SME
Utorok, 5. júl, 2022 | Meniny má Cyril, Metod

Zuzana Čaputová: Je neobhájiteľné, aby Jankovská ostala na svojom mieste

Prezidentka apelovala na verejnosť, aby nestrácala vieru v spravodlivosť.

Prezidentka Zuzana Čaputová. Prezidentka Zuzana Čaputová. (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA - Podľa prezidentky Zuzany Čaputovej je neobhájiteľné, aby Monika Jankovská zotrvala na poste štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti.

Vyplýva to z dnešného vyhlásenia prezidentky, ktorým reagovala na uniknutú komunikáciu Mariana K. a na veci, ktoré z komunikácie vyplývajú.

Čaputová sa zároveň zastala vyšetrovateľov a prokurátorov, ktorí vraždu novinára Jána Kuciaka a súvisiace trestné činy vyšetrujú. Apelovala na verejnosť, aby nestrácala vieru v spravodlivosť a na to, aby sa očista v justícii premietla aj vo voľbách do justičných orgánov.

„Pokiaľ majú orgány činné v trestnom konaní dôvod zaujímať sa o komunikáciu štátnej tajomníčky s podozrivým z objednávky vraždy a obžalovaným z iných trestných činov, je neobhájiteľné naďalej zotrvávať v jednej z najvyšších pozícií na ministerstve spravodlivosti," povedala dnes prezidentka.

Čaputová považuje informácie, ktoré médiá posledné dva týždne zverejňujú, za znepokojivé. Zároveň je podľa nej neprípustné, že niektorí ľudia z polície, prokuratúry či súdov namiesto chránenia občanov chránili tých, čo si pre seba kupovali spravodlivosť.

SkryťVypnúť reklamu

„Časť ľudí s nimi kolaborovala, slúžila zločinu, a časť ľudí tento stav tolerovala. Obe sú neprípustné,“ povedala s tým, že toto sa musí skončiť a nikdy sa to nesmie zopakovať.

Občanov poprosila, aby boli ostražití pred znecitlivením a pozorní, keď počujú hlasy bagatelizujúce zverejnené správy s tým, že ich autori sedia vo väzení.

„Správy totiž nevypovedajú o ich súčasnom vplyve, ale hlavne o rokoch predtým, keď svoju moc budovali a upevňovali. A viacerí, ktorí im podľa všetkého pri tom asistovali, hoci mali slúžiť spravodlivosti, naďalej pôsobia vo verejných funkciách,“ dodala prezidentka.

Zároveň načrtla kroky, ktoré podľa nej treba urobiť. Prvým je rýchle a objektívne vyšetrenie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej a okolností, ktoré vražde predchádzali.

SkryťVypnúť reklamu

„V tejto súvislosti považujem za dôležitú najmä výzvu dozorujúcich prokurátorov predstaviteľom štátnych inštitúcií, ktorí majú informácie o spomínaných skutočnostiach, lebo sami sú v správach spomínaní, aby sa prihlásili a vypovedali pred vyšetrovacími orgánmi. Bude to pre našu spoločnosť prospešnejšie ako kolektívne v médiách sledovať ich neskoršie výhovorky a vyviňovanie sa,“ povedala Čaputová.

Ďalším krokom je zamedzenie politických vplyvov na vyšetrovanie, vyvodenie osobnej, politickej, disciplinárnej a trestnej zodpovednosti. Zároveň pripomenula, že dôvera v justíciu je nízka.

„Justícia potrebuje očistu od tých, ktorí zlyhali. Je preto nevyhnutné prijať také zmeny v justičných orgánoch, ktoré umožnia riadne a nezávislé vyvodzovanie zodpovednosti. Potrebujeme nielen nezávislú policajnú inšpekciu, ale aj funkčné disciplinárne súdnictvo a efektívny systém profesijnej etiky. Zodpovednostný systém justičných orgánov nesmie fungovať ako zakrivené zrkadlo, musí fungovať ako nástroj očisty,“ pokračovala prezidentka.

Prezidentke chýba aj dôveryhodné vysvetlenie, prečo lustrovali novinárov aj prokurátorov. Pripomína jej to zastrašovanie a praktiky minulosti.

SkryťVypnúť reklamu

„Za úplne najdôležitejšie ale považujem, aby sme ani pod vplyvom narastajúcich znepokojujúcich správ nestrácali vieru v spravodlivosť. Spoločnosť, v ktorej neexistuje viera v spravodlivosť, totiž nemôže byť demokratická. V takejto spoločnosti sa skôr či neskôr objaví niekto, kto zákon preberie do vlastných rúk, a to by bol pre nás všetkých ten najhorší možný scenár,“ dodala Čaputová.

„Želám si, aby našou spoločnou motiváciou v týchto chvíľach, ktoré považujem za veľmi dôležité pre Slovensko, bola naša spoločná snaha o upevnenie viery v spravodlivosť. O to vás ako občianka, aj ako prezidentka prosím, a k tomu vás aj vyzývam,“ povedala Čaputová na záver.

Prezidentka sa dnes vyjadrila k aktuálnej politickej situácii. Médiá v posledných týždňoch zverejňujú šifrovanú komunikáciu Mariana K., z ktorej vyplýva, s kým všetkým komunikoval.

SkryťVypnúť reklamu

Marian K. v komunikácii s Alenou Zs. napríklad tvrdí, že „nahučal“ na predsedu Mosta-Híd Bélu Bugára, že sa stretol s predsedom Smeru-SD Robertom Ficom, že jeho známy Peter Tóth pripravoval materiály pre Andreja Danka.

Politici obsah týchto správ odmietajú, tvrdia, že Marian K. sa Alene Zs. len chválil a nemožno ho brať vážne.

Podľa komunikácie štátnu tajomníčku Jankovskú volal svojou „opičkou“. Štátnej tajomníčke ministerstva spravodlivosti Monike Jankovskej ešte vo štvrtok 22. augusta podvečer zadržali policajti mobilný telefón v súvislosti s možnou komunikáciou s Marianom K. pomocou aplikácie Threema.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu