SME
Piatok, 21. január, 2022 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky

Ochrana ústavnosti je úlohou všetkých orgánov verejnej moci, hovorí Fiačan

Najčastejšie rozhoduje o základných právach a slobodách fyzických a právnických osôb, ktoré sú tou najzraniteľnejšou skupinou z pohľadu práva.

Predseda Ústavného súdu SR Ivan Fiačan.Predseda Ústavného súdu SR Ivan Fiačan. (Zdroj: SME - MARKO ERD)

KOŠICE - Ochrana ústavnosti nemôže byť výlučnou úlohou Ústavného súdu (ÚS) SR, ale je úlohou všetkých orgánov verejnej moci v rámci im zverených kompetencií.

Predseda ÚS SR Ivan Fiačan to uviedol pri príležitosti nedeľňajšieho Dňa Ústavy Slovenskej republiky.

Ústava a ÚS sú vzájomne úzko späté. Vznik ÚS nadviazal na schválenie Ústavy SR 1. septembra 1992, ktorá zakotvila ÚS ako exkluzívneho nositeľa ochrany ústavnosti v SR.

Ochrana základných práv a slobôd garantovaných ústavou je kľúčovou úlohou ÚS a odráža sa v jeho rozhodovacej činnosti.

Skryť Vypnúť reklamu

"Ústavný súd má široký rozsah právomocí, medzi ktoré patrí napríklad posudzovanie súladu zákonov s ústavou. No najčastejšie rozhoduje o základných právach a slobodách fyzických a právnických osôb, ktoré sú tou najzraniteľnejšou skupinou z pohľadu práva.

Ochrana ústavnosti však nie je a ani podľa povahy veci nemôže byť výlučne úlohou Ústavného súdu, ale je úlohou všetkých orgánov verejnej moci v rámci im zverených kompetencií," uviedol v tejto súvislosti Fiačan.

Ústava ako základný zákon SR reprezentuje podľa ÚS univerzálne princípy a zároveň i národné hodnoty, ku ktorým je potrebné viesť mladú generáciu.

"Ústavný súd preto prezentuje články ústavy čitateľsky príťažlivou formou na svojej facebookovej stránke, ktorá má svojich sledovateľov najmä z radov pedagógov a študentov základných a stredných škôl, ale i z radov novinárov, odbornej a laickej verejnosti," informovala hovorkyňa ÚS Martina Ferencová.

Skryť Vypnúť reklamu

V Sieni nezávislosti v sídle ÚS v Košiciach sa nachádza identická kópia originálu ústavy a má si ju možnosť pozrieť každý, kto ÚS navštívi. Najbližšie to bude možné 27. septembra na v poradí štvrtom Dni otvorených dverí ÚS SR, keď budú inak chránené objekty prístupné širokej verejnosti.

ÚS nie je plne funkčný potom, ako sa deviatim sudcom v polovici februára skončilo funkčné obdobie. Národná rada (NR) SR odvtedy stále nezvolila plný počet kandidátov, z ktorých ústavných sudcov vymenúva prezident SR. Na ÚS aktuálne chýba šesť z celkového počtu 13 ústavných sudcov.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Arcibiskup Ján Babjak udelil nižšie svätenia.

Ocenil, že sa nehanbili priznať k svojej viere.


kW 20 h
Ruský prezident Vladimir Putin.

Chce, aby USA odstránili z Európy svoj jadrový dáždnik a umožnili Rusku obnoviť svoju sféru vplyvu vo východnej Európe ako za sovietskej éry.


cs.gatestoneinstitute.org 20. jan
Povoľte šatky! Žiadali študentky na marcovej demonštrácii v Istanbule. Ústavný súd im nevyhovel.

Nosiť nápadné náboženské symboly je zakázané.


TASR 19. jan
Michal Šimečka

Europoslanec sa stal prvým slovenským podpredsedom EP. Získal 494 hlasov.


SITA 19. jan
Skryť Zatvoriť reklamu