DRÁŽĎANY - Na deväť rokov a šesť mesiacov odňatia slobody odsúdili vo štvrtok 24-ročného Sýrčana, ktorého uznali za vinného v prípade smrtiaceho útoku nožom v meste Chemnitz z augusta 2018. Informovala o tom agentúra DPA.
Sýrčana, identifikovaného menom Aláa S., odsúdili za zabitie a pokus o zabitie v súbehu s nebezpečným ublížením na zdraví. Jeho spolupáchateľ z Iraku zostáva na úteku.
Rozsudok ešte nie je právoplatný a možno ho napadnúť na Spolkovom súdnom dvore (BGH).
Vinu popiera
Dvadsaťštyriročný Aláa S., ktorý má v spolkovej republike štatút utečenca, celý čas odmietal, že by mal s činom čokoľvek spoločné, píše server idnes.cz.
Na noži, ktorý sa po útoku našiel, polícia žiadne stopy jeho DNA neobjavila, a prokuratúra tak do značnej miery stavalo na výpovede jedného svedka z občerstvenia neďaleko miesta činu, ktorý podľa svojich slov Sýrčana videl, ako smerom k obeti robí pohyby zodpovedajúce bitie alebo bodanie. Počas procesu však svoju výpoveď pozmenil.
Aj preto obhajoba žiadala, aby bol Ala S. zbavený obžaloby, prepustený a odškodnený za takmer rok, ktorý strávil vo vyšetrovacej väzbe. Vyzvala tiež súd, aby sa nenechal ovplyvniť tlakmi zo strany politiky a verejnosti.
"Je potreba nejaký vinník, aby bol v Chemnitzi pokoj," vyjadrila dnes svoje presvedčenie obhajkyňa Ricarda Langová.
Naopak obžaloba považovala vinu za preukázanú a navrhovala trest odňatia slobody vo výške desiatich rokov za zabitie Hilliga a vážne ublíženie na zdraví inému. K tomuto pohľadu sa dnes súd priklonil.
Ubodanie vyvolalo demonštrácie
K ubodaniu 35-ročného Nemca s kubánskymi koreňmi Daniela H. došlo v Chemnitzi 26. augusta 2018.
Sýrčan i Iračan, identifikovaný ako Farhád A., prišli do Nemecka ako žiadatelia o azyl.
K útoku nožom došlo po tom, ako sa Iračan pohádal s obeťou. Sýrčan sa do potýčky zapojil až neskôr. Práve táto dvojica dobodala Daniela H. do ramena a hrude. Okrem toho spôsobila vážne zranenia ďalšiemu prítomnému Nemcovi, ktorý prežil.
Ubodanie Hilliga vyvolalo sériu demonštrácií, z ktorých niektorých sa zúčastnili aj stovky pravicových radikálov. Časť z nich napádala prisťahovalcov, novinárov a policajtov, niektorí hajlovali. Došlo tiež k útoku na židovskú reštauráciu.
Všetky tieto činy v Nemecku vyvolali pobúrenie a viedli okrem iného k dlhej debate, či sa útoky na cudzincov v Chemnitzi, kde sa neskôr uskutočnili aj demonštrácie proti extrémnej pravici, dajú označiť za štvanice.
Tá v dôsledku stála kreslo šéfa nemeckej kontrarozviedky Hansa-Georga Maassena, ktorý sa v diskusii o udalostiach v saskom meste dopustil nepravdivých výrokov.
Proces, ktorý mal pôvodne pokračovať až do októbra, sa z bezpečnostných dôvodov aj kvôli veľkému záujmu verejnosti nevykonával v Chemnitzi, ale v saskej metropole Drážďanoch.