SME
Štvrtok, 26. máj, 2022 | Meniny má Dušan

Nemecké deti išli do Rumunska na prevýchovu. Čakalo ich bitie a otrocká drina

"Sociálny" program platil nemecký štát a posvätilo ho rumunské ministerstvo práce.

Severné Rumunsko je malebné. Týrané deti to asi videli inak.Severné Rumunsko je malebné. Týrané deti to asi videli inak. (Zdroj: Pavel Michalík)

Rumunská polícia rozbila gang, ktorý v krajine týral nemecké deti, píše server idnes.cz. Tie na rumunský vidiek prišli v rámci sociálneho programu, ktorý mal napraviť ich problematické dospievania. Namiesto pobytu s psychológmi ich tam však čakala otrocká práca, bitie a týranie. Celkom policajti vyšetrujú osem ľudí, päť ich zatkli.

Sociálny program nazvaný Projekt Maramureš doteraz financoval nemecký štát a posvätilo ho aj rumunské ministerstvo práce, uvádza stanica Deutsche Welle.

Určený bol deťom vo veku dvanásť až osemnásť rokov s výchovnými problémami. V regióne Maramureš na severe Rumunska mali teenageri "rehabilitovať" za dohľadu pedagógov a psychológov a pokúsiť sa znovu integrovať do spoločnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Zakladatelia projektu ich však v skutočnosti nútili k vyčerpávajúcej fyzickej práci v miestnych domácnostiach a bili. Deti držali v "otrockých podmienkach", všeobecne sa s nimi jednalo "ponižujúcim a degradujúcim spôsobom", uviedla rumunská prokuratúra.

Dospievajúci prišli o doklady, nesmeli študovať, zákaz mali dokonca aj na užívanie vlastných predpísaných liekov. S okolitým svetom nemali žiaden kontakt a čoskoro po príchode sa stali cieľom "hrubých a brutálnych metód takzvaného preučovania".

Server Romania Insider píše, že tí, ktorí sa odmietli podrobiť podmienkam programu, za trest hladovali, stáli vonku na daždi či mraze. Na niektorých tiež "vedúci" programu údajne vykonávali nespresnené zdravotnícke zákroky. Podľa vyšetrovateľov chceli niektoré deti po týchto trestoch spáchať samovraždu.

SkryťVypnúť reklamu

Prokuratúra dodala, že program fungoval už od roku 2014 a skončil až v teraz v auguste. Rumunský riaditeľstvo pre vyšetrovanie organizovaného zločinu v prípadu preveruje osem ľudí, pričom dvoch nemeckých občanov zadržal.

Ide o pár, ktorý podľa polície "pod rúškom legitímnej vzdelávacej služby vytvoril program pre pašovanie ľudí".

Pri všetkých podozrivých tiež policajti vykonali domovú prehliadku. Podľa serveru Romania Insider prevádzkovatelia programu navyše spreneverili nemecké financie.

Úrady neuvádzajú, koľkých detí sa prípad týka, celkom však mal Projekt Maramureš prilákať zhruba šesťdesiat záujemcov.

Niektoré z týraných detí sa v regióne nakoniec dostali do pestúnskej starostlivosti.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


TASR 27. apr
Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


Viktória Žolnová 26. apr
Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


SITA 25. apr
Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


kW 25. apr
SkryťZatvoriť reklamu