SME
Štvrtok, 4. marec, 2021 | Meniny má KazimírKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Ochrana ústavnosti je úlohou všetkých orgánov verejnej moci, hovorí Fiačan

Najčastejšie rozhoduje o základných právach a slobodách fyzických a právnických osôb, ktoré sú tou najzraniteľnejšou skupinou z pohľadu práva.

Predseda Ústavného súdu SR Ivan Fiačan.Predseda Ústavného súdu SR Ivan Fiačan. (Zdroj: SME - MARKO ERD)

KOŠICE - Ochrana ústavnosti nemôže byť výlučnou úlohou Ústavného súdu (ÚS) SR, ale je úlohou všetkých orgánov verejnej moci v rámci im zverených kompetencií.

Predseda ÚS SR Ivan Fiačan to uviedol pri príležitosti nedeľňajšieho Dňa Ústavy Slovenskej republiky.

Ústava a ÚS sú vzájomne úzko späté. Vznik ÚS nadviazal na schválenie Ústavy SR 1. septembra 1992, ktorá zakotvila ÚS ako exkluzívneho nositeľa ochrany ústavnosti v SR.

Ochrana základných práv a slobôd garantovaných ústavou je kľúčovou úlohou ÚS a odráža sa v jeho rozhodovacej činnosti.

Skryť Vypnúť reklamu

"Ústavný súd má široký rozsah právomocí, medzi ktoré patrí napríklad posudzovanie súladu zákonov s ústavou. No najčastejšie rozhoduje o základných právach a slobodách fyzických a právnických osôb, ktoré sú tou najzraniteľnejšou skupinou z pohľadu práva.

Ochrana ústavnosti však nie je a ani podľa povahy veci nemôže byť výlučne úlohou Ústavného súdu, ale je úlohou všetkých orgánov verejnej moci v rámci im zverených kompetencií," uviedol v tejto súvislosti Fiačan.

Ústava ako základný zákon SR reprezentuje podľa ÚS univerzálne princípy a zároveň i národné hodnoty, ku ktorým je potrebné viesť mladú generáciu.

"Ústavný súd preto prezentuje články ústavy čitateľsky príťažlivou formou na svojej facebookovej stránke, ktorá má svojich sledovateľov najmä z radov pedagógov a študentov základných a stredných škôl, ale i z radov novinárov, odbornej a laickej verejnosti," informovala hovorkyňa ÚS Martina Ferencová.

Skryť Vypnúť reklamu

V Sieni nezávislosti v sídle ÚS v Košiciach sa nachádza identická kópia originálu ústavy a má si ju možnosť pozrieť každý, kto ÚS navštívi. Najbližšie to bude možné 27. septembra na v poradí štvrtom Dni otvorených dverí ÚS SR, keď budú inak chránené objekty prístupné širokej verejnosti.

ÚS nie je plne funkčný potom, ako sa deviatim sudcom v polovici februára skončilo funkčné obdobie. Národná rada (NR) SR odvtedy stále nezvolila plný počet kandidátov, z ktorých ústavných sudcov vymenúva prezident SR. Na ÚS aktuálne chýba šesť z celkového počtu 13 ústavných sudcov.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prezident Macron a premiér Matovič počas stretnutia v Elyzejskom paláci.

Francúzsko je presvedčené, že v boji proti pandémii COVID-19 je účinná kolektívna mobilizácia EÚ v duchu zodpovednosti a spolupráce, uviedla francúzska ambasáda.

58m
Polícia opätovne zadržala Moniku Jankovskú.

Zadržanie sa má týkať kauzy trenčianskeho baru Fatima. Podľa jej obhajcu Erdösa tým došlo k porušeniu jej základných práv.

3 h
Sputnik dorazil na košické letisko za prítomnosti premiéra a ministra zdravotníctva.

Výrobca vakcíny tak údajne urobil preto, že vakcína na Slovensku je predmetom nenávisti a koaliční partneri hrozia rozpadom vlády. Lieková agentúra medzitým spustila proces preskúmavania Sputniku V.

5 h

Vyšetrili vyše 153-tisíc osôb. Podiel nakazených je stále vysoký.

7 h