Nad severným Ruskom nevybuchla raketa, bol to atómový reaktor, tvrdí nórsky expert na jadrovú bezpečnosť Nils Böhmer, píše server novinky.cz. Opiera sa o analýzu zloženia mraku po incidente, ku ktorému došlo 8. augusta u Severodvinsku.
Vo vzduchu boli zistené izotopy bária, stroncia a lantánu, čo sú štiepne produkty s krátkou životnosťou, ktoré podľa neho majú jasný pôvod v reťazovej reakcii.
"Prítomnosť látok pochádzajúcich z rozpadu, ako je bárium či stroncium, pochádza z jadrovej reťazovej reakcie. Je to dôkaz, že to, čo explodovalo, bol jadrový reaktor," povedal Böhmer serveru The Barents Observer.
Vedec, ktorý stojí na čele nórskeho jadrového výskumu a vývoja a pôsobí tiež v komisii pre uskladnenie vyhoreného paliva z uzavretých nórskych výskumných jadrových reaktorov, sa opiera o pondelkovú správu ruskej agentúry Rosgidromet.
Tá odhalila zloženie mraku, ktorý sa v oblasti začal po incidente šíriť. Išlo stroncium 91, bárium 139, bárium 140 a lantán 140.
Podľa Böhmera by takýto koktail izotopov s krátkou životnosťou nebolo možné nájsť, ak by išlo len o explóziu raketového motora na kvapalné palivo, ako tvrdí Rusko.
Izotop stroncia sa usadzuje v kostiach
Nehoda si vyžiadala sedem obetí. Niektoré médiá priniesli informácie, že v oblastnej nemocnici v Archangeľsk, kde sa liečili zranení po výbuchu, zapečatili všetko, čoho sa dotkli, a lekári museli podpísať záväzok o mlčanlivosti.
Lekári, ktorí ošetrovali zranených, sa tiež mali podľa serveru Dvina Segodňa podrobiť vyšetreniu v špecializovaných centrách pre výskum dôsledkov onkologických a biofyzikálnych chorôb.
Rádioaktívny izotop stroncia je nebezpečný tým, že sa usadzuje v kostiach miesto vápnika a je potenciálnym zdrojom vzniku rakovinového bujnenia.
Je to v norme, tvrdí Rusko
Rosgidromet zdôraznil, že radiačná situácia v Severodvinsku a Archangeľsku je stabilizovaná a v norme. Po incidente úrady priznali zvýšený výskyt rádioaktivity, ale nebolo jasné, aké prvky mali uniknúť.
Stav, keď bola rádioaktivita až 16-násobne vyššia, mal byť len prechodný a úroveň mala rýchlo klesnúť. Napriek tomu bola na mesiac uzavretá prevádzka vo Dvinskom zálive.
Špekuluje sa, že sa na severe Ruska testovala nová strela s plochou dráhou letu Burevestnik, ktorá má mať jadrový pohon. Objavili sa aj špekulácie, že mohlo ísť o test nového podmorského dronu Poseidon, ktorý má mať taktiež jadrový pohon.