SME
Streda, 23. jún, 2021 | Meniny má SidóniaKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Turkobijec, cisársky maršal a vzdelanec Štefan Koháry má vo Fiľakove novú bustu

Občianske združenie, ktoré spolu s mestom vybudovalo pamätník, však pre nedostatok záujemcov z mladšej generácie končí.

(Zdroj: TASR)

Banská Bystrica – Ľudí prechádzajúcich Koháryho námestím vo Fiľakove víta už niekoľko dní nová atrakcia – bronzová busta grófa Štefana Koháryho II.

Za jej vznikom stojí miestne občianske združenie Koháry (OZ Koháry), ktoré financovalo vyhotovenie busty v cene 4 100 eur z vlastných zdrojov a sčasti aj predajom suvenírových kartičiek a z verejnej zbierky.

Šľachtic so zásluhami

Štefan Koháry II. (1649 – 1731) bol básnikom, poľným maršalom, krajinským sudcom a posledným hradným kapitánom Fiľakovského hradu. Tým sa stal už ako 15-ročný, po smrti otca, ktorý padol na bojisku.

Skryť Vypnúť reklamu

Š. Koháry (používa sa aj variant Kohári) podporoval Habsburgovcov a rekatolizáciu Uhorska.

Bol obávaným protitureckým bojovníkom a výrazne ovplyvnil aj život vo Fiľakove. Podporoval rozvoj vedy a vzdelanosti, v meste dal postaviť dnešný katolícky kostol.

Genéza busty

Zbierka na bustu sa konala od júla 2017 do februára 2019, pričom členovia OZ Koháry chceli na námestí pôvodne postaviť bronzovú sochu Koháryho v životnej veľkosti.

„Podľa cenových ponúk by však stála od 20- do 60-tisíc eur, a to bez ďalších výdavkov na betónový základ, žulový podstavec a podobne. Bolo jasné, že toľko peňazí sa nám nepodarí získať,“ objasnil predseda OZ Ladislav Estefán.

Myšlienky prejaviť úctu grófovi sa však nechceli vzdať, preto zvolili kompromis v podobe busty.

„Členstvu sme premietli fotografiu reliéfu grófa od sochárky z Maďarska Györgyi Lantos. Reliéf sa im páčil, preto sme nadviazali so sochárkou kontakt,“ dodal L. Estefán.

Skryť Vypnúť reklamu

Financovanie aj za vlastné

Z predaja suvenírových kartičiek a z verejnej zbierky sa združeniu podarilo vyzbierať vyše 1 800 eur. Samotná busta stála 4 100 eur, zvyšok preto muselo združenie doplatiť z vlastných prostriedkov.

„Náklady ako betónový základ, terénne úpravy či prepravu podstavca uhradilo združenie zo svojich zdrojov,“ doplnil predseda OZ.

Ako informovala agentúru SITA hovorkyňa mesta Klaudia Mikuš Kovácsová, žulový podstavec za približne 1 800 eur zasa financovala fiľakovská samospráva.

Mladá generácia neprejavuje záujem

Busta je však podľa Estefána zároveň posledným počinom združenia a akousi pamiatkou na jeho činnosť.

„Vzhľadom na to, že naše členstvo je prestarnuté a mnohí sa už napriek záujmu fyzicky nevedia zapojiť do našich aktivít, pričom mladá generácia neprejavuje záujem, rozhodli sme sa činnosť OZ Koháry ku koncu roka ukončiť,“ informoval.

Skryť Vypnúť reklamu

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Putin si pripomenul obete vojny.

Rozšírenie Severoatlantickej aliancie o 14 nových krajín vrátane bývalých sovietskych republík „fakticky zmarilo nádeje na kontinent bez deliacich línií“, napísal ruský prezident.


SITA/AP 7 h
Na archívnej snímke z 9. júla 2016  štadión Allianz Arena je osvetlený v dúhových farbách v Mníchove.

UEFA to zamietla s tým, že ide o politické gesto. Starosta Mníchova tým chcel protestovať proti novému maďarskému zákonu, ktorý zakazuje propagáciu sexuálnych menšín u neplnoletých.


echo24.cz 9 h
Bezdomovci. Často sa ukryjú pred chladom do nemocnice.

Európska únia sa rozhodla, že do roku 2030 nebude mať bezdomovcov. Všetkým ľuďom v EÚ chce ponúknuť bezpečné a prístupné ubytovanie. Bezdomovcov je pritom v EÚ viac než dosť.


TASR 10 h

Lengvarský vyzval ľudí, aby sa dali čím skôr zaočkovať, aby sa mohli počas prázdnin bez problémov vrátiť domov. Policajný zbor je pripravený na všetky varianty kontroly hraníc.


TASR 12 h