SME
Utorok, 24. november, 2020 | Meniny má EmíliaKrížovkyKrížovky
ZA DUCHOVNÝMI KRÁSAMI

Putujme za svätým Bartolomejom

Svätého Bartolomeja údajne za živa stiahli z kože a potom ukrižovali dole hlavou. Plastiku sv. Bartolomeja v nadživotnej veľkosti nájdete v kostole v Myslave. V sobotu je jeho sviatok.

Kostol sv. Bartolomeja v Myslave.Kostol sv. Bartolomeja v Myslave. (Zdroj: Archív VV)

Túto sobotu si pripomíname svätého Bartolomeja, ktorého poznáme tiež pod menom Natanael. Bol apoštolom, ktorý zomrel mučeníckou smrťou, údajne mu stiahli kožu z tela, preto je často zobrazovaný aj s nožom alebo s vlastnou kožou v ruke ako ho namaľoval aj slávny Michalangelo na obraze Posledný súd.

Aj v Myslave, ktorá je pričlenená ku Košiciam, sa nachádza krásny kostol svätého Bartolomeja, ktorý patrí medzi kultúrne pamiatky.

Kostol je klasicistického slohu, postavili ho v rokoch 1778 až 1792. Po požiari v roku 1808 bol znovu vybudovaný. Hlavný oltár je z roku 1942. Práve na ňom je umiestnená plastika sv. Bartolomeja - apoštola v nadživotnej veľkosti. Po stranách sú plastiky sv. Anny a sv. Juraja.

Celý strop kostola je vyzdobený freskami a na oknách sú vitráže so zobrazením: sv. Michal, Fatimská Panna Mária, sv. Košickí mučeníci a iné. V roku 2008 kostol rekonštruovali, kostol je aj podlahovo vykurovaný.

Skryť Vypnúť reklamu

Najstarším artefaktom v kostole je kamenná krstiteľnica z roku 1735. Vo svätyni kostola je umiestnený veľký obraz (250x150 cm), ktorý je evidovaný ako hnuteľná kultúrna pamiatka. Je tam sv. Bartolomej krstiaci pohanskú princeznú.

Kostol sv. Bartolomeja majú aj v Prievidzi a v Čadci.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Kresťanstvo

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Pápež František: Viem z prvej ruky, čím prechádzajú pacienti s COVIDom-19

Sám bol pred niekoľkými desaťročiami na pokraji života a smrti, keď zápasil s respiračným ochorením.

Pápež František s ochranným rúškom na tvári.
Slovensko

Pandemický plán Sulíka je cestou do pekla, komentoval Matovič

Návrh koaličnej strany roztrhal premiér na franforce. Opozičný Hlas plán chváli a tvrdí, že je obžalobou Matoviča z nečinnosti.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí a premiér Igor Matovič pred zasadnutím Ústredného krízového štábu.
Európska únia

Maďarsko bude testovať ruskú vakcínu

Ruskú vakcínu Sputnik V ešte dosiaľ neposúdila Európska lieková agentúra. V Rusku ho už dostali zdravotnícki pracovníci a ďalšie vysoko rizikové skupiny.

Testovanie na Spiši.