SME
Sobota, 4. december, 2021 | Meniny má Barbora, BarbaraKrížovkyKrížovky

Prestavba kostola v Rovinke pri Bratislave podstatne zväčší jeho kapacitu

Na rekonštrukciu rímskokatolíckeho kostola svätej Trojice prispel aj Úrad vlády SR.

Kostol v Rovinke počas prestavby.Kostol v Rovinke počas prestavby. (Zdroj: dunajskaluzna.fara.sk)

Rovinka – V Rovinke, ktorá je filiálkou farnosti Dunajská Lužná, pokračuje prestavba rímskokatolíckeho kostola svätej Trojice. Rekonštrukcia spojená s prístavbou zvýši kapacitu kostola o približne 100 miest na sedenie.

Zámer zväčšiť kostol vzhľadom na nárast počtu obyvateľov i veriacich v obci bol dlhodobo známy. K praktickej realizácii však pre nedostatok prostriedkov došlo až v decembri 2018.

„Investícia je vo výške približne jeden milión eur,“ uviedol pre TASR správca farnosti Peter Vavrek.

Rekonštrukcia má byť ukončená v prvej polovici roka 2020. V novej podobe bude na opačnú stranu presunuté presbytérium a priestor novotvaru lode kostola sa zväčší o prístavbu.

Skryť Vypnúť reklamu

Prístavba novej chrámovej lode, ktorá bude väčšia ako pôvodný kostol, je umiestnená v priestore doterajšej záhrady.

Kostol v Rovinke postavili v roku 1790 a od roku 1978 je zasvätený Najsvätejšej Trojici, ktorej pieskovcovú sochu možno vidieť na priečelí.

Rekonštrukcia prebieha pod vedením architekta Klementa Trizuliaka z Bratislavy. Snahou je maximálne zachovať architektúru pôvodného kostola.

Farnosť financuje práce z viacerých zdrojov. Okrem príjmu z predaja majetku, pôžičky a súkromných darov využíva i dotačné zdroje.

„Projekt napríklad finančne podporil Úrad vlády Slovenskej republiky sumou 10 000 eur, obec Rovinka prispela sumou 20 000 eur,“ uviedol správca farnosti.

Farnosť spravuje od roku 1996 rehoľa dominikánov na Slovensku, ktorá sídli v Dunajskej Lužnej.

Skryť Vypnúť reklamu

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

  Skryť Vypnúť reklamu
  Skryť Vypnúť reklamu

  Neprehliadnite tiež

  Ilustračné foto.

  Počet hospitalizovaných stúpol o 297, podiel nakazených pri PCR testoch klesol na 25 percent.


  SITA 9. nov
  Bývalý americký prezident Donald Trump.

  Denníky Washington Post a New York Times za informovanie okolo celej kauzy dokonca dostali Pullitzerovu cenu. Washington Post vo svojich aktuálnych článkoch priznáva, že pravdepodobne pochybil.


  echo24.cz 9. nov
  Eduard Heger

  "Verím, že prevádzky budú rozumné a nebudú riskovať tvrdé sankcie pri obchádzaní povinností. To znamená, že nevpustia do interiérov nezaočkované osoby," uviedol predseda vlády.


  TASR 9. nov
  Ilustračné foto.

  Potom, čo si motorkár „volanie“ o pomoc všimol, nasledoval auto ďalších 11 kilometrov a polícii podával informácie. Policajtom sa vďaka tomu podarilo vozidlo zastaviť a dievča zachrániť.


  idnes.cz 8. nov
  Skryť Zatvoriť reklamu