SME
Štvrtok, 7. júl, 2022 | Meniny má Oliver

Ukrajinci vydali manifest strelca z Christchurchu knižne. Nový Zéland protestuje

Investigatívna skupina Bellingcat, ktorá na kauzu upozornila, píše o snahe propagovať násilnú krajne pravicovú ideológiu, radikalizovať čitateľa a najmenej jedného inšpirovať k tomu, aby nasledoval krvavé kroky strelca z Christchurchu.

Brenton Tarrant.Brenton Tarrant. (Zdroj: TASR/AP)

KYJEV - Nenávistný manifest vraha z mešít v novozélandskom Christchurchi sa na Ukrajine vydáva knižne, píše server idnes.cz.

Prišla na to skupina investigatívnych novinárov Bellingcat. Tá upozorňuje, že si zločincovu úvahy dodnes môžu prečítať ľudia po celom svete. Jeho priaznivci je totiž preložili do ďalších jazykov. Premiérka Nového Zélandu proti šíreniu kníh protestuje.

Ešte pred tým, než Brenton Tarrant v polovici marca odišiel vraždiť do mešít v novozélandskom Christchurchi, zverejnil na internete svoj "manifest". V tom na sedemdesiatich stranách opisuje svoj pohľad na svet.

SkryťVypnúť reklamu

A aj keď už niekoľko mesiacov čaká vo väzobnej väznici na trest za svoje činy, jeho nenávistný pamflet je stále voľne dostupný hneď v niekoľkých jazykových mutáciách.

Investigatívna skupina Bellingcat zistila, že si ho záujemcovia môžu prečítať napríklad v nemčine, chorvátčine, francúzštine, maďarčine, ruštine či bulharčine. Tarrantovi priaznivci ho preložili do najmenej pätnástich jazykov.

"Väčšina článkov vo svetových médiách o manifeste strelca z Christchurchu sa pochopiteľne sústreďuje na vplyv a dosah originálnej verzie v angličtine. Ale tí, čo prekladajú a propagujú tieto manifesty, dali jasne najavo, prečo to robia," píšu novinári z Bellingcatu.

"Aj jedinec, ktorý na fóre 4chan tvrdil, že preložil text do bulharčiny, to uviedol: Aby ho sprístupnil neanglicky hovoriaci verejnosti v nádeji, že sa mu tým podarí propagovať násilnú krajne pravicovú ideológiu, radikalizovať čitateľa a najmenej jedného inšpirovať k tomu, aby nasledoval krvavé kroky strelca z Christchurchu," dodávajú.

SkryťVypnúť reklamu

Na Ukrajine však išli neonacisti ešte ďalej. Manifest v ukrajinčine vytlačili, zviazali a začali predávať. Tamojší členovia krajnej pravice si ho tak už zhruba od júna môžu kúpiť za 100 ukrajinských hrivien.

Neonacistická skupina Karpatská Sič bola jedným z prvých záujemcov. Svojim spoluveriacim dokonca odporúčala, aby si knihu taktiež zaobstarali a "inšpirovali sa". Podľa Bellingcatu však nie je jasné, koľko výtlačkov sa doteraz predalo.

Proti Tarrantovým knihám predávaným na Ukrajine sa však minulý týždeň ohradila novozélandská premiérka Jacinda Ardernová, ktorá ich označila za "odporné a nechutné".

Podľa serveru New Zealand Herald uviedla, že je pripravená spojiť sa s ukrajinskou vládou a požiadať ju, aby proti predaju paperbackových knižiek o 87 stranách zakročila.

SkryťVypnúť reklamu

"Je to odporné, ale my môžeme kontrolovať len to, čo spadá do našej jurisdikcie. Nezdráham sa však zdieľať pohľad Nového Zélandu s Ukrajinou," uviedla.

Distribúcia Tarrantova manifestu je na ostrovoch trestným činom, za ktorý vinníkovi hrozí až 14 rokov väzenia alebo pokuta 10-tisíc novozélandských dolárov.

Na novozélandskú vládu sa pritom v polovici augusta zniesla vlna kritiky práve kvôli Tarrantovi. Ten aj napriek sľub úradov z väzenia odoslal propagandistický pamflet, ktorý sa ihneď objavil aj na 4chan. Fanúšik nórskeho masového vraha Andersa Breivika v ňom varuje pred blížiacim sa "veľkým konfliktom".

Tarrantov marcový útok neprežilo 51 ľudí a štyria desiatky ďalších utrpeli zranenia. Vrah vtedy svoje zločiny vysielal na internete. Okrem spáchania 51 vrážd je teraz obvinený tiež z terorizmu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu