SME
Streda, 21. apríl, 2021 | Meniny má ErvínKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Nehorí len Amazónia, horšie požiare sú v Afrike. Farmári vypaľujú lesy kvôli pôde

Pre neproduktívne poľnohospodárstvo je vypaľovanie rozsiahlych plôch príznačné. Možnosť rýchlo získať bohatú pôdu z pralesa je jediné riešenie, ako nehladovať. Má to však devastujúce účinky na krajinu.

Lesný požiar v brazílskom štáte Rondonia.Lesný požiar v brazílskom štáte Rondonia. (Zdroj: SITA/AP)

BIARRITZ - Summit krajín G7 sa rozhodol uvoľniť pre horiacu Amazóniu pomoc vo výške 20 miliónov dolárov. Ešte väčšie požiare však zúria v Afrike, píše server idnes.cz.

To však pozornosti politikov a médií uniká. Ekologickú skazu pritom aj tam spôsobuje túžba po ďalších poľnohospodárskych plochách.

Mohutné plamene spaľujúce brazílsku Amazóniu nenechali svetových lídrov na pokoji. Na popud francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona sa nakoniec účastníci vrcholnej schôdzky vyspelých ekonomík G7 v Biarritzi dohodli, že na hasenie požiarov v amazonskom pralese uvoľnia okamžite 20 miliónov dolárov.

Skryť Vypnúť reklamu

Situácia je podľa politikov naozaj vážna.

"Náš dom horí. Doslova, "uviedol už skôr Macron, podľa ktorého predstavuje Amazónia "zelené pľúca planéty", a preto je nutné reagovať okamžite.

Lesným požiarom v Brazílii, často úmyselne zakladaným kvôli novým pastvinám, sa tento týždeň dostalo nebývalej pozornosti. Keď autoritatívny brazílsky prezident Jair Bolsonaro obvinil Macrona, že sa snaží z krízy len vytĺcť politické body a užíva "senzáciechtivý tón", schytal to zo všetkých strán.

Záchrana tamojšieho pralesa ovládla kyberpriestor, k téme sa vyjadrila na sieti početná plejáda medzinárodných celebrít. Hovorilo sa o "peklu v Amazónii" a výzvy na záchranu dažďového pralesa nestlmil ani fakt, že apely svetových hviezd a politikov niekedy nepatrične sprevádzali staré fotografie horiacich lesov.

Skryť Vypnúť reklamu

Ohnivé peklo zviera Afriku

Je tu však iný problém. Kým pozornosť všetkých sa uprela na Amazóniu, ešte väčšie plamene spaľujú prales celkom inde. Trebárs v susednej Kolumbii, hlavne ale vo vzdialenej rovníkovej a južnej Afrike.

Horiace peklo v Amazónii je bezpochyby desivé. Ale čísla hovoria jasne. V dňoch 22. a 23. augusta zaznamenali satelitné dáta, z ktorých čerpala agentúra Bloomberg, nejakých 2 000 požiarov v juhoamerickej Amazónii.

Lenže v rovnakom čase zúrilo len v samotnej Angole 7 000 požiarov, v susednom Kongu potom 3 400 požiarov. Na rozdiel od Amazónie sa o afrických krajinách, spaľovaných ničivými plameňmi, veľa nepísalo.

Africké vyklčovanie pralesov už má pritom veľmi dlhú, najmenej 12-tisíc rokov starú tradíciu. Od nepamäti tam poľnohospodári získavajú ďalšie pôdu a pasienky vypaľovaním lesov. Dlho to šlo. Potom však dostihla aj Afriku demografická kríza.

Skryť Vypnúť reklamu

A ako obyvateľov strmo pribúda, situácia sa stáva neúnosnou.

"Ekologická rovnováha balansuje na ostrie noža," vysvetlil v londýnskych Timesoch výskumník Alex Orenstein, ktorý sa zaoberá trendmi tropického poľnohospodárstva.

Teraz sa podľa neho pomery v rovníkovej Afrike blížia ku kritickému bodu, za ktorým už nebude možnosť návratu. V súvislosti s klimatickými zmenami sa skracuje obdobie dažďov. To zvyšuje riziko požiarov, ktoré následne celý problém prehlbujú.

Odborníci odhadujú, že požiare po celom svete sa podieľajú z 25 až 35 percent na vytváranie ročných emisií skleníkových plynov.

Pralesy rýchlo miznú

Farmári v subsaharských krajinách sa musia stále spoliehať na tradičné metódy. Podľa štatistík OSN je tam len púhych päť percent pôdy obrábaných za pomoci modernej techniky, ako sú traktory. V ázijských krajinách to je pritom 60 percent.

Skryť Vypnúť reklamu

Využívanie dobytka sa nevypláca, vzhľadom k tomu, že zvieratá ohrozuje množstvo nebezpečných ochorení. Takže všetko zostáva na ľuďoch a ich mačetách.

Pre takéto neproduktívne poľnohospodárstvo je vypaľovanie rozsiahlych plôch príznačné. Možnosť rýchlo získať bohatú pôdu z pralesa je jediné riešenie, ako nehladovať. Má to však devastujúce účinky na krajinu, v pobrežných oblastiach subsaharskej Afriky už zmizlo v plameňoch 90 percent pralesov.

Podobne ako v Brazílii, aj tam je potrebné vypaľovanie rýchlo zastaviť.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Juventus Turín - Inter Miláno.

Bublina s názvom Európska superliga spľasla za necelé štyri dni.

12m
Samosprávy testujú. Snímka je z Udavského v okrese Humenné.

Spolu vyšetrili vyše 154-tisíc osôb. Podiel nakazených pri PCR testoch sa zvýšil na desať percent.

2 h
Manchester City - Manchester United.

Zostávajúcich šesť členov futbalovej Európskej Superligy zvažuje, ako pretvoriť projekt po odstúpení všetkých šiestich anglických klubov.

3 h
Obvinený Derek Chauvin (vpravo) a obhajca Eric Nelson.

Verdikt poroty vyvolal radostné reakcie, niekoľko stoviek ľudí v uliciach po jeho oznámení jasalo.

4 h