SME
Utorok, 5. júl, 2022 | Meniny má Cyril, Metod

Turisti chodia aj napriek zákazu ku krížu v Tatrách, kde zomreli štyria ľudia

Na Giewont hneď v noci po tragédii vyliezli dvaja mladíci, aby na kríž napísali svoje mená a dátum. Snímkou ​​sa pochválili na sociálnej sieti.

Rad pri výstupe na vrchol Giewont.Rad pri výstupe na vrchol Giewont. (Zdroj: Petr Vasas)

ZAKOPANE - Turisti aj napriek zákazy a výstrahy pred ohrozením života ďalej stúpajú na štít Giewont na poľskej strane Tatier, píše server idnes.cz.

Minulý týždeň tam pritom počas prudkej búrky prišli štyria ľudia o život a asi 150 utrpelo zranenia po údere blesku do kríža na vrchole.

Úrady po tragédii chodník na vrchol uzavreli, ale návštevníci veľhôr to ignorujú.

"To je neúcta k prírode a k predpisom. Dôjde na pokuty!" varuje podľa denníka Gazeta Wyborzca náčelník strážcov tatranského národného parku Edward Wlazlo.

SkryťVypnúť reklamu

Vysvetlil, že chodník potrebuje údržbu, pretože sa naň počas tragickej búrky zosunulo mnoho kamenia a pod vplyvom úderu blesku sa tiež spiekli reťaze. Preto je uzavretá do odvolania.

Ale už cez víkend sa strážcovia parku dozvedeli o turistoch, ktorí zákaz vstupu ignorovali. "Chceme vidieť kríž!" odpovedali na otázku, prečo vstúpili na uzavretú cestu.

"Poľskí turisti si myslia, že zakázané ovocie najlepšie chutí. Hoci je pri chodníkoch dvojjazyčné upozornenie, že výstup na Giewont je nebezpečný, nájdu sa chytráci múdrejší ako všetci ostatní. Ale zákaz by mal byť posvätný!" rozhorčil sa náčelník.

Na Giewont hneď v noci po tragédii vyliezli dvaja mladíci, aby na kríž napísali svoje mená a dátum. Snímkou ​​sa pochválili na sociálnej sieti.

SkryťVypnúť reklamu

Polícia teraz vyšetruje, či sa nedopustili trestného činu poškodzovania pamiatok, kríž z roku 1901 je totiž pamiatkovo chránený, uviedol hovorca polície v Zakopanom Roman Wieczorek.

Je možné, že delikventi sa budú zodpovedať aj z porušenia ďalších zákazov. Chodiť po horách po súmraku je v Tatrách tiež zakázané.

Nejde o jediný problém s nedisciplinovanými turistami. Keď sa záchranári tento mesiac snažili o záchranu dvoch speleológov, ktorí uviazli vo Veľkej snežnej jaskyni, turisti tiež ignorovali zákaz vstupu. Päťdesiatku zvedavcov museli strážcovia vyhnať, šiestim nejagresivnějším udelili pokuty.

"Nie sme schopní ustrážiť všetko. Ale postavíme na chodník na Giewont našich ľudí a každý, kto poruší zákaz, bude potrestaný pokutou," varoval Wlazlo.

SkryťVypnúť reklamu

Meteorológovia v Tatrách varujú pred ďalšími silnými búrkami v tomto týždni.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu