SME
Pondelok, 18. október, 2021 | Meniny má LukášKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

EÚ si pripomína obete všetkých totalitných a autoritatívnych režimov

Slobodná Európa nie je samozrejmosť, ale každodenná voľba, uvádza sa vo vyhlásení exekutívy EÚ.

Na fotografii z r. 1984 je telo muža, ktorý zahynul pri plote s vysokým napätím pri pokuse o prekročenie hranice s Rakúskom na úseku Bratislava - Devín.  Na fotografii z r. 1984 je telo muža, ktorý zahynul pri plote s vysokým napätím pri pokuse o prekročenie hranice s Rakúskom na úseku Bratislava - Devín. (Zdroj: REPROFOTO TASR/Ústav pamäti národa)

BRUSEL - Dnes je Európsky deň spomienky na obete všetkých totalitných a autoritatívnych režimov. Európska komisia (EK) v tejto súvislosti upozornila aj na 30. výročie politických udalostí z roku 1989, ktoré viedli k zmene pomerov v štátoch strednej a východnej Európy.

V spoločnom vyhlásení, pod ktoré sa podpísali prvý podpredseda EK Frans Timmermans a eurokomisárka pre ochranu spotrebiteľov a rodovú rovnosť Věra Jourová, sa pripomína, že Európania každý rok 23. augusta vzdávajú česť pamiatke miliónov obetí všetkých totalitných režimov.

Skryť Vypnúť reklamu

V tento deň v roku 1939 bol podpísaný pakt Ribbentrop - Molotov, čiže dohoda medzi nacistickým Nemeckom a Sovietskym zväzom, ktorá znamenala rozdelenie Európy medzi dve veľmoci.

"Začala sa tým temná kapitola európskych dejín. Občania nemohli prijímať vlastné politické rozhodnutia ani sa k nim vyjadrovať. Európa bola vtedy miestom, kde sa dalo o slobode a demokracii len snívať," uvádza sa v dokumente eurokomisie, ktorý pripomenul aj to, že totalitné režimy v Európe deportovali, mučili a zavraždili desiatky miliónov obetí.

"Vinou tejto krutosti, neslobody a nerešpektovania základných práv prišlo v určitých častiach Európy niekoľko generácií o možnosť zažiť slobodu a demokraciu," uviedli Timmermans a Jourová.

V ich spoločnom vyhlásení sa uvádza aj to, že tento rok si pripomíname 30. výročie udalostí z roku 1989, keď občania strednej a východnej Európy povstali, prelomili železnú oponu a urýchlili jej pád.

Skryť Vypnúť reklamu

"Vďaka odvážnym občianskym činom sa sloboda a demokracia vrátila do celej Európy. Vďaka nim sa podarilo prekonať rozdiely a zjednotiť Európu. Je to naše spoločné európske dedičstvo, ktoré musíme všetci opatrovať, živiť a chrániť," uvádza sa v dokumente EÚ.

EK dodala, že od roku 1939 prešlo 80 rokov a aj preto treba spomienky, ktoré majú inšpirovať a sprevádzať nové generácie pri ochrane základných práv, právneho štátu a demokracie, udržať živé.

"Vďaka nim sme tým, kým sme. Stojíme spolu v jednote proti totalitným a autoritatívnym režimom akéhokoľvek druhu. Slobodná Európa nie je samozrejmosť, ale každodenná voľba," uvádza sa vo vyhlásení exekutívy EÚ.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto

Spolu s Českou republikou a Fínskom patríme medzi krajiny s najnižšou mierou rizika chudoby v Európe.


TASR 1 h
Testovanie na koronavírus.

Hospitalizovaných pacientov je v nemocniciach 964.


SITA 6 h
Režisér s herečkou a kozmonautmi na palube.

Filmárska vesmírna cesta môže poslúžiť aj ako reklama, ktorá by mohla prilákať mladých ľudí k práci vo vesmíre. Má však svojich kritikov, ktorým sa nepáči, že bolo toľko peňazí vložené do filmového projektu namiesto do výskumu.


echo24.cz 7 h
Nemecká polícia čaká na príchod migrantov v centre prijímajúcom žiadateľov o azyl.

Podľa nich môže nemecká vláda zabrániť "kolapsu" na hraniciach, k akému došlo v roku 2015, len zavedením dočasných hraničných kontrol.


TASR 8 h
Skryť Zatvoriť reklamu