SME
Piatok, 25. jún, 2021 | Meniny má TadeášKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Bývalý riaditeľ FBI Comey porušil predpisy, ukázalo vyšetrovanie

Vynášal informácie po sedeniach s prezidentom Trumpom.

Na snímke sú americký prezident Donald Trump (vľavo) a bývalý riaditeľ amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) James Comey.Na snímke sú americký prezident Donald Trump (vľavo) a bývalý riaditeľ amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) James Comey. (Zdroj: TASR/AP)

WASHINGTON - Bývalý riaditeľ Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) James Comey, ktorého v máji 2017 odvolal americký prezident Donald Trump, porušil zverejnením interných informácií predpisy tejto inštitúcie.

K tomuto záveru dospela inšpekcia ministerstva spravodlivosti, informovala vo štvrtok agentúra DPA.

Comey si na siedmich stretnutiach s Trumpom konaných v prvých dňoch prezidenta vo funkcii robil podrobné poznámky a jeden z týchto zápisov sa neskôr prostredníctvom jeho priateľa Daniela Richmana, ktorý je profesorom práva na Kolumbijskej univerzite v New Yorku, dostal do redakcie denníka New York Times.

Skryť Vypnúť reklamu

Inšpekcia ministerstva spravodlivosti konštatovala, že odkladaním poznámok, manipuláciou s nimi a poskytnutím niektorých z nich Comey porušil predpisy FBI a svoju pracovnú zmluvu.

Tieto poznámky neboli osobnými záznamami, ale oficiálnymi dokumentmi FBI. Comey ich preto podľa inšpekcie nemal ani prenechať svojim právnikom. Inšpekcia mu tiež vyčíta, že sa stal "nebezpečným príkladom" pre ostatných zamestnancov FBI.

Americký minister spravodlivosti William Barr však už dávnejšie rozhodol, že Comey v tejto záležitosti nebude stíhaný, pretože neposkytol informácie klasifikované ako tajné.

Na jednom zo stretnutí mal Trump podľa zápiskov Comeyho žiadať, aby zastavil vyšetrovanie vtedajšieho poradcu Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Michaela Flynna, ktorý sa nakoniec priznal, že FBI klamal o svojich stykoch s ruským veľvyslancom.

Skryť Vypnúť reklamu

Odvolanie Comeyho viedlo ministerstvo spravodlivosti k povolaniu osobitného vyšetrovateľa Roberta Muellera, ktorý začal skúmať údajné zasahovanie Ruska do prezidentských volieb v USA v roku 2016 a tajné kontakty medzi Trumpovou kampaňou a zástupcami Ruska.

Trump v reakcii vo štvrtok na Twitteri napísal, že možno ešte nikto v dejinách USA nebol inšpekciou ministerstva vnútra tak "dôkladne zahanbený" a "zničujúco skritizovaný" ako Comey.

Ten kontroval, že výsledok ukázal, že informáciám niektorých ľudí, ktorí ho nazvali klamárom, sa nedá veriť - "vrátane prezidenta".

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Slovenská pošta.

Smer chce pre Lamu mimoriadnu schôdzu parlamentu. Hovorí o tom, že vláda sa mala dopustiť štátnej korupcie, ktorej cieľom bolo motivovať jedného z vypovedajúcich kajúcnikov v prebiehajúcich kauzách.


TASR a 1 ďalší 13 h
Vladyka Cyril Vasiľ.

Na mieste sídelného biskupa vymenil Milana Chautura.


SITA 13 h
Maďarský premiér Viktor Orbán.

Maďarský premiér spresnil, že nový zákon je o tom, akým spôsobom sa dieťa oboznámi s otázkami sexuality, ktorá je mimochodom ťažká a komplikovaná. "Rozhodnutie o tom je výhradne úlohou rodičov," dodal.


TASR 14 h
Očkovanie proti ochoreniu Covid-19.

Objednávanie pacientov na očkovanie bude prebiehať v ambulancii obvyklým spôsobom, špecifickým pre danú ambulanciu. Zatiaľ sa prihlásilo 64 ambulantných lekárov.


TASR 16 h