SME
Štvrtok, 22. apríl, 2021 | Meniny má SlavomírKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Maďarská vláda kritizovala príspevok EÚ na ochranu hraníc pred migrantmi

Dúfa, že nová EK bude na rozdiel od predchádzajúcich členov komisie podporujúcich migráciu považovať za prioritu ochranu vonkajších hraníc Európskej únie.

Plot na maďarsko-srbskej hranici.Plot na maďarsko-srbskej hranici. (Zdroj: SME - JOZEF JAKUBČO)

BUDAPEŠŤ - Príspevok Maďarsku na ochranu južných hraníc vo výške iba niečo vyše jedného percenta z celkových nákladov, ako to avizovala Európska komisia, považuje maďarská vláda za neprimeraný, vyhlásil v pondelok v Budapešti hovorca kabinetu István Hollik.

Podľa agentúry MTI hovorca pripomenul, že Brusel reagoval na požiadavku maďarskej vlády až teraz, po vyše dvojročnom naťahovaní času.

Predseda vlády Viktor Orbán sa v roku 2017 obrátil listom na predsedu Európskej komisie Jeana-Clauda Junckera, aby Európska únia v rámci európskej solidarity prispela Maďarsku polovicou na doterajšie náklady na ochranu južnej hranice pred migrantmi.

Skryť Vypnúť reklamu

Hollik povedal, že Maďarsko na ochranu hraníc doposiaľ minulo 504 miliárd forintov (1,53 miliardy eur), pričom odchádzajúca EK teraz rozhodla, že uhradí 20 miliónov eur, z ktorých bude možné financovať výhradne fungovanie hliadok na maďarsko-srbskom úseku hraníc.

Hovorca dodal, že maďarská vláda dúfa, že nová EK, ktorej členovia nastúpia do funkcie v novembri, bude na rozdiel od predchádzajúcich členov komisie podporujúcich migráciu považovať za prioritu ochranu vonkajších hraníc Európskej únie (EÚ).

Dúfa tiež, že EK bude ochotná podporovať členské krajiny vrátane Maďarska tak, aby dôraz nebol na organizovaní migrácie, ale na jej zastavení.

Prvú líniu plota na 175 kilometrov dlhej hranici so Srbskom dokončilo Maďarsko v septembri 2016. Vláda vo februári 2016 nariadila posilniť ochranu hraníc vybudovaním druhej línie na južných hraniciach krajiny.

Skryť Vypnúť reklamu

Na plot zo žiletkového drôtu, ktorý dokončili v máji, a na vybudovanie viacerých tzv. hotspotov pri hranici, vyčlenil kabinet vtedy 38 miliárd forintov (122,6 milióna eur). Ďalšie výdavky sa týkali samotnej ochrany hraníc a výcviku príslušných zložiek.

Orbánova vláda, ktorá bola kritizovaná z Bruselu, že v otázke migrácie nie je solidárna, tvrdí, že pred migrantmi chráni nielen seba, ale aj Európu.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Eduard Heger oznamuje uvoľnenie opatrení.

Otvoriť tiež môžu fitnes centrá, presnejšie parametre budú upravené vo vyhláške hlavného hygienika.

8 h
Červené námestie v Moskve polícia uzavrela.

Moskovské hlavné námestie neďaleko Kremľa uzavreli a v centre mesta rozmiestnili desiatky policajných vozidiel.

10 h
Ilustračné foto.

Minister obrany chce veriť tomu, že Ruská federácia vojensky nenapadne Ukrajinu.

15 h
Juventus Turín - Inter Miláno.

Bublina s názvom Európska superliga spľasla za necelé štyri dni.

16 h