SME
Streda, 23. jún, 2021 | Meniny má SidóniaKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Ochrana ústavnosti je úlohou všetkých orgánov verejnej moci, hovorí Fiačan

Najčastejšie rozhoduje o základných právach a slobodách fyzických a právnických osôb, ktoré sú tou najzraniteľnejšou skupinou z pohľadu práva.

Predseda Ústavného súdu SR Ivan Fiačan.Predseda Ústavného súdu SR Ivan Fiačan. (Zdroj: SME - MARKO ERD)

KOŠICE - Ochrana ústavnosti nemôže byť výlučnou úlohou Ústavného súdu (ÚS) SR, ale je úlohou všetkých orgánov verejnej moci v rámci im zverených kompetencií.

Predseda ÚS SR Ivan Fiačan to uviedol pri príležitosti nedeľňajšieho Dňa Ústavy Slovenskej republiky.

Ústava a ÚS sú vzájomne úzko späté. Vznik ÚS nadviazal na schválenie Ústavy SR 1. septembra 1992, ktorá zakotvila ÚS ako exkluzívneho nositeľa ochrany ústavnosti v SR.

Ochrana základných práv a slobôd garantovaných ústavou je kľúčovou úlohou ÚS a odráža sa v jeho rozhodovacej činnosti.

Skryť Vypnúť reklamu

"Ústavný súd má široký rozsah právomocí, medzi ktoré patrí napríklad posudzovanie súladu zákonov s ústavou. No najčastejšie rozhoduje o základných právach a slobodách fyzických a právnických osôb, ktoré sú tou najzraniteľnejšou skupinou z pohľadu práva.

Ochrana ústavnosti však nie je a ani podľa povahy veci nemôže byť výlučne úlohou Ústavného súdu, ale je úlohou všetkých orgánov verejnej moci v rámci im zverených kompetencií," uviedol v tejto súvislosti Fiačan.

Ústava ako základný zákon SR reprezentuje podľa ÚS univerzálne princípy a zároveň i národné hodnoty, ku ktorým je potrebné viesť mladú generáciu.

"Ústavný súd preto prezentuje články ústavy čitateľsky príťažlivou formou na svojej facebookovej stránke, ktorá má svojich sledovateľov najmä z radov pedagógov a študentov základných a stredných škôl, ale i z radov novinárov, odbornej a laickej verejnosti," informovala hovorkyňa ÚS Martina Ferencová.

Skryť Vypnúť reklamu

V Sieni nezávislosti v sídle ÚS v Košiciach sa nachádza identická kópia originálu ústavy a má si ju možnosť pozrieť každý, kto ÚS navštívi. Najbližšie to bude možné 27. septembra na v poradí štvrtom Dni otvorených dverí ÚS SR, keď budú inak chránené objekty prístupné širokej verejnosti.

ÚS nie je plne funkčný potom, ako sa deviatim sudcom v polovici februára skončilo funkčné obdobie. Národná rada (NR) SR odvtedy stále nezvolila plný počet kandidátov, z ktorých ústavných sudcov vymenúva prezident SR. Na ÚS aktuálne chýba šesť z celkového počtu 13 ústavných sudcov.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Putin si pripomenul obete vojny.

Rozšírenie Severoatlantickej aliancie o 14 nových krajín vrátane bývalých sovietskych republík „fakticky zmarilo nádeje na kontinent bez deliacich línií“, napísal ruský prezident.


SITA/AP 8 h
Na archívnej snímke z 9. júla 2016  štadión Allianz Arena je osvetlený v dúhových farbách v Mníchove.

UEFA to zamietla s tým, že ide o politické gesto. Starosta Mníchova tým chcel protestovať proti novému maďarskému zákonu, ktorý zakazuje propagáciu sexuálnych menšín u neplnoletých.


echo24.cz 10 h
Bezdomovci. Často sa ukryjú pred chladom do nemocnice.

Európska únia sa rozhodla, že do roku 2030 nebude mať bezdomovcov. Všetkým ľuďom v EÚ chce ponúknuť bezpečné a prístupné ubytovanie. Bezdomovcov je pritom v EÚ viac než dosť.


TASR 12 h

Lengvarský vyzval ľudí, aby sa dali čím skôr zaočkovať, aby sa mohli počas prázdnin bez problémov vrátiť domov. Policajný zbor je pripravený na všetky varianty kontroly hraníc.


TASR 13 h