 26. augusta 2018.

Sýrčan i Iračan, identifikovaný ako Farhád A., prišli do Nemecka ako žiadatelia o azyl.

K útoku nožom došlo po tom, ako sa Iračan pohádal s obeťou. Sýrčan sa do potýčky zapojil až neskôr. Práve táto dvojica dobodala Daniela H. do ramena a hrude. Okrem toho spôsobila vážne zranenia ďalšiemu prítomnému Nemcovi, ktorý prežil.

Ubodanie Hilliga vyvolalo sériu demonštrácií, z ktorých niektorých sa zúčastnili aj stovky pravicových radikálov. Časť z nich napádala prisťahovalcov, novinárov a policajtov, niektorí hajlovali. Došlo tiež k útoku na židovskú reštauráciu.

Všetky tieto činy v Nemecku vyvolali pobúrenie a viedli okrem iného k dlhej debate, či sa útoky na cudzincov v Chemnitzi, kde sa neskôr uskutočnili aj demonštrácie proti extrémnej pravici, dajú označiť za štvanice.

Skryť Vypnúť reklamu

Tá v dôsledku stála kreslo šéfa nemeckej kontrarozviedky Hansa-Georga Maassena, ktorý sa v diskusii o udalostiach v saskom meste dopustil nepravdivých výrokov.

Proces, ktorý mal pôvodne pokračovať až do októbra, sa z bezpečnostných dôvodov aj kvôli veľkému záujmu verejnosti nevykonával v Chemnitzi, ale v saskej metropole Drážďanoch.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Torpédoborec Duncan.

Britské ministerstvo obrany prekvapivo tvrdenie o výstražnej streľbe poprelo. Rusko je znepokojené z narastajúcej prítomnosti NATO pri hraniciach Ruska.


echo24.cz 15 h
Maďarský premiér Viktor Orbán a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v Bruseli.

Premiér pripomenul, že nedávno schválený maďarský zákon chráni práva detí, zaručuje práva rodičov, pričom táto právna norma sa nevzťahuje na práva týkajúce sa sexuálnej orientácie ľudí vo veku nad 18 rokov.


TASR 16 h

Okresy budú od 28.6. v stupňoch ostražitosti a monitoringu. Vláda schválila aj rozdelenie krajín podľa rizikovosti.


TASR 18 h
Do akcie v osade Moldava nad Bodvou sa zapojilo desiatky policajtov.

Ospravedlnenie vláda vníma nie len ako ľudské gesto smerom k poškodeným obetiam v rómskej osade, ale aj ako záväzok štátu do budúcna vyvarovať sa podobných zlyhaní


SITA 19 h