SME
Pondelok, 17. máj, 2021 | Meniny má GizelaKrížovkyKrížovky
ZA DUCHOVNÝMI KRÁSAMI

Putujme za svätým Bartolomejom

Svätého Bartolomeja údajne za živa stiahli z kože a potom ukrižovali dole hlavou. Plastiku sv. Bartolomeja v nadživotnej veľkosti nájdete v kostole v Myslave. V sobotu je jeho sviatok.

Kostol sv. Bartolomeja v Myslave.Kostol sv. Bartolomeja v Myslave. (Zdroj: Archív VV)

Túto sobotu si pripomíname svätého Bartolomeja, ktorého poznáme tiež pod menom Natanael. Bol apoštolom, ktorý zomrel mučeníckou smrťou, údajne mu stiahli kožu z tela, preto je často zobrazovaný aj s nožom alebo s vlastnou kožou v ruke ako ho namaľoval aj slávny Michalangelo na obraze Posledný súd.

Aj v Myslave, ktorá je pričlenená ku Košiciam, sa nachádza krásny kostol svätého Bartolomeja, ktorý patrí medzi kultúrne pamiatky.

Kostol je klasicistického slohu, postavili ho v rokoch 1778 až 1792. Po požiari v roku 1808 bol znovu vybudovaný. Hlavný oltár je z roku 1942. Práve na ňom je umiestnená plastika sv. Bartolomeja - apoštola v nadživotnej veľkosti. Po stranách sú plastiky sv. Anny a sv. Juraja.

Celý strop kostola je vyzdobený freskami a na oknách sú vitráže so zobrazením: sv. Michal, Fatimská Panna Mária, sv. Košickí mučeníci a iné. V roku 2008 kostol rekonštruovali, kostol je aj podlahovo vykurovaný.

Skryť Vypnúť reklamu

Najstarším artefaktom v kostole je kamenná krstiteľnica z roku 1735. Vo svätyni kostola je umiestnený veľký obraz (250x150 cm), ktorý je evidovaný ako hnuteľná kultúrna pamiatka. Je tam sv. Bartolomej krstiaci pohanskú princeznú.

Kostol sv. Bartolomeja majú aj v Prievidzi a v Čadci.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Spolu vyšetrili 104-tisíc osôb. Podiel nakazených pri PCR testoch sa nezmenil.

1 h
Český prezident Miloš Zeman.

Premiér ČR Andrej Babiš sa už viackrát vyjadril, že v prípade Vrbětíc existuje len jedna vyšetrovacia verzia, a síce, že z výbuchu sú podozriví ruskí agenti GRU.

3 h

Pozrite si zmeny, ktoré platia od dnešného dňa.

4 h
Univerzita Abertay v Dundee.

Študentka, ktorá má za sebou už dva pôrody, si spomenula na to, čo rad ľudí stále viac spochybňuje, totiž, že ženy majú vagíny. Vyslovila sa tiež proti tomu, aby transsexuáli v športe súťažili medzi ženami.

16 h