SME
Sobota, 27. november, 2021 | Meniny má MilanKrížovkyKrížovky

Domy so svätými na fasáde pomaličky miznú

Ak ste majiteľom domu, ktorý takúto kaplnku so svätým má, skúste to zachovať aj pre ostatné generácie.

Svätý na fasáde sa dávali na dom preto, aby ho ochránili pred bleskom.Svätý na fasáde sa dávali na dom preto, aby ho ochránili pred bleskom. (Zdroj: VVS)

Slováci o sebe často zvyknú hovoriť, že sú silne veriacimi ľuďmi. Možno je to pravda. Chceme tomu veriť.

Keď sa však lepšie poobzeráme po tom našom Slovensku, zistíme, že kaplnky pri cestách, či po lesoch chátrajú, kostoly sú ošarpané a nový dom s tzv. kapličkou so svätým, či reliéfom krížika môžete hľadať tak dlho ako ihlu v kope sena.

Keď som minule prechádzala naprieč Slovenskom do Maďarska, obzerala som si domy a tie vaľkové so svätým na štíte takmer zmizli do zabudnutia.

Ako píše propagátor šarišského folklóru, etnograf a učiteľ Ján Lazorík z Krivian vo svojej knihe Remeslá domáce výroby a obrázky z minulého tradičného života:

Skryť Vypnúť reklamu

„Svati do ščitovej kapľički še daval preto, že še verilo, že chraňil ot peruna.“

Dnes už máme hromozvody. Dnes už nepotrebujeme veriť, že nás ochráni nejaká soška svätého. Dnes sa už nechceme vracať k tradíciám. Dnes chce byť každý originálny. A pritom je to práve naopak.

Tuším, iba v obci Obišovce, pokiaľ sa nemýlim, som videla ešte starý nanovo prerobený domček, kde zachovali túto „neobvyklosť“ a síce sošku Panny Márie na štíte domu. A musím povedať, že práve takýto dom je originál.

Je na zamyslenie, či by sa tento tradičný prvok hodí do súčasnej architektúry, no ak ste majiteľom domu, ktorý takúto kaplnku so svätým má, skúste to zachovať aj pre ostatné generácie.

A ktovie, možno raz, sa na Slovensku budú opäť stavať práve takéto typy domov. A svätý na fasáde bude namiesto hromozvodu strážiť.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Počet hospitalizovaných stúpol o 297, podiel nakazených pri PCR testoch klesol na 25 percent.


SITA 9. nov
Bývalý americký prezident Donald Trump.

Denníky Washington Post a New York Times za informovanie okolo celej kauzy dokonca dostali Pullitzerovu cenu. Washington Post vo svojich aktuálnych článkoch priznáva, že pravdepodobne pochybil.


echo24.cz 9. nov
Eduard Heger

"Verím, že prevádzky budú rozumné a nebudú riskovať tvrdé sankcie pri obchádzaní povinností. To znamená, že nevpustia do interiérov nezaočkované osoby," uviedol predseda vlády.


TASR 9. nov
Ilustračné foto.

Potom, čo si motorkár „volanie“ o pomoc všimol, nasledoval auto ďalších 11 kilometrov a polícii podával informácie. Policajtom sa vďaka tomu podarilo vozidlo zastaviť a dievča zachrániť.


idnes.cz 8. nov
Skryť Zatvoriť reklamu