SME
Streda, 25. november, 2020 | Meniny má KatarínaKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

EÚ si pripomína obete všetkých totalitných a autoritatívnych režimov

Slobodná Európa nie je samozrejmosť, ale každodenná voľba, uvádza sa vo vyhlásení exekutívy EÚ.

Na fotografii z r. 1984 je telo muža, ktorý zahynul pri plote s vysokým napätím pri pokuse o prekročenie hranice s Rakúskom na úseku Bratislava - Devín.  Na fotografii z r. 1984 je telo muža, ktorý zahynul pri plote s vysokým napätím pri pokuse o prekročenie hranice s Rakúskom na úseku Bratislava - Devín. (Zdroj: REPROFOTO TASR/Ústav pamäti národa)

BRUSEL - Dnes je Európsky deň spomienky na obete všetkých totalitných a autoritatívnych režimov. Európska komisia (EK) v tejto súvislosti upozornila aj na 30. výročie politických udalostí z roku 1989, ktoré viedli k zmene pomerov v štátoch strednej a východnej Európy.

V spoločnom vyhlásení, pod ktoré sa podpísali prvý podpredseda EK Frans Timmermans a eurokomisárka pre ochranu spotrebiteľov a rodovú rovnosť Věra Jourová, sa pripomína, že Európania každý rok 23. augusta vzdávajú česť pamiatke miliónov obetí všetkých totalitných režimov.

Skryť Vypnúť reklamu

V tento deň v roku 1939 bol podpísaný pakt Ribbentrop - Molotov, čiže dohoda medzi nacistickým Nemeckom a Sovietskym zväzom, ktorá znamenala rozdelenie Európy medzi dve veľmoci.

"Začala sa tým temná kapitola európskych dejín. Občania nemohli prijímať vlastné politické rozhodnutia ani sa k nim vyjadrovať. Európa bola vtedy miestom, kde sa dalo o slobode a demokracii len snívať," uvádza sa v dokumente eurokomisie, ktorý pripomenul aj to, že totalitné režimy v Európe deportovali, mučili a zavraždili desiatky miliónov obetí.

"Vinou tejto krutosti, neslobody a nerešpektovania základných práv prišlo v určitých častiach Európy niekoľko generácií o možnosť zažiť slobodu a demokraciu," uviedli Timmermans a Jourová.

V ich spoločnom vyhlásení sa uvádza aj to, že tento rok si pripomíname 30. výročie udalostí z roku 1989, keď občania strednej a východnej Európy povstali, prelomili železnú oponu a urýchlili jej pád.

Skryť Vypnúť reklamu

"Vďaka odvážnym občianskym činom sa sloboda a demokracia vrátila do celej Európy. Vďaka nim sa podarilo prekonať rozdiely a zjednotiť Európu. Je to naše spoločné európske dedičstvo, ktoré musíme všetci opatrovať, živiť a chrániť," uvádza sa v dokumente EÚ.

EK dodala, že od roku 1939 prešlo 80 rokov a aj preto treba spomienky, ktoré majú inšpirovať a sprevádzať nové generácie pri ochrane základných práv, právneho štátu a demokracie, udržať živé.

"Vďaka nim sme tým, kým sme. Stojíme spolu v jednote proti totalitným a autoritatívnym režimom akéhokoľvek druhu. Slobodná Európa nie je samozrejmosť, ale každodenná voľba," uvádza sa vo vyhlásení exekutívy EÚ.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Kresťanstvo

Míľnik pre Notre-Dame - požiarom poškodené lešenie odstránili

To teraz umožní vykonať rozhodujúce ochranné a stabilizačné práce.

Horiaca katedrála.
Zahraničie

Ruská vakcína je podľa predbežných dát účinná na viac ako 91 percent

Výpočty sa zakladajú na údajoch od 18 794 dobrovoľníkov, ktorí dostali dve dávky vakcíny alebo placebo.

Ilustračná fotografia.
Zahraničie

Argentínska armáda musí do týždňa naplniť kvóty pre transgender osoby

Podľa vlády kvóta predstavuje "začiatok nápravy porušovania ľudských práv transvestitov, transsexuálov a transgenderových osôb v minulosti".

Ilustračné foto.
Slovensko

Koalícia mení mediálnu taktiku, názory si bude vymieňať na koaličnej rade

Matovič tvrdí, že vláda a koalícia musí v tejto situácii „ťahať za jeden povraz“. Verí, že bude so Sulíkom opäť kamarát.

Premiér Igor Matovič a minister hospodárstva Richard Sulík.