SME
Sobota, 4. december, 2021 | Meniny má Barbora, BarbaraKrížovkyKrížovky

Viac ako dve tretiny Ukrajincov chcú od Zelenského prímerie v Donbase

Respondenti boli v rámci prieskumu požiadaní o názor, aké prioritné kroky by mal podniknúť prezident Zelenskyj a jeho tím.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. (Zdroj: TASR/AP)

KYJEV - Viac ako dve tretiny Ukrajincov sa domnievajú, že dosiahnutie prímeria na východe Ukrajiny by malo byť prioritným krokom prezidenta Volodymyra Zelenského.

Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky z dielne Nadácie Iľku Kučeriva-Demokratické iniciatívy a Kyjevského medzinárodného sociologického inštitútu.

Správa o prieskume bola prezentovaná na tlačovej konferencii s názvom "100 dní prezidenta Volodymyra Zelenského", ktorá sa konala v stredu v Kyjeve, informoval korešpondent agentúry UNIAN.

Skryť Vypnúť reklamu

Respondenti boli v rámci prieskumu požiadaní o názor, aké prioritné kroky by mal podniknúť prezident Zelenskyj a jeho tím.

Výsledky sú nasledovné: 71,5% - dosiahnutie prímeria v Donbase, 44,2% - lepšia životná úroveň (platy, dôchodky), 31,2% - nižšie poplatky za služby, 21,5% - potrestanie korupčných úradníkov, 18,1% - zníženie vplyvu oligarchov v politike, 13,4% - zlepšenie kvality zdravotnej starostlivosti, 13,3% - zrušenie imunity zákonodarcov, 7,9% - zjednotenie krajiny, 6,5% - návrat Krymu, 5,8% - posilnenie ukrajinskej armády, 5,7% - posilnenie spolupráce s EÚ a NATO, 4,3% - nadviazanie spolupráce s Ruskom, 3,4% - reforma vzdelávania, 2,2% - zavedenie priamej vlády ľudu (prostredníctvom referend a petícií), 0,8% - udelenie oficiálneho statusu ruskému jazyku.

Skryť Vypnúť reklamu

Ďalších 1,7% respondentov malo odlišný názor a 1% považovalo otázku za ťažkú na zodpovedanie. Zároveň boli respondenti požiadaní, aby zhodnotili prvé kroky, ktoré Zelenskyj a jeho tím už podnikli.

Približne 23% respondentov hodnotí ich úsilie pozitívne, 39,8% - prevažne pozitívne, 9,5% - prevažne negatívne, 3,5% - negatívne, 24,2% považovalo otázku za ťažkú na zodpovedanie. Respondenti odpovedali aj na otázku, prečo ľudia hlasovali vo voľbách za Zelenského.

Celkovo 54,9% respondentov uviedlo, že chceli radikálnu obnovu moci, 38,9% nechcelo už za prezidenta Petra Porošenka, 34,4% uviedlo, že je to preto, že Zelenskyj je "nová tvár" bez politických skúseností a nie je zapletený do korupcie, 13,5% uviedlo, že sa stotožnili so Zelenským, 9,4% uviedlo, že si Zelenského stotožnili s postavou, ktorú hral v televíznom seriáli Sluha národa.

Skryť Vypnúť reklamu

Prieskum sa uskutočnil od 8. do 20. augusta v 103 obciach vo všetkých regiónoch Ukrajiny s výnimkou Krymu a okupovaných území Doneckej oblasti a Luhanskej oblasti. Na prieskume sa zúčastnilo 2040 respondentov starších ako 18 rokov. Štatistická chyba nepresiahla 2,3%.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

  Skryť Vypnúť reklamu
  Skryť Vypnúť reklamu

  Neprehliadnite tiež

  Ilustračné foto.

  Počet hospitalizovaných stúpol o 297, podiel nakazených pri PCR testoch klesol na 25 percent.


  SITA 9. nov
  Bývalý americký prezident Donald Trump.

  Denníky Washington Post a New York Times za informovanie okolo celej kauzy dokonca dostali Pullitzerovu cenu. Washington Post vo svojich aktuálnych článkoch priznáva, že pravdepodobne pochybil.


  echo24.cz 9. nov
  Eduard Heger

  "Verím, že prevádzky budú rozumné a nebudú riskovať tvrdé sankcie pri obchádzaní povinností. To znamená, že nevpustia do interiérov nezaočkované osoby," uviedol predseda vlády.


  TASR 9. nov
  Ilustračné foto.

  Potom, čo si motorkár „volanie“ o pomoc všimol, nasledoval auto ďalších 11 kilometrov a polícii podával informácie. Policajtom sa vďaka tomu podarilo vozidlo zastaviť a dievča zachrániť.


  idnes.cz 8. nov
  Skryť Zatvoriť reklamu