Biarritz – Tohtoročný summit lídrov skupiny G7 bude „náročnou skúškou jednoty a solidarity“. Vyhlásil to predseda Európskej rady Donald Tusk po príchode na miesto stretnutia.
D. Tusk varoval najmä pred obchodnými vojnami medzi krajinami G7, ktoré by podľa neho mohli viesť ku globálnej recesii.
Medzi ďalšie hrozby patria podľa neho zmena klímy a technológie, ktoré sa vyvíjajú rýchlejšie ako schopnosť regulovať ich.
Podľa Donalda Tuska môže byť tento summit poslednou príležitosťou na obnovenie jednoty medzi krajinami G7.
„Stále nie je istota, či bude skupina schopná nájsť spoločné riešenia – a globálne výzvy sú dnes skutočne vážne – alebo či sa sústredí na nezmyselné spory medzi sebou,“ uviedol Tusk na tlačovej konferencii v Biarritzi.
Tiež varoval, že Európska únia pristúpi k odvetným opatreniam, ak Spojené štáty uvalia clá na francúzske víno.
Tým pohrozil americký prezident Donald Trump pred odletom do Biarritzu. Reagoval tak na rozhodnutie Francúzska zdaňovať veľké technologické spoločnosti.
„To posledné, čo potrebujeme a chceme, je konfrontácia s naším najlepším spojencom, Spojenými štátmi,“ uviedol v tejto súvislosti Tusk.
Odmietol návrh Trumpa, aby Rusko dostalo ponuku opätovne sa pričleniť ku skupine G7.
Trump a Macron spolu obedovali
Donald Trump a francúzsky prezident Emmanuel Macron sa krátko pred samotným summitom lídrov G7 stretli na separátnom obede.
Trump tam vyhlásil, že obaja majú veľa spoločného a tešia sa zo „špeciálneho priateľstva“.
„Tento víkend sa nám toho veľa podarí. Teším sa na to,“ povedal šéf Bieleho domu pred novinármi.

Na stretnutí lídrov skupiny siedmich najvyspelejších krajín sveta budú aj lídri Británie, Nemecka, Japonska, Kanady a Talianska.
Mesto Biarritz leží na pobreží Atlantiku v blízkosti hraníc so Španielskom.
Protestný pochod a antisummit
Summit G7 sprevádzajú aj protesty rôznych neziskových organizácií či odporcov globalizácie.
Keďže protesty priamo v mieste konania summitu sú zakázané, tisíce ľudí sa vydali na úradmi povolený protestný pochod zhruba 30 kilometrov južne od Biarritzu smerom k španielskym hranicicam.
Niektorí ľudia niesli podľa reportéra AFP baskické červeno-bielo-zelené vlajky.
Podľa jeho slov sa na proteste zišli antikapitalisti a environmentálni aktivisti, ako aj niekoľko desiatok prívržencov hnutia žltých viest.
V nasadení bolo 13 000 policajtov. Sobotňajší pochod sa skončil bez vážnejších incidentov alebo zatknutí, keď asi deväťtisíc aktivistov prešlo z francúzskej obce Hendaye do španielskeho mesta Irun.
V piatok večer však polícia zadržala neďaleko Hendaye 17 osôb. Podľa nemeckého týždenníka Spiegel v piatok večer ohňostroje zranili v blízkej obci Urrugne štyroch policajtov.
Spiegel pripomenul, že skupiny odporcov globalizácie a členovia viacerých neziskových organizácií už v polovici týždňa začali s „protisummitom“.
Michael Tellmann z organizácie Netzwerk Attac kritickej voči globalizácii uviedol, že štáty G7 sú hlavnými zodpovednými za dôsledky „neoliberálnej deregulácie“, za zväčšujúcu sa priepasť medzi bohatými a chudobnými, za privatizáciu verejných služieb či finančnú krízu.