Štatistický úrad Eurostat vydal informáciu o produkcii komunálneho odpadu v členských krajinách EÚ a aj v niektorých ďalších. Podľa nej šampiónmi v tvorbe odpadu sú tri severské krajiny doplnené o Švajčiarsko a Nemecko.
Krajiny na horných priečkach tabuľky vyhadzovania domáceho odpadu ho pritom vytvárajú v hrubom priblížení asi dvakrát viac (na obyvateľa) ako tie „umiernené“ – takmer výlučne postkomunistické krajiny „CEE“ (Central and Eastern Europe).
Podľa Eurostatu však údaje odrážajú nielen spotrebu, ale aj spôsob spracovania odpadu.
Únia: Medzi 272 a 781 kilogramami
Zo zverejnených údajov za rok 2017, ktoré uvádza Eurostat ako najnovšie dostupné, vyplýva, že Slovensko patrí k európskym krajinám s najmenšou relatívnou tvorbou komunálneho odpadu.
V uvedenom roku ho priemerný Slovák vyprodukoval 378 kilogramov, čím sa v Európskej únii Slovensko zaradilo na lichotivé štvrté miesto. Predbehlo ho Poľsko a Česko, tesne nad ním sa zaradilo Maďarsko.
Najmenej komunálneho odpadu tvoria na obyvateľa Rumuni (272 kg), najviac Dáni (781). Za touto severskou krajinou nasleduje Nórsko a spomínané Švajčiarsko. Celú tabuľku uvádzame za článkom.
Z nej napríklad vidno, že v roku 2017 vytvorilo až päť členských krajín EÚ a traja nečlenovia viac ako 600 kg komunálneho odpadu na osobu za rok.
Modely spotreby a úroveň bohatstva
Priemerné množstvo komunálneho odpadu vytvoreného na obyvateľa v EÚ za rok 2017 sa podľa Eurostatu odhaduje na 486 kilogramov. Rovnaký údaj platil aj v roku 2016; je to však už o 7 % pod maximom 525 kilogramov na osobu z roku 2002.
„V roku 2017 sa celková produkcia komunálneho odpadu značne líšila. Od 272 kg na obyvateľa v Rumunsku po 781 kg na obyvateľa v Dánsku,“ komentovali výsledky analytici Eurostatu.
„Rozdiely vo výsledkoch odrážajú rozdiely v modeloch spotreby a ekonomickom bohatstve daných krajín, ale tiež závisia od toho, ako sa komunálny odpad zhromažďuje a spracúva,“ konštatovali.
Tabuľka: Tvorba komunálneho odpadu v Európe
