SME
Piatok, 13. december, 2019 | Meniny má Lucia
KRESŤANSTVO

Domy so svätými na fasáde pomaličky miznú

Ak ste majiteľom domu, ktorý takúto kaplnku so svätým má, skúste to zachovať aj pre ostatné generácie.

Svätý na fasáde sa dávali na dom preto, aby ho ochránili pred bleskom.Svätý na fasáde sa dávali na dom preto, aby ho ochránili pred bleskom.(Zdroj: VVS)

Slováci o sebe často zvyknú hovoriť, že sú silne veriacimi ľuďmi. Možno je to pravda. Chceme tomu veriť.

Keď sa však lepšie poobzeráme po tom našom Slovensku, zistíme, že kaplnky pri cestách, či po lesoch chátrajú, kostoly sú ošarpané a nový dom s tzv. kapličkou so svätým, či reliéfom krížika môžete hľadať tak dlho ako ihlu v kope sena.

Keď som minule prechádzala naprieč Slovenskom do Maďarska, obzerala som si domy a tie vaľkové so svätým na štíte takmer zmizli do zabudnutia.

Ako píše propagátor šarišského folklóru, etnograf a učiteľ Ján Lazorík z Krivian vo svojej knihe Remeslá domáce výroby a obrázky z minulého tradičného života:

Článok pokračuje pod video reklamou

„Svati do ščitovej kapľički še daval preto, že še verilo, že chraňil ot peruna.“

Dnes už máme hromozvody. Dnes už nepotrebujeme veriť, že nás ochráni nejaká soška svätého. Dnes sa už nechceme vracať k tradíciám. Dnes chce byť každý originálny. A pritom je to práve naopak.

Tuším, iba v obci Obišovce, pokiaľ sa nemýlim, som videla ešte starý nanovo prerobený domček, kde zachovali túto „neobvyklosť“ a síce sošku Panny Márie na štíte domu. A musím povedať, že práve takýto dom je originál.

Je na zamyslenie, či by sa tento tradičný prvok hodí do súčasnej architektúry, no ak ste majiteľom domu, ktorý takúto kaplnku so svätým má, skúste to zachovať aj pre ostatné generácie.

A ktovie, možno raz, sa na Slovensku budú opäť stavať práve takéto typy domov. A svätý na fasáde bude namiesto hromozvodu strážiť.

Najčítanejšie články

Téma: Kresťanstvo


Neprehliadnite tiež

Názory

Obrátená kolonizácia Francúzska

Bolo by zavádzajúce tvrdiť, že moslimovia sú vo Francúzsku prenasledovaní. V oficiálnej správe o počtoch protináboženských činov vo Francúzsku v roku 2018 bolo uvedené, že bolo spáchané viac ako tisíc protikresťanských činov; 541 antisemitských činov (o 64% viac ako v roku 2017) a 100 protimoslimských činov.

Ilustračná snímka.
Európska únia

Konzervatívci podľa prieskumov vysoko zvíťazili, majú nadpolovičnú väčšinu

Vyzerá to tak, že premiérovi Johnsonovi nebude stáť nič v ceste k tomu, aby Britániu vyviedol z EÚ do 31. januára.

Boris Johnson pred volebnou miestnosťou.
Slovensko

Slovensko je pripravené mať uhlíkovo neutrálnu ekonomiku do roku 2050, vyhlásil Pellegrini

"Jednou zo základných podmienok je, aby sme neboli nútení investovať do nákladných investícií obnoviteľných zdrojov, ktoré by extrémnym spôsobom zvyšovali náklady energie," priblížil premiér.

Premiér Pellegrini.
Slovensko

Voľby by v decembri vyhral Smer-SD, nasleduje ĽSNS a PS-Spolu

Strana Za ľudí získala v prieskume 9,2 percenta, za ňou nasleduje hnutie OĽaNO s 8 percentami a hnutie Sme rodina so 7 percentami.

Ilustračné foto.