SME
Štvrtok, 24. jún, 2021 | Meniny má JánKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Viac ako dve tretiny Ukrajincov chcú od Zelenského prímerie v Donbase

Respondenti boli v rámci prieskumu požiadaní o názor, aké prioritné kroky by mal podniknúť prezident Zelenskyj a jeho tím.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. (Zdroj: TASR/AP)

KYJEV - Viac ako dve tretiny Ukrajincov sa domnievajú, že dosiahnutie prímeria na východe Ukrajiny by malo byť prioritným krokom prezidenta Volodymyra Zelenského.

Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky z dielne Nadácie Iľku Kučeriva-Demokratické iniciatívy a Kyjevského medzinárodného sociologického inštitútu.

Správa o prieskume bola prezentovaná na tlačovej konferencii s názvom "100 dní prezidenta Volodymyra Zelenského", ktorá sa konala v stredu v Kyjeve, informoval korešpondent agentúry UNIAN.

Skryť Vypnúť reklamu

Respondenti boli v rámci prieskumu požiadaní o názor, aké prioritné kroky by mal podniknúť prezident Zelenskyj a jeho tím.

Výsledky sú nasledovné: 71,5% - dosiahnutie prímeria v Donbase, 44,2% - lepšia životná úroveň (platy, dôchodky), 31,2% - nižšie poplatky za služby, 21,5% - potrestanie korupčných úradníkov, 18,1% - zníženie vplyvu oligarchov v politike, 13,4% - zlepšenie kvality zdravotnej starostlivosti, 13,3% - zrušenie imunity zákonodarcov, 7,9% - zjednotenie krajiny, 6,5% - návrat Krymu, 5,8% - posilnenie ukrajinskej armády, 5,7% - posilnenie spolupráce s EÚ a NATO, 4,3% - nadviazanie spolupráce s Ruskom, 3,4% - reforma vzdelávania, 2,2% - zavedenie priamej vlády ľudu (prostredníctvom referend a petícií), 0,8% - udelenie oficiálneho statusu ruskému jazyku.

Skryť Vypnúť reklamu

Ďalších 1,7% respondentov malo odlišný názor a 1% považovalo otázku za ťažkú na zodpovedanie. Zároveň boli respondenti požiadaní, aby zhodnotili prvé kroky, ktoré Zelenskyj a jeho tím už podnikli.

Približne 23% respondentov hodnotí ich úsilie pozitívne, 39,8% - prevažne pozitívne, 9,5% - prevažne negatívne, 3,5% - negatívne, 24,2% považovalo otázku za ťažkú na zodpovedanie. Respondenti odpovedali aj na otázku, prečo ľudia hlasovali vo voľbách za Zelenského.

Celkovo 54,9% respondentov uviedlo, že chceli radikálnu obnovu moci, 38,9% nechcelo už za prezidenta Petra Porošenka, 34,4% uviedlo, že je to preto, že Zelenskyj je "nová tvár" bez politických skúseností a nie je zapletený do korupcie, 13,5% uviedlo, že sa stotožnili so Zelenským, 9,4% uviedlo, že si Zelenského stotožnili s postavou, ktorú hral v televíznom seriáli Sluha národa.

Skryť Vypnúť reklamu

Prieskum sa uskutočnil od 8. do 20. augusta v 103 obciach vo všetkých regiónoch Ukrajiny s výnimkou Krymu a okupovaných území Doneckej oblasti a Luhanskej oblasti. Na prieskume sa zúčastnilo 2040 respondentov starších ako 18 rokov. Štatistická chyba nepresiahla 2,3%.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Prezidentka vyzvala ľudí, aby sa dali zaočkovať. Snaha o dosiahnutie kolektívnej imunity je prejavom zodpovednosti a solidarity, nie stádovitosti, povedala.


TASR 20m
Torpédoborec Duncan.

Britské ministerstvo obrany prekvapivo tvrdenie o výstražnej streľbe poprelo. Rusko je znepokojené z narastajúcej prítomnosti NATO pri hraniciach Ruska.


echo24.cz 16 h
Maďarský premiér Viktor Orbán a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v Bruseli.

Premiér pripomenul, že nedávno schválený maďarský zákon chráni práva detí, zaručuje práva rodičov, pričom táto právna norma sa nevzťahuje na práva týkajúce sa sexuálnej orientácie ľudí vo veku nad 18 rokov.


TASR 17 h

Okresy budú od 28.6. v stupňoch ostražitosti a monitoringu. Vláda schválila aj rozdelenie krajín podľa rizikovosti.


TASR 19 h