SME
Štvrtok, 7. júl, 2022 | Meniny má Oliver

EÚ si pripomína obete všetkých totalitných a autoritatívnych režimov

Slobodná Európa nie je samozrejmosť, ale každodenná voľba, uvádza sa vo vyhlásení exekutívy EÚ.

Na fotografii z r. 1984 je telo muža, ktorý zahynul pri plote s vysokým napätím pri pokuse o prekročenie hranice s Rakúskom na úseku Bratislava - Devín. Na fotografii z r. 1984 je telo muža, ktorý zahynul pri plote s vysokým napätím pri pokuse o prekročenie hranice s Rakúskom na úseku Bratislava - Devín. (Zdroj: REPROFOTO TASR/Ústav pamäti národa)

BRUSEL - Dnes je Európsky deň spomienky na obete všetkých totalitných a autoritatívnych režimov. Európska komisia (EK) v tejto súvislosti upozornila aj na 30. výročie politických udalostí z roku 1989, ktoré viedli k zmene pomerov v štátoch strednej a východnej Európy.

V spoločnom vyhlásení, pod ktoré sa podpísali prvý podpredseda EK Frans Timmermans a eurokomisárka pre ochranu spotrebiteľov a rodovú rovnosť Věra Jourová, sa pripomína, že Európania každý rok 23. augusta vzdávajú česť pamiatke miliónov obetí všetkých totalitných režimov.

SkryťVypnúť reklamu

V tento deň v roku 1939 bol podpísaný pakt Ribbentrop - Molotov, čiže dohoda medzi nacistickým Nemeckom a Sovietskym zväzom, ktorá znamenala rozdelenie Európy medzi dve veľmoci.

"Začala sa tým temná kapitola európskych dejín. Občania nemohli prijímať vlastné politické rozhodnutia ani sa k nim vyjadrovať. Európa bola vtedy miestom, kde sa dalo o slobode a demokracii len snívať," uvádza sa v dokumente eurokomisie, ktorý pripomenul aj to, že totalitné režimy v Európe deportovali, mučili a zavraždili desiatky miliónov obetí.

"Vinou tejto krutosti, neslobody a nerešpektovania základných práv prišlo v určitých častiach Európy niekoľko generácií o možnosť zažiť slobodu a demokraciu," uviedli Timmermans a Jourová.

V ich spoločnom vyhlásení sa uvádza aj to, že tento rok si pripomíname 30. výročie udalostí z roku 1989, keď občania strednej a východnej Európy povstali, prelomili železnú oponu a urýchlili jej pád.

SkryťVypnúť reklamu

"Vďaka odvážnym občianskym činom sa sloboda a demokracia vrátila do celej Európy. Vďaka nim sa podarilo prekonať rozdiely a zjednotiť Európu. Je to naše spoločné európske dedičstvo, ktoré musíme všetci opatrovať, živiť a chrániť," uvádza sa v dokumente EÚ.

EK dodala, že od roku 1939 prešlo 80 rokov a aj preto treba spomienky, ktoré majú inšpirovať a sprevádzať nové generácie pri ochrane základných práv, právneho štátu a demokracie, udržať živé.

"Vďaka nim sme tým, kým sme. Stojíme spolu v jednote proti totalitným a autoritatívnym režimom akéhokoľvek druhu. Slobodná Európa nie je samozrejmosť, ale každodenná voľba," uvádza sa vo vyhlásení exekutívy EÚ.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu