SME
Streda, 27. január, 2021 | Meniny má BohušKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Západné krajiny vytvárajú viac komunálneho odpadu ako východ EÚ

Prekvapenie: Štatisticky najvyššiu tvorbu tohto odpadu majú krajiny, ktoré sa považujú za environmentálne veľmi vyspelé. Vo V4 ho vykazujú oveľa menej.

Balíky separovaného odpadu na seneckej skládke Balíky separovaného odpadu na seneckej skládke (Zdroj: SME -Marko Erd)

Štatistický úrad Eurostat vydal informáciu o produkcii komunálneho odpadu v členských krajinách EÚ a aj v niektorých ďalších. Podľa nej šampiónmi v tvorbe odpadu sú tri severské krajiny doplnené o Švajčiarsko a Nemecko.

Krajiny na horných priečkach tabuľky vyhadzovania domáceho odpadu ho pritom vytvárajú v hrubom priblížení asi dvakrát viac (na obyvateľa) ako tie „umiernené“ – takmer výlučne postkomunistické krajiny „CEE“ (Central and Eastern Europe).

Podľa Eurostatu však údaje odrážajú nielen spotrebu, ale aj spôsob spracovania odpadu.

Skryť Vypnúť reklamu

Únia: Medzi 272 a 781 kilogramami

Zo zverejnených údajov za rok 2017, ktoré uvádza Eurostat ako najnovšie dostupné, vyplýva, že Slovensko patrí k európskym krajinám s najmenšou relatívnou tvorbou komunálneho odpadu.

V uvedenom roku ho priemerný Slovák vyprodukoval 378 kilogramov, čím sa v Európskej únii Slovensko zaradilo na lichotivé štvrté miesto. Predbehlo ho Poľsko a Česko, tesne nad ním sa zaradilo Maďarsko.

Najmenej komunálneho odpadu tvoria na obyvateľa Rumuni (272 kg), najviac Dáni (781). Za touto severskou krajinou nasleduje Nórsko a spomínané Švajčiarsko. Celú tabuľku uvádzame za článkom.

Z nej napríklad vidno, že v roku 2017 vytvorilo až päť členských krajín EÚ a traja nečlenovia viac ako 600 kg komunálneho odpadu na osobu za rok.

Modely spotreby a úroveň bohatstva

Priemerné množstvo komunálneho odpadu vytvoreného na obyvateľa v EÚ za rok 2017 sa podľa Eurostatu odhaduje na 486 kilogramov. Rovnaký údaj platil aj v roku 2016; je to však už o 7 % pod maximom 525 kilogramov na osobu z roku 2002.

Skryť Vypnúť reklamu

„V roku 2017 sa celková produkcia komunálneho odpadu značne líšila. Od 272 kg na obyvateľa v Rumunsku po 781 kg na obyvateľa v Dánsku,“ komentovali výsledky analytici Eurostatu.

„Rozdiely vo výsledkoch odrážajú rozdiely v modeloch spotreby a ekonomickom bohatstve daných krajín, ale tiež závisia od toho, ako sa komunálny odpad zhromažďuje a spracúva,“ konštatovali.

Tabuľka: Tvorba komunálneho odpadu v Európe

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Premiér Igor Matovič počas tlačovej konferencie k priebežným výsledkom skríningového testovania.

Otestovali takmer 2,6 milióna ľudí, pozitívnych bolo 30 556 z nich. Nástup detí do škôl 1. februára považuje Krajčí za veľké riziko. Predseda vlády avizuje, že v najhorších okresoch bude ďalšie kolo testovania.

11 h
Ilustračné foto.

V tréningovom centre v Šamoríne sa nakazilo viacero slovenských športovcov. Ako sa koronavírus dostal do uzavretého prostredia?

10 h
Predseda Smeru Robert Fico.

Fico uviedol, že šéf migračného úradu Orlovský dlhé roky zastupoval nadáciu, ktorá prezentuje iné názory na migráciu, aké sú v záujme Slovenska.

12 h
Taliansky prezident Sergio Mattarella a premiér Giuseppe Conte.

Prezident v stredu začne konzultácie s lídrami politických strán o zostavení novej vlády. Pravicová strana Liga Mattea Salviniho, a stredopravá opozícia presadzujú predčasné voľby.

14 h