SME
Nedeľa, 27. november, 2022 | Meniny má Milan

Nemecko je hniezdom špiónov zo Stredného východu - časť 2.

Správu Spolkového úradu pre ochranu ústavy opisuje ponurú situáciu. Hovorí, že cieľom salafistov je 'teokracia' podľa ich výkladu práva šaría, a v tej nie je pre liberálno demokratický poriadok žiadne miesto.

Ilustračná fotografia.Ilustračná fotografia. (Zdroj: TASR/AP)

Podľa nemeckej spravodajskej služby BfV zintenzívnili počas posledných 12 mesiacov zahraničné spravodajské služby, najmä turecká, sýrska a iránska, svoje aktivity v Nemecku, píše Soeren Kern v článku uverejnenom v Gatestone Institute.

Zahraničné spravodajské služby v Nemecku sledujú disidentov žijúcich v diaspóre a zameriavajú sa na židovské a izraelské záujmy v krajine. Zdá sa, že Hizballáh, Hamas a Moslimské bratstvo si v Nemecku robia, čo sa im zapáči.

Zároveň sa podľa BfV v krajine v posledných rokoch strojnásobil počet salafistov, ktorých je teraz viac ako 11 000. Celkovo BfV odhaduje, že v Nemecku žije viac ako 26 000 islamistov, nevie sa však, koľko z nich predstavuje bezprostrednú hrozbu.

SkryťVypnúť reklamu

Tieto nové čísla sú obsiahnuté v najnovšej výročnej správe Spolkového úradu pre ochranu ústavy (Bundesamt für Verfassungsschutz, BfV), ktorú v Berlíne 27. júna 2019 spoločne predstavili minister vnútra Horst Seehofer a prezident BfV Thomas Haldenwang.

Správa, ktorá je považovaná za najlepší indikátor vnútornej bezpečnosti v Nemecku, opisuje ponurú situáciu. Rad otázok vyvoláva tiež zjavná pasivita vlády voči rastúcim hrozbám.

V tejto druhej časti sa pozrieme na aktivity Salafistov, Hizballáhu, Moslimského bratstva a Hamázu, ako aj sýrske aktivity na území Nemecka.

Sýria

Podľa správy je Nemecko prioritou pre sýrsku spravodajskú službu, pretože je hlavnou hostiteľskou krajinou sýrskych utečencov v Európe. Hlavnou úlohou sýrskej spravodajskej služby v Nemecku je sledovanie odporcov sýrskeho režimu.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa BfV "sýrska spravodajská služba zrejme využila príliv sýrskych utečencov do Nemecka v roku 2015 k vytvoreniu nových sietí agentov."

Salafisti a ďalší islamisti

BfV odhaduje, že počet islamistov v Nemecku vzrástol ku koncu roka 2018 na najmenej 26 560. Ku koncu roka 2017 odhadoval ich počet na 25 810 a ku koncu roka 2016 na 24 425. Správa neuvádza odhady počtu stúpencov islamského štátu a al-Kajdy žijúcich v Nemecku.

V dôsledku toho možno predpokladať, že skutočný počet islamistov v Nemecku je nepochybne vyšší ako 26 560.

Salafisti podľa tejto správy tvoria v Nemecku najväčšiu samostatnú skupinu islamistov. Počet salafistov v Nemecku vzrástol v roku 2018 na 11 300, z 10 800 v roku 2017, 9 700 v roku 2016, 8 350 v roku 2015, 7 000 v roku 2014, 5 500 v roku 2013, 4 500 v roku 2012 a 3 800 v roku 2011.

SkryťVypnúť reklamu

Správa BfV opisuje salafismus ako islamskú ideológiu, ktorá je zároveň extrémistickou kontrakultúrou:

"Salafismus presadzuje segregovaný životný štýl vyznačujúci sa unikátnym oblečením a jazykom a chce vytvoriť komunitu angažovaných ľudí s intenzívnym zmyslom pre súdržnosť. Táto vízia priťahuje predovšetkým jedinca, ktorí sa cítia byť v majoritnej spoločnosti marginalizovaný.

Nestabilné osoby [ungefestigte Personen], ktoré hľadajú zmysel života , svoju životnú orientáciu a bezpečie, priťahujú najmä komplexné pravidlá salafistov, ktoré regulujú každodenný život do posledného detailu. Jedinec sa podľa salafistickej propagandy stáva súčasťou elity, nositeľom 'rýdzeho islamu' a vyznačuje sa svojou morálnou prevahou nad 'svetom skorumpovaných'."

SkryťVypnúť reklamu

"Salafismus hlása, že celé ľudstvo musí prijať islam - napríklad aj silou, ak to bude potrebné - pretože je všetkému nadradený a pretože jediné možné spasenie je v božskej podstate Alaha. Salafistická ideológia sa neodvracia od násilia a násilie je preto jej neodmysliteľnou súčasťou."

Správa BfV tiež ponúka demografické údaje o salafistoch v Nemecku:

"Hoci sa propagačné aktivity salafistov čoraz viac zameriavajú na mladých ľudí, salafismus nie je v Nemecku čisto fenoménom mládeže. Asi 27% priaznivcov salafismu tvoria ľudia do 25 rokov, 38% priaznivcov je medzi 26 a 35 rokmi a zvyšných 35% priaznivcov má viac ako 36 rokov. "

"Salafismus je jednoznačne mužská záležitosť. V evidencii BfV tvoria ženy len asi 12% priaznivcov salafistov. Salafismu v Nemecku dominujú imigranti a ich deti. Asi 90% priaznivcov je neeurópskeho pôvodu, zvyšok tvoria konvertiti. Noví priaznivci sa ocitajú v prostredí, kde prevláda ' mentalita obliehanej pevnosti '[Wagenburgmentalität], ktorá hanobí okolitú 'ohavnú neveriacu 'spoločnosť pozostávajúcu z kresťanov, židov a ateistov, ale aj moslimov, ktorí nie sú salafisti. Kontakty s ľuďmi, ktorí nie sú salafisti, sú dovolené iba vtedy, keď slúžia k šíreniu salafizmu."

SkryťVypnúť reklamu

Správa varuje, že navrátilci z džihádistických vojnových zón na Strednom východe budú mať na nemeckých salafistov radikalizujúci vplyv:

"V salafistických kruhoch prebieha hlavný nábor pre džihád. Takmer všetky osoby z Nemecka, ktoré sa pripojili k džihádu, boli v minulosti v úzkom kontakte so salafistickou scénou."

"V takmer všetkých prípadoch sa navrátilci vracajú do známych salafistických kruhov, a znovu do nich bez problémov zapadnú. Vzhľadom na to, že takéto prostredie je veľmi často úplne rovnaké ako pred ich odchodom, naskytá sa otázka, či je možné, aby sa navrátilci niekedy vôbec dostali z ideológie Islamského štátu (IS). Ďalej možno predpokladať, že vďaka týmto navrátilcom bude aspoň časť ideológie IS v strednodobom až dlhodobom horizonte prenikať do nemeckých salafistických kruhov ....

SkryťVypnúť reklamu

Je možné, že v strednodobom horizonte zaujmú navrátilci na tejto scéne formálne a neformálne kľúčové pozície, stanú sa vzorom pre ostatných, budú ovplyvňovať ich a prípadne dokonca radikalizovať."

Správa BfV poukazuje na priame spojenie medzi nárastom antisemitizmu v Nemecku a vzostupom islamských hnutí:

"Antisemitizmus nie je len prvkom propagandy pravicových a ľavicových extrémistov, ale je tiež základnou témou ideológie celého islamského spektra..."

"V islamistickej propagande sa náboženské, územné a národné politické motívy často spájajú a vytvárajú antisemitský svetonázor. Stereotypné obraz judaizmu ako nepriateľa [Feindbild Judentum] tvoria centrálny pilier propagandy všetkých islamistických skupín. Tieto skupiny používajú stereotypy a predsudky spojené s antisemitskou nenávisťou prítomnou v Európe od stredoveku až po nacistickú rasovú ideológiu 20. storočia."

SkryťVypnúť reklamu

"Osobitný význam má v islamistickom antisemitizme koncept" celosvetového sprisahania Židov". Podobne ako v pravicovom extrémizme sú Židia vnímaní ako" mozgy a hýbatelia "celosvetového politického sprisahania a je im dávaná kolektívnej vina za najrôznejšie národné a medzinárodné katastrofy a krivdy."

"BfV zistil, že ideológia všetkých islamistických organizácií pôsobiacich v Nemecku je antisemitská a je šírená rôznymi spôsobmi. Táto situácia predstavuje veľkú výzvu pre budúce mierové a tolerantné spolužitie v Nemecku.

Počet fyzických útokov proti židom je v súčasnej dobe našťastie stále nízky. Ale aj tieto ojedinelé prípady však jasne ukazujú, že antisemitské názory a ideologická radikalizácia a taktiež podnecovanie k nenávisti a násiliu môžu viesť k brutálnym antisemitským útokom, aj keď jednotliví páchatelia nemusí byť napríklad ani členmi, ani priaznivcami nejaké islamistickej organizácie.

SkryťVypnúť reklamu

Toto sa vzťahuje v nemalej miere na jednotlivca , ktorí vyrástli v arabskom svete, v spoločnostiach kde sú antisemitské postoje veľmi rozšírené. Príkladom je mladý muž pôvodom zo Sýrie, ktorý v apríli 2018 zaútočil remeňom na ulici v Berlíne na Izraelčanov s jarmulkou na hlave. "

Hizballáh, Moslimské bratstvo a Hamas

BfV v súčasnosti odhaduje, že okrem salafistov a členov hnutia Mill Görüş (Národná vízia), v Nemecku žije tiež 1 050 členov Hizballáhu, 1 040 členov Moslimského bratstva a 320 členov Hamasu.

"Šiitská islamská strana Hizballáh ( 'Hizb Alah', Strana Alahova) popiera právo Izraela na existenciu a propaguje ozbrojený, teroristický boj, ktorý označuje za 'legitímny odboj' proti Izraelu ako 'nezákonnému okupantovi' územia Palestínčanov.

SkryťVypnúť reklamu

Musíme sa pripraviť na to, že Hizballáh bude aj naďalej plánovať teroristické akcie proti Izraelu a izraelským záujmom mimo Blízky východ. V Nemecku si členovia strany Hizballáh udržujú organizačnú a ideologickú súdržnosť v organizáciách, ktoré sú spojené s miestnymi mešitami a sú financované predovšetkým prostredníctvom darov. "

"Moslimské bratstvo (MB) je považované za najstaršie a najvplyvnejšie sunnitské islamistické hnutie. Samo o sebe tvrdí, že je zastúpené vo viac ako 70 krajinách. Cieľom MB, ktorý stále vychádza z ideológie svojho zakladateľa Hasana al-Bannu, je zriadenie politického a spoločenského systému založeného na Koráne a Sunne.

Krédo MB sa nemení: "Alah je naším cieľom. Prorok je naším vodcom. Korán je naším zákonom. Džihád je našou cestou. Umrieť za Alaha je našou najväčšou nádejou."

SkryťVypnúť reklamu

Táto ideológia, rovnako ako islamská forma vlády, o ktorú MB usiluje, sú nezlučiteľné so základnými demokratickými princípmi, ako je právo na slobodné voľby, právo na rovnaké zaobchádzanie a slobodu prejavu a náboženstva."

"Cieľom Hamasu je vytvorenie islamistického štátu na celom území 'Palestíny'- a to aj prostredníctvom ozbrojeného boja. Stratégia Hamasu uverejnená v roku 2017 sa tým netají: Máme legitímne sväté právo na odboj proti okupácii akýmikoľvek prostriedkami. A to je v zásade ozbrojený odpor. '

Keď Hamas hovorí o Palestíne, tak má na mysli celú oblasť medzi Stredozemným morom a Jordánskom, ktorá zahŕňa celé územie štátu Izrael. Hamas považuje západné krajiny, ako je Nemecko, za svoje legitímne útočisko, a zameriava sa tam na zbieranie darov, nábor nových priaznivcov , a šírenie svojej propagandy. "

SkryťVypnúť reklamu

Šírenie zbraní

BfV zaznamenal "vysoký počet" pokusov "tajných pakistanských nákupných štruktúr" ilegálne získať technológie vhodné pre použitie v pakistanskom programe jadrových zbraní.

BfV tiež zaznamenal "významný nárast" počtu pokusov Iránu získať technológiu pre svoj raketový program, ktorý nebol súčasťou iránskej jadrovej dohody.

BfV uviedol, že sýrski sprostredkovatelia takisto pokračujú vo svojom úsilí získať produkty pre vývoj zbraní hromadného ničenia, vrátane chemických zbraní.

Soeren Kern je významný spolupracovník Gatestone Institute so sídlom v New Yorku.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu