SME
Streda, 6. júl, 2022 | Meniny má Patrik, Patrícia

Opozícia a časť konzervatívcov chce zabojovať proti brexitu bez dohody

Taktika použitá v apríli by mala dostať prednosť pred plánom lídra opozičnej Labouristickej strany Jeremyho Corbyna, ktorý by chcel Johnsona odstrániť prostredníctvom hlasovania o nedôvere.

Odchod znamená odchod, odkazuje vlajka pri soche Winstona Churchilla.Odchod znamená odchod, odkazuje vlajka pri soche Winstona Churchilla. (Zdroj: SITA/AP)

LONDÝN - Nadstranícka koalícia poslancov Dolnej snemovne britského parlamentu nesúhlasiacich s odchodom Británie z EÚ bez dohody sa v utorok v Londýne dohodla, že pripraví návrh zákona, ktorým by premiéra Borisa Johnsona prinútili požiadať Úniu o odklad brexitu naplánovaného na 31. októbra. Informovala o tom spravodajská televízia Sky News.

V spoločnom vyhlásení účastníkov utorňajšieho stretnutia sa uvádza, že strany sa "dohodli na nevyhnutnosti spoločného postupu pri hľadaní spôsobov ako zabrániť brexitu bez dohody, vrátane prijatia zákona a hlasovania o vyslovení nedôvery".

SkryťVypnúť reklamu

Traja účastníci stretnutia pre Sky News potvrdili, že taktika použitá v apríli by mala dostať prednosť pred plánom lídra opozičnej Labouristickej strany Jeremyho Corbyna, ktorý by chcel Johnsona odstrániť prostredníctvom hlasovania o nedôvere.

Líderka Liberálnodemokratickej strany Jo Swinsonová po stretnutí, ktoré sa konalo v londýnskom sídle anglikánskej cirkvi Church House, pre Sky News potvrdila, že všetci jeho účastníci sa jednomyseľne zhodli na "legislatívnom" prístupe k riešeniu problému brexitu.

Šéfka Nezávislej skupiny za zmenu Anna Soubryová na Twitteri uviedla: "Dohodli sme sa, že budeme spolupracovať na zastavení brexitu bez dohody prostredníctvom zákona."

Podobné stanovisko zaujala v tlačovom vyhlásení aj Waleská strana (Plaid Cymru), podľa ktorej sa účastníci stretnutia dohodli, že "preskúmajú najlepší spôsob, ako sa vyhnúť brexitu bez dohody prostredníctvom legislatívy".

SkryťVypnúť reklamu

Líder labouristov Jeremy Corbyn, ktorý sa pred časom pokúšal získať dôveru opozičných poslancov i zákonodarcov vládnucich konzervatívcov, ktorí nesúhlasia s brexitom bez dohody, aby vyslovili nedôveru Johnsonovi a jeho zvolili za "dočasného premiéra", sa v súčasnosti prikláňa k názoru, že je potrebné zabrániť odchodu Británie z EÚ bez dohody prostredníctvom zákona.

Corbyn ako dočasný premiér mal pôvodne v pláne požiadať Brusel o ďalší odklad brexitu a vypísať predčasné voľby, čo sa však nestretlo s porozumením kľúčových osobností z radov rebelujúcich konzervatívcov ako aj liberálnych demokratov. Tí nesúhlasia s Johnsonovým prístupom k brexitu, podľa ktorého Británia Úniu opustí 31. októbra, a to s dohodou alebo bez nej.

Za odchod krajiny z EÚ hlasovalo v referende pred troma rokmi 52 percent Britov. Podľa posledných plánov by mal brexit nastať 31. októbra 2019. Naďalej sa však rokuje o tom, či Británia opustí Úniu s dohodou alebo bez nej.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu