SME
Nedeľa, 22. september, 2019 | Meniny má Móric
ZAHRANIČIE

Nehorí len Amazónia, horšie požiare sú v Afrike. Farmári vypaľujú lesy kvôli pôde

Pre neproduktívne poľnohospodárstvo je vypaľovanie rozsiahlych plôch príznačné. Možnosť rýchlo získať bohatú pôdu z pralesa je jediné riešenie, ako nehladovať. Má to však devastujúce účinky na krajinu.

Lesný požiar v brazílskom štáte Rondonia.Lesný požiar v brazílskom štáte Rondonia.(Zdroj: SITA/AP)

BIARRITZ - Summit krajín G7 sa rozhodol uvoľniť pre horiacu Amazóniu pomoc vo výške 20 miliónov dolárov. Ešte väčšie požiare však zúria v Afrike, píše server idnes.cz.

To však pozornosti politikov a médií uniká. Ekologickú skazu pritom aj tam spôsobuje túžba po ďalších poľnohospodárskych plochách.

Mohutné plamene spaľujúce brazílsku Amazóniu nenechali svetových lídrov na pokoji. Na popud francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona sa nakoniec účastníci vrcholnej schôdzky vyspelých ekonomík G7 v Biarritzi dohodli, že na hasenie požiarov v amazonskom pralese uvoľnia okamžite 20 miliónov dolárov.

Situácia je podľa politikov naozaj vážna.

"Náš dom horí. Doslova, "uviedol už skôr Macron, podľa ktorého predstavuje Amazónia "zelené pľúca planéty", a preto je nutné reagovať okamžite.

Lesným požiarom v Brazílii, často úmyselne zakladaným kvôli novým pastvinám, sa tento týždeň dostalo nebývalej pozornosti. Keď autoritatívny brazílsky prezident Jair Bolsonaro obvinil Macrona, že sa snaží z krízy len vytĺcť politické body a užíva "senzáciechtivý tón", schytal to zo všetkých strán.

Záchrana tamojšieho pralesa ovládla kyberpriestor, k téme sa vyjadrila na sieti početná plejáda medzinárodných celebrít. Hovorilo sa o "peklu v Amazónii" a výzvy na záchranu dažďového pralesa nestlmil ani fakt, že apely svetových hviezd a politikov niekedy nepatrične sprevádzali staré fotografie horiacich lesov.

Ohnivé peklo zviera Afriku

Je tu však iný problém. Kým pozornosť všetkých sa uprela na Amazóniu, ešte väčšie plamene spaľujú prales celkom inde. Trebárs v susednej Kolumbii, hlavne ale vo vzdialenej rovníkovej a južnej Afrike.

Horiace peklo v Amazónii je bezpochyby desivé. Ale čísla hovoria jasne. V dňoch 22. a 23. augusta zaznamenali satelitné dáta, z ktorých čerpala agentúra Bloomberg, nejakých 2 000 požiarov v juhoamerickej Amazónii.

Lenže v rovnakom čase zúrilo len v samotnej Angole 7 000 požiarov, v susednom Kongu potom 3 400 požiarov. Na rozdiel od Amazónie sa o afrických krajinách, spaľovaných ničivými plameňmi, veľa nepísalo.

Africké vyklčovanie pralesov už má pritom veľmi dlhú, najmenej 12-tisíc rokov starú tradíciu. Od nepamäti tam poľnohospodári získavajú ďalšie pôdu a pasienky vypaľovaním lesov. Dlho to šlo. Potom však dostihla aj Afriku demografická kríza.

A ako obyvateľov strmo pribúda, situácia sa stáva neúnosnou.

"Ekologická rovnováha balansuje na ostrie noža," vysvetlil v londýnskych Timesoch výskumník Alex Orenstein, ktorý sa zaoberá trendmi tropického poľnohospodárstva.

Teraz sa podľa neho pomery v rovníkovej Afrike blížia ku kritickému bodu, za ktorým už nebude možnosť návratu. V súvislosti s klimatickými zmenami sa skracuje obdobie dažďov. To zvyšuje riziko požiarov, ktoré následne celý problém prehlbujú.

Odborníci odhadujú, že požiare po celom svete sa podieľajú z 25 až 35 percent na vytváranie ročných emisií skleníkových plynov.

Pralesy rýchlo miznú

Farmári v subsaharských krajinách sa musia stále spoliehať na tradičné metódy. Podľa štatistík OSN je tam len púhych päť percent pôdy obrábaných za pomoci modernej techniky, ako sú traktory. V ázijských krajinách to je pritom 60 percent.

Využívanie dobytka sa nevypláca, vzhľadom k tomu, že zvieratá ohrozuje množstvo nebezpečných ochorení. Takže všetko zostáva na ľuďoch a ich mačetách.

Pre takéto neproduktívne poľnohospodárstvo je vypaľovanie rozsiahlych plôch príznačné. Možnosť rýchlo získať bohatú pôdu z pralesa je jediné riešenie, ako nehladovať. Má to však devastujúce účinky na krajinu, v pobrežných oblastiach subsaharskej Afriky už zmizlo v plameňoch 90 percent pralesov.

Podobne ako v Brazílii, aj tam je potrebné vypaľovanie rýchlo zastaviť.

Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie články

Téma: Zahraničie


Neprehliadnite tiež

Slovensko

Najdôveryhodnejším politikom je prezidentka Čaputová, za ňou sú Pellegrini a Kiska

Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus pre televíziu Markíza.

Premiér Peter Pellegrini s prezidentkou Zuzanou Čaputovou v Šaštíne 15. septembra 2019.
Európska únia

Nie som žiadny monarcha, odkazuje kritikom Zeman

Miloš Zeman odmietol, že by sa zosmiešnil, keby sa rozhodol pre abolíciu v kauze Čapí hnízdo.

Český prezident Miloš Zeman.
Slovensko

Ochranu životného prostredia považuje za kľúčovú väčšina slovenských strán

Každá z nich má svoje predstavy o riešení klimatických problémov.

Protestujúci pred prezidentským palácom.
Európska únia

Turista v Alpách sa sťažoval na portréty nacistov v hoteli, sám skončil pred súdom

Majiteľ sa bránil, že šlo o jeho predkov, ktorí museli slúžiť v armáde. Súd mu dal zatiaľ za pravdu, hoci obaja vstúpili do NSDAP dobrovoľne...

Alpy, Rakúsko.