SME
Piatok, 22. október, 2021 | Meniny má SergejKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Nemecké deti išli do Rumunska na prevýchovu. Čakalo ich bitie a otrocká drina

"Sociálny" program platil nemecký štát a posvätilo ho rumunské ministerstvo práce.

Severné Rumunsko je malebné. Týrané deti to asi videli inak.Severné Rumunsko je malebné. Týrané deti to asi videli inak. (Zdroj: Pavel Michalík)

Rumunská polícia rozbila gang, ktorý v krajine týral nemecké deti, píše server idnes.cz. Tie na rumunský vidiek prišli v rámci sociálneho programu, ktorý mal napraviť ich problematické dospievania. Namiesto pobytu s psychológmi ich tam však čakala otrocká práca, bitie a týranie. Celkom policajti vyšetrujú osem ľudí, päť ich zatkli.

Sociálny program nazvaný Projekt Maramureš doteraz financoval nemecký štát a posvätilo ho aj rumunské ministerstvo práce, uvádza stanica Deutsche Welle.

Určený bol deťom vo veku dvanásť až osemnásť rokov s výchovnými problémami. V regióne Maramureš na severe Rumunska mali teenageri "rehabilitovať" za dohľadu pedagógov a psychológov a pokúsiť sa znovu integrovať do spoločnosti.

Skryť Vypnúť reklamu

Zakladatelia projektu ich však v skutočnosti nútili k vyčerpávajúcej fyzickej práci v miestnych domácnostiach a bili. Deti držali v "otrockých podmienkach", všeobecne sa s nimi jednalo "ponižujúcim a degradujúcim spôsobom", uviedla rumunská prokuratúra.

Dospievajúci prišli o doklady, nesmeli študovať, zákaz mali dokonca aj na užívanie vlastných predpísaných liekov. S okolitým svetom nemali žiaden kontakt a čoskoro po príchode sa stali cieľom "hrubých a brutálnych metód takzvaného preučovania".

Server Romania Insider píše, že tí, ktorí sa odmietli podrobiť podmienkam programu, za trest hladovali, stáli vonku na daždi či mraze. Na niektorých tiež "vedúci" programu údajne vykonávali nespresnené zdravotnícke zákroky. Podľa vyšetrovateľov chceli niektoré deti po týchto trestoch spáchať samovraždu.

Skryť Vypnúť reklamu

Prokuratúra dodala, že program fungoval už od roku 2014 a skončil až v teraz v auguste. Rumunský riaditeľstvo pre vyšetrovanie organizovaného zločinu v prípadu preveruje osem ľudí, pričom dvoch nemeckých občanov zadržal.

Ide o pár, ktorý podľa polície "pod rúškom legitímnej vzdelávacej služby vytvoril program pre pašovanie ľudí".

Pri všetkých podozrivých tiež policajti vykonali domovú prehliadku. Podľa serveru Romania Insider prevádzkovatelia programu navyše spreneverili nemecké financie.

Úrady neuvádzajú, koľkých detí sa prípad týka, celkom však mal Projekt Maramureš prilákať zhruba šesťdesiat záujemcov.

Niektoré z týraných detí sa v regióne nakoniec dostali do pestúnskej starostlivosti.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Herec Alec Baldwin.

Incident, ktorý sa stal na Bonanza Creek Ranch v Novom Mexiku, je predmetom vyšetrovania. Slávny herec predstúpil pred šerifa so slzami v očiach.


SITA/AP 3 h
Migranti sedia po prekročení hranice z Bieloruska do Poľska v poľskej dedine Usnarz Gorny.

Sú medzi nimi krajiny V4, Dánsko, Bulharsko a Grécko, či pobaltské štáty.


TASR 5 h
Ilustračné foto

Pri PCR testoch bol už nakazený každý štvrtý testovaný. Počet hospitalizovaných sa zvýšil o 50, v nemocnici leží 1 102 pacientov.


SITA 7 h
Ilustračné foto

Slovensko patrí medzi najohrozenejšie krajiny. Firmy majú problém pri plánovaní výroby a vyťažovaní liniek, čo súvisí s ich schopnosťou prideľovať zamestnancom prácu.


8 h
Skryť Zatvoriť reklamu