SME
Piatok, 27. máj, 2022 | Meniny má Iveta

Politológ: Matovič už trocha unavuje, Kiska bude rásť

Ich strany majú len málo nad päť percent a navzájom si konkurujú; Za ľudí sa dobre rozbehla v regiónoch, myslí si Pavol Baboš.

Igor Matovič, Andrej Kiska.Igor Matovič, Andrej Kiska. (Zdroj: SITA)

Bratislava – Za pokles volebných preferencií hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) môže do istej miery vznikajúca strana Andreja Kisku Za ľudí, ktorá bude najväčším konkurentom hnutia.

Pre agentúru SITA to uviedol politológ z Katedry politológie Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Pavol Baboš.

Podľa zatiaľ posledného prieskumu volebných preferencií sú uvedené strany blízko hranice zvoliteľnosti.

Otázny Matovičov štýl

V prípade OĽaNO hovorí politolíg aj o ďalšom probléme. „Je to trochu únava zo štýlu politiky lídra OĽaNO Igora Matoviča. Dlhé roky má jedinú agendu, čo je boj proti korupcii, a nedokázal sa veľmi presadiť a zaviesť nejaké riešenia,“ povedal.

SkryťVypnúť reklamu

Baboš upozornil, že I. Matovič je na politickej scéne takmer desať rokov. „V NR SR je od roku 2010 a po deviatich rokoch rozprávať to isté jednoducho už nestačí,“ dodal.

Kiskovci chodia do regiónov

Vznikajúca strana Za ľudí podľa Baboša má ešte stále potenciál rásť. „Ostrá predvolebná kampaň sa ešte len začne a z toho, čo pozorujem, tak strana Za ľudí už začala byť relatívne prítomná v regiónoch Slovenska,“ konštatoval P. Baboš.

„Chodia medzi ľudí, stretávajú sa, čo je forma kontaktnej kampane, ktorá veľmi pomohla aj Progresívnemu Slovensku a strane Spolu pred voľbami do Európskeho parlamentu,“ priblížil.

Podľa politológa Za ľudí má potenciál a aktivita v regiónoch sa môže odraziť už v ďalšom prieskume.

OĽaNO predstavuje programy

Ako pre agentúru SITA uviedol hovorca hnutia OĽaNO Matúš Bystriansky, najlepšou kampaňou hnutia je aktivita jeho poslancov v NR SR, ktorí sú, „aj podľa dostupných štatistík, pravidelne najaktívnejšími poslancami parlamentu".

SkryťVypnúť reklamu

„V posledných mesiacoch hnutie predstavilo kvalitné programy pre oblasť dopravy a obrany, s ktorými pôjde hnutie do parlamentných volieb 2020. V predstavovaní programov pre ďalšie oblasti, na ktorých pracujú skúsení odborníci, bude hnutie pokračovať po prázdninách,“ informoval hovorca.

Pripomenul, že hnutiu OĽaNO dávali prieskumy pred minulými parlamentnými voľbami v roku 2016 niečo cez päť percent a nakoniec získalo dvakrát viac, teda 11 percent hlasov.

Remišová: Nenecháme sa zastrašiť

Podobne ako OĽaNO, aj strana Za ľudí sa podľa Veroniky Remišovej, ktorá z OĽaNO prešla ku Kiskovi, snaží „robiť opozičnú prácu, kontrolovať vládnu koalíciu a strážiť peniaze občanov“.

Poslankyňa priblížila, že napríklad pred pár dňami podala viaceré podnety na policajnú inšpekciu v súvislosti so zneužívaním polície rôznymi organizovanými skupinami, čo sa ukázalo pri kauzách obvineného Mariana K.

SkryťVypnúť reklamu

„Hlavne sa nenecháme zastrašiť rôznymi kriminálnymi živlami, ktoré si myslia, že im patrí celé Slovensko,“ vyhlásila V. Remišová.

Toľko nedosiahli ani staršie strany

Podľa V. Remišovej strana Za ľudí ešte ani riadne nevznikla a už má v prieskumoch päť percent, čo je veľmi dobrý výsledok.

„Ak si spomenieme na prieskumy pred voľbami v roku 2016, tak niektoré opozičné strany aj po štyroch rokoch existencie a relatívne dobrej známosti značky sa pohybovali pod hranicou zvoliteľnosti,“ upozornila.

Len malý počet egomaniakov

Strana Za ľudí nebude podľa Remišovej stranou jedného človeka a je v nej „minimum egomaniakov“.

„Aby som to povedala tak ľudsky, v našom tíme je duch služby, minimum egomaniakov a úprimná snaha zlepšiť Slovensko,“ zdôraznila pre agentúru SITA.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa prieskumu verejnej mienky, ktorý robila agentúra Focus v dňoch 13. až 19. augusta na vzorke 1 010 respondentov by hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti získalo 6,1 percenta hlasov a pripravovaná strana Za ľudí 5,5 percenta.

Súvisiaci článok Politológ: Odchody poslancov poškodzujú reputáciu Matoviča

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


TASR 27. apr
Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


Viktória Žolnová 26. apr
Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


SITA 25. apr
Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


kW 25. apr
SkryťZatvoriť reklamu