SME
Nedeľa, 18. apríl, 2021 | Meniny má ValérKrížovkyKrížovky
KRESŤANSTVO

Domy so svätými na fasáde pomaličky miznú

Ak ste majiteľom domu, ktorý takúto kaplnku so svätým má, skúste to zachovať aj pre ostatné generácie.

Svätý na fasáde sa dávali na dom preto, aby ho ochránili pred bleskom.Svätý na fasáde sa dávali na dom preto, aby ho ochránili pred bleskom. (Zdroj: VVS)

Slováci o sebe často zvyknú hovoriť, že sú silne veriacimi ľuďmi. Možno je to pravda. Chceme tomu veriť.

Keď sa však lepšie poobzeráme po tom našom Slovensku, zistíme, že kaplnky pri cestách, či po lesoch chátrajú, kostoly sú ošarpané a nový dom s tzv. kapličkou so svätým, či reliéfom krížika môžete hľadať tak dlho ako ihlu v kope sena.

Keď som minule prechádzala naprieč Slovenskom do Maďarska, obzerala som si domy a tie vaľkové so svätým na štíte takmer zmizli do zabudnutia.

Ako píše propagátor šarišského folklóru, etnograf a učiteľ Ján Lazorík z Krivian vo svojej knihe Remeslá domáce výroby a obrázky z minulého tradičného života:

Skryť Vypnúť reklamu

„Svati do ščitovej kapľički še daval preto, že še verilo, že chraňil ot peruna.“

Dnes už máme hromozvody. Dnes už nepotrebujeme veriť, že nás ochráni nejaká soška svätého. Dnes sa už nechceme vracať k tradíciám. Dnes chce byť každý originálny. A pritom je to práve naopak.

Tuším, iba v obci Obišovce, pokiaľ sa nemýlim, som videla ešte starý nanovo prerobený domček, kde zachovali túto „neobvyklosť“ a síce sošku Panny Márie na štíte domu. A musím povedať, že práve takýto dom je originál.

Je na zamyslenie, či by sa tento tradičný prvok hodí do súčasnej architektúry, no ak ste majiteľom domu, ktorý takúto kaplnku so svätým má, skúste to zachovať aj pre ostatné generácie.

A ktovie, možno raz, sa na Slovensku budú opäť stavať práve takéto typy domov. A svätý na fasáde bude namiesto hromozvodu strážiť.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Kresťanstvo

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Nový perex

15 h
Vyhradené miesta počas bohoslužby. V Konkatedrále sv. Mikuláša v Prešove majú kapacitu 150 miest na sedenie.

Výnimka platí aj pre účasť na pohrebe blízkej osoby, uzavretí manželstva či krst.

14 h
Mesto už prijíma žiadosti o otvorenie terasy.

Zároveň avizoval, že od ďalšieho pondelka 26. apríla by sa mohli otvoriť terasy.

18 h
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

Lavrov v piatok oznámil, že Moskva nariadi desiatim diplomatom Spojených štátov, aby opustili Rusko. Je to podľa jeho slov odveta za americké sankcie.

19 h