SME
Piatok, 21. január, 2022 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky

Putujme za svätým Bartolomejom

Svätého Bartolomeja údajne za živa stiahli z kože a potom ukrižovali dole hlavou. Plastiku sv. Bartolomeja v nadživotnej veľkosti nájdete v kostole v Myslave. V sobotu je jeho sviatok.

Kostol sv. Bartolomeja v Myslave.Kostol sv. Bartolomeja v Myslave. (Zdroj: Archív VV)

Túto sobotu si pripomíname svätého Bartolomeja, ktorého poznáme tiež pod menom Natanael. Bol apoštolom, ktorý zomrel mučeníckou smrťou, údajne mu stiahli kožu z tela, preto je často zobrazovaný aj s nožom alebo s vlastnou kožou v ruke ako ho namaľoval aj slávny Michalangelo na obraze Posledný súd.

Aj v Myslave, ktorá je pričlenená ku Košiciam, sa nachádza krásny kostol svätého Bartolomeja, ktorý patrí medzi kultúrne pamiatky.

Kostol je klasicistického slohu, postavili ho v rokoch 1778 až 1792. Po požiari v roku 1808 bol znovu vybudovaný. Hlavný oltár je z roku 1942. Práve na ňom je umiestnená plastika sv. Bartolomeja - apoštola v nadživotnej veľkosti. Po stranách sú plastiky sv. Anny a sv. Juraja.

Celý strop kostola je vyzdobený freskami a na oknách sú vitráže so zobrazením: sv. Michal, Fatimská Panna Mária, sv. Košickí mučeníci a iné. V roku 2008 kostol rekonštruovali, kostol je aj podlahovo vykurovaný.

Skryť Vypnúť reklamu

Najstarším artefaktom v kostole je kamenná krstiteľnica z roku 1735. Vo svätyni kostola je umiestnený veľký obraz (250x150 cm), ktorý je evidovaný ako hnuteľná kultúrna pamiatka. Je tam sv. Bartolomej krstiaci pohanskú princeznú.

Kostol sv. Bartolomeja majú aj v Prievidzi a v Čadci.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Arcibiskup Ján Babjak udelil nižšie svätenia.

Ocenil, že sa nehanbili priznať k svojej viere.


kW 19 h
Ruský prezident Vladimir Putin.

Chce, aby USA odstránili z Európy svoj jadrový dáždnik a umožnili Rusku obnoviť svoju sféru vplyvu vo východnej Európe ako za sovietskej éry.


cs.gatestoneinstitute.org 20. jan
Povoľte šatky! Žiadali študentky na marcovej demonštrácii v Istanbule. Ústavný súd im nevyhovel.

Nosiť nápadné náboženské symboly je zakázané.


TASR 19. jan
Michal Šimečka

Europoslanec sa stal prvým slovenským podpredsedom EP. Získal 494 hlasov.


SITA 19. jan
Skryť Zatvoriť reklamu