SME
Streda, 27. január, 2021 | Meniny má BohušKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Turkobijec, cisársky maršal a vzdelanec Štefan Koháry má vo Fiľakove novú bustu

Občianske združenie, ktoré spolu s mestom vybudovalo pamätník, však pre nedostatok záujemcov z mladšej generácie končí.

(Zdroj: TASR)

Banská Bystrica – Ľudí prechádzajúcich Koháryho námestím vo Fiľakove víta už niekoľko dní nová atrakcia – bronzová busta grófa Štefana Koháryho II.

Za jej vznikom stojí miestne občianske združenie Koháry (OZ Koháry), ktoré financovalo vyhotovenie busty v cene 4 100 eur z vlastných zdrojov a sčasti aj predajom suvenírových kartičiek a z verejnej zbierky.

Šľachtic so zásluhami

Štefan Koháry II. (1649 – 1731) bol básnikom, poľným maršalom, krajinským sudcom a posledným hradným kapitánom Fiľakovského hradu. Tým sa stal už ako 15-ročný, po smrti otca, ktorý padol na bojisku.

Skryť Vypnúť reklamu

Š. Koháry (používa sa aj variant Kohári) podporoval Habsburgovcov a rekatolizáciu Uhorska.

Bol obávaným protitureckým bojovníkom a výrazne ovplyvnil aj život vo Fiľakove. Podporoval rozvoj vedy a vzdelanosti, v meste dal postaviť dnešný katolícky kostol.

Genéza busty

Zbierka na bustu sa konala od júla 2017 do februára 2019, pričom členovia OZ Koháry chceli na námestí pôvodne postaviť bronzovú sochu Koháryho v životnej veľkosti.

„Podľa cenových ponúk by však stála od 20- do 60-tisíc eur, a to bez ďalších výdavkov na betónový základ, žulový podstavec a podobne. Bolo jasné, že toľko peňazí sa nám nepodarí získať,“ objasnil predseda OZ Ladislav Estefán.

Myšlienky prejaviť úctu grófovi sa však nechceli vzdať, preto zvolili kompromis v podobe busty.

„Členstvu sme premietli fotografiu reliéfu grófa od sochárky z Maďarska Györgyi Lantos. Reliéf sa im páčil, preto sme nadviazali so sochárkou kontakt,“ dodal L. Estefán.

Skryť Vypnúť reklamu

Financovanie aj za vlastné

Z predaja suvenírových kartičiek a z verejnej zbierky sa združeniu podarilo vyzbierať vyše 1 800 eur. Samotná busta stála 4 100 eur, zvyšok preto muselo združenie doplatiť z vlastných prostriedkov.

„Náklady ako betónový základ, terénne úpravy či prepravu podstavca uhradilo združenie zo svojich zdrojov,“ doplnil predseda OZ.

Ako informovala agentúru SITA hovorkyňa mesta Klaudia Mikuš Kovácsová, žulový podstavec za približne 1 800 eur zasa financovala fiľakovská samospráva.

Mladá generácia neprejavuje záujem

Busta je však podľa Estefána zároveň posledným počinom združenia a akousi pamiatkou na jeho činnosť.

„Vzhľadom na to, že naše členstvo je prestarnuté a mnohí sa už napriek záujmu fyzicky nevedia zapojiť do našich aktivít, pričom mladá generácia neprejavuje záujem, rozhodli sme sa činnosť OZ Koháry ku koncu roka ukončiť,“ informoval.

Skryť Vypnúť reklamu

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Testovanie v Martine - Gymnázium Jozefa Lettricha na Ľadovni.

Vyšetrili vyše 190-tisíc osôb. Podiel nakazených pri RT-PCR testoch stúpol na takmer 20 percent.

21m
Test balistickej rakety.

Uľjanov, ktorý je predstaviteľom Ruska pre medzinárodné organizácie vo Viedni, konštatoval, že Rusko a USA "dosahujú významný a rýchly pokrok", čo sa týka rozhovorov o predĺžení spomínanej dôležitej dohody.

3 h
Premiér Igor Matovič počas tlačovej konferencie k priebežným výsledkom skríningového testovania.

Otestovali takmer 2,6 milióna ľudí, pozitívnych bolo 30 556 z nich. Nástup detí do škôl 1. februára považuje Krajčí za veľké riziko. Predseda vlády avizuje, že v najhorších okresoch bude ďalšie kolo testovania.

16 h
Ilustračné foto.

V tréningovom centre v Šamoríne sa nakazilo viacero slovenských športovcov. Ako sa koronavírus dostal do uzavretého prostredia?

15 h