SME
Utorok, 5. júl, 2022 | Meniny má Cyril, Metod

Bývalý riaditeľ FBI Comey porušil predpisy, ukázalo vyšetrovanie

Vynášal informácie po sedeniach s prezidentom Trumpom.

Na snímke sú americký prezident Donald Trump (vľavo) a bývalý riaditeľ amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) James Comey.Na snímke sú americký prezident Donald Trump (vľavo) a bývalý riaditeľ amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) James Comey. (Zdroj: TASR/AP)

WASHINGTON - Bývalý riaditeľ Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) James Comey, ktorého v máji 2017 odvolal americký prezident Donald Trump, porušil zverejnením interných informácií predpisy tejto inštitúcie.

K tomuto záveru dospela inšpekcia ministerstva spravodlivosti, informovala vo štvrtok agentúra DPA.

Comey si na siedmich stretnutiach s Trumpom konaných v prvých dňoch prezidenta vo funkcii robil podrobné poznámky a jeden z týchto zápisov sa neskôr prostredníctvom jeho priateľa Daniela Richmana, ktorý je profesorom práva na Kolumbijskej univerzite v New Yorku, dostal do redakcie denníka New York Times.

SkryťVypnúť reklamu

Inšpekcia ministerstva spravodlivosti konštatovala, že odkladaním poznámok, manipuláciou s nimi a poskytnutím niektorých z nich Comey porušil predpisy FBI a svoju pracovnú zmluvu.

Tieto poznámky neboli osobnými záznamami, ale oficiálnymi dokumentmi FBI. Comey ich preto podľa inšpekcie nemal ani prenechať svojim právnikom. Inšpekcia mu tiež vyčíta, že sa stal "nebezpečným príkladom" pre ostatných zamestnancov FBI.

Americký minister spravodlivosti William Barr však už dávnejšie rozhodol, že Comey v tejto záležitosti nebude stíhaný, pretože neposkytol informácie klasifikované ako tajné.

Na jednom zo stretnutí mal Trump podľa zápiskov Comeyho žiadať, aby zastavil vyšetrovanie vtedajšieho poradcu Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Michaela Flynna, ktorý sa nakoniec priznal, že FBI klamal o svojich stykoch s ruským veľvyslancom.

SkryťVypnúť reklamu

Odvolanie Comeyho viedlo ministerstvo spravodlivosti k povolaniu osobitného vyšetrovateľa Roberta Muellera, ktorý začal skúmať údajné zasahovanie Ruska do prezidentských volieb v USA v roku 2016 a tajné kontakty medzi Trumpovou kampaňou a zástupcami Ruska.

Trump v reakcii vo štvrtok na Twitteri napísal, že možno ešte nikto v dejinách USA nebol inšpekciou ministerstva vnútra tak "dôkladne zahanbený" a "zničujúco skritizovaný" ako Comey.

Ten kontroval, že výsledok ukázal, že informáciám niektorých ľudí, ktorí ho nazvali klamárom, sa nedá veriť - "vrátane prezidenta".

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu