SME
Sobota, 4. december, 2021 | Meniny má Barbora, BarbaraKrížovkyKrížovky

V Rusku neexplodovala raketa, ale jadrový reaktor, tvrdí nórsky odborník

"Prítomnosť látok pochádzajúcich z rozpadu, ako je bárium či stroncium, pochádza z jadrovej reťazovej reakcie. Je to dôkaz, že to, čo explodovalo, bol jadrový reaktor," povedal Böhmer.

Posledná rozlúčka s obeťami výbuchu.Posledná rozlúčka s obeťami výbuchu. (Zdroj: TASR/AP)

Nad severným Ruskom nevybuchla raketa, bol to atómový reaktor, tvrdí nórsky expert na jadrovú bezpečnosť Nils Böhmer, píše server novinky.cz. Opiera sa o analýzu zloženia mraku po incidente, ku ktorému došlo 8. augusta u Severodvinsku.

Vo vzduchu boli zistené izotopy bária, stroncia a lantánu, čo sú štiepne produkty s krátkou životnosťou, ktoré podľa neho majú jasný pôvod v reťazovej reakcii.

"Prítomnosť látok pochádzajúcich z rozpadu, ako je bárium či stroncium, pochádza z jadrovej reťazovej reakcie. Je to dôkaz, že to, čo explodovalo, bol jadrový reaktor," povedal Böhmer serveru The Barents Observer.

Skryť Vypnúť reklamu

Vedec, ktorý stojí na čele nórskeho jadrového výskumu a vývoja a pôsobí tiež v komisii pre uskladnenie vyhoreného paliva z uzavretých nórskych výskumných jadrových reaktorov, sa opiera o pondelkovú správu ruskej agentúry Rosgidromet.

Tá odhalila zloženie mraku, ktorý sa v oblasti začal po incidente šíriť. Išlo stroncium 91, bárium 139, bárium 140 a lantán 140.

Podľa Böhmera by takýto koktail izotopov s krátkou životnosťou nebolo možné nájsť, ak by išlo len o explóziu raketového motora na kvapalné palivo, ako tvrdí Rusko.

Izotop stroncia sa usadzuje v kostiach

Nehoda si vyžiadala sedem obetí. Niektoré médiá priniesli informácie, že v oblastnej nemocnici v Archangeľsk, kde sa liečili zranení po výbuchu, zapečatili všetko, čoho sa dotkli, a lekári museli podpísať záväzok o mlčanlivosti.

Skryť Vypnúť reklamu

Lekári, ktorí ošetrovali zranených, sa tiež mali podľa serveru Dvina Segodňa podrobiť vyšetreniu v špecializovaných centrách pre výskum dôsledkov onkologických a biofyzikálnych chorôb.

Rádioaktívny izotop stroncia je nebezpečný tým, že sa usadzuje v kostiach miesto vápnika a je potenciálnym zdrojom vzniku rakovinového bujnenia.

Je to v norme, tvrdí Rusko

Rosgidromet zdôraznil, že radiačná situácia v Severodvinsku a Archangeľsku je stabilizovaná a v norme. Po incidente úrady priznali zvýšený výskyt rádioaktivity, ale nebolo jasné, aké prvky mali uniknúť.

Stav, keď bola rádioaktivita až 16-násobne vyššia, mal byť len prechodný a úroveň mala rýchlo klesnúť. Napriek tomu bola na mesiac uzavretá prevádzka vo Dvinskom zálive.

Špekuluje sa, že sa na severe Ruska testovala nová strela s plochou dráhou letu Burevestnik, ktorá má mať jadrový pohon. Objavili sa aj špekulácie, že mohlo ísť o test nového podmorského dronu Poseidon, ktorý má mať taktiež jadrový pohon.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

  Skryť Vypnúť reklamu
  Skryť Vypnúť reklamu

  Neprehliadnite tiež

  Ilustračné foto.

  Počet hospitalizovaných stúpol o 297, podiel nakazených pri PCR testoch klesol na 25 percent.


  SITA 9. nov
  Bývalý americký prezident Donald Trump.

  Denníky Washington Post a New York Times za informovanie okolo celej kauzy dokonca dostali Pullitzerovu cenu. Washington Post vo svojich aktuálnych článkoch priznáva, že pravdepodobne pochybil.


  echo24.cz 9. nov
  Eduard Heger

  "Verím, že prevádzky budú rozumné a nebudú riskovať tvrdé sankcie pri obchádzaní povinností. To znamená, že nevpustia do interiérov nezaočkované osoby," uviedol predseda vlády.


  TASR 9. nov
  Ilustračné foto.

  Potom, čo si motorkár „volanie“ o pomoc všimol, nasledoval auto ďalších 11 kilometrov a polícii podával informácie. Policajtom sa vďaka tomu podarilo vozidlo zastaviť a dievča zachrániť.


  idnes.cz 8. nov
  Skryť Zatvoriť reklamu