SME
Sobota, 21. máj, 2022 | Meniny má Zina

V Rusku neexplodovala raketa, ale jadrový reaktor, tvrdí nórsky odborník

"Prítomnosť látok pochádzajúcich z rozpadu, ako je bárium či stroncium, pochádza z jadrovej reťazovej reakcie. Je to dôkaz, že to, čo explodovalo, bol jadrový reaktor," povedal Böhmer.

Posledná rozlúčka s obeťami výbuchu.Posledná rozlúčka s obeťami výbuchu. (Zdroj: TASR/AP)

Nad severným Ruskom nevybuchla raketa, bol to atómový reaktor, tvrdí nórsky expert na jadrovú bezpečnosť Nils Böhmer, píše server novinky.cz. Opiera sa o analýzu zloženia mraku po incidente, ku ktorému došlo 8. augusta u Severodvinsku.

Vo vzduchu boli zistené izotopy bária, stroncia a lantánu, čo sú štiepne produkty s krátkou životnosťou, ktoré podľa neho majú jasný pôvod v reťazovej reakcii.

"Prítomnosť látok pochádzajúcich z rozpadu, ako je bárium či stroncium, pochádza z jadrovej reťazovej reakcie. Je to dôkaz, že to, čo explodovalo, bol jadrový reaktor," povedal Böhmer serveru The Barents Observer.

SkryťVypnúť reklamu

Vedec, ktorý stojí na čele nórskeho jadrového výskumu a vývoja a pôsobí tiež v komisii pre uskladnenie vyhoreného paliva z uzavretých nórskych výskumných jadrových reaktorov, sa opiera o pondelkovú správu ruskej agentúry Rosgidromet.

Tá odhalila zloženie mraku, ktorý sa v oblasti začal po incidente šíriť. Išlo stroncium 91, bárium 139, bárium 140 a lantán 140.

Podľa Böhmera by takýto koktail izotopov s krátkou životnosťou nebolo možné nájsť, ak by išlo len o explóziu raketového motora na kvapalné palivo, ako tvrdí Rusko.

Izotop stroncia sa usadzuje v kostiach

Nehoda si vyžiadala sedem obetí. Niektoré médiá priniesli informácie, že v oblastnej nemocnici v Archangeľsk, kde sa liečili zranení po výbuchu, zapečatili všetko, čoho sa dotkli, a lekári museli podpísať záväzok o mlčanlivosti.

SkryťVypnúť reklamu

Lekári, ktorí ošetrovali zranených, sa tiež mali podľa serveru Dvina Segodňa podrobiť vyšetreniu v špecializovaných centrách pre výskum dôsledkov onkologických a biofyzikálnych chorôb.

Rádioaktívny izotop stroncia je nebezpečný tým, že sa usadzuje v kostiach miesto vápnika a je potenciálnym zdrojom vzniku rakovinového bujnenia.

Je to v norme, tvrdí Rusko

Rosgidromet zdôraznil, že radiačná situácia v Severodvinsku a Archangeľsku je stabilizovaná a v norme. Po incidente úrady priznali zvýšený výskyt rádioaktivity, ale nebolo jasné, aké prvky mali uniknúť.

Stav, keď bola rádioaktivita až 16-násobne vyššia, mal byť len prechodný a úroveň mala rýchlo klesnúť. Napriek tomu bola na mesiac uzavretá prevádzka vo Dvinskom zálive.

Špekuluje sa, že sa na severe Ruska testovala nová strela s plochou dráhou letu Burevestnik, ktorá má mať jadrový pohon. Objavili sa aj špekulácie, že mohlo ísť o test nového podmorského dronu Poseidon, ktorý má mať taktiež jadrový pohon.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


TASR 27. apr
Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


Viktória Žolnová 26. apr
Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


SITA 25. apr
Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


kW 25. apr
SkryťZatvoriť reklamu