SME
Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Krajná pravica zaznamenala v krajinských voľbách v Nemecku úspechy

Podľa prognóz strana v Sasku a Brandenbursku skončila na druhom mieste so ziskom okolo 27 a 24 percent.

Sčítanie hlasov.Sčítanie hlasov. (Zdroj: TASR/AP)

BERLÍN - Krajne pravicová strana Alternatíva pre Nemecko (AfD) zaznamenala v nedeľňajších krajinských voľbách v nemeckých spolkových krajinách Sasko a Brandenbursko úspechy. Pozície najsilnejších politických subjektov si však naďalej udržali mainstreamové strany.


Výkon AfD, CDU a SPD bol hlavnou témou v súvislosti s voľbami v Sasku a Brandenbursku. Symbolicky dôležité víťazstvo AfD už len v jednej z krajín by totiž mohlo viac destabilizovať už tak svárlivú spolkovú vládu.

Brandenbursko

V nedeľňajších regionálnych voľbách vo východonemeckej spolkovej krajine Brandenbursko zvíťazila Sociálnodemokratická strana Nemecka (SPD) so ziskom 26,2 percenta hlasov pred AFD, ktorá presvedčila 23,5 percenta voličov.

Skryť Vypnúť reklamu

SPD zaznamenala v Brandenbursku aj napriek víťazstvu značný pokles podpory po tom, ako ju v posledných voľbách v roku 2014 volilo až 31,9 percenta voličov.

Naopak AFD si oproti posledným voľbám, kedy ju podporilo 12,2 percenta voličov, polepšila až o 11,3 percentuálnych bodov.

Na treťom mieste sa v Brandenburgu so ziskom 15,6 percenta hlasov umiestnili kresťanskí demokrati (CDU) kancelárky Angely Merkelovej. Aj táto strana zaznamenala pokles podpory, keďže vo voľbách pred piatimi rokmi sa jej podarilo presvedčiť 23 percent voličov.

Strana Zväz 90/Zelení získala 10,8 percenta hlasov a len tesne tak predbehla krajne ľavicovú stranu Die Linke (Ľavica), ktorá presvedčila 10,7 percenta voličov.

Politická strana Slobodní voliči získala vo voľbách 5 percent hlasov.

Skryť Vypnúť reklamu

Sasko

V nedeľňajších regionálnych voľbách vo východonemeckej spolkovej krajine Sasko zvíťazili kresťanskí demokrati (CDU) kancelárky Angely Merkelovej so ziskom 32,1 percenta hlasov. Na druhom mieste sa umiestnila AfD, ktorej sa v tejto východonemeckej krajine podarilo presvedčiť 27,5 percenta voličov.

Hoci CDU voľby v Sasku vyhrala, oproti posledným voľbám, v ktorých ju podporilo až 39,4 percenta voličov, zaznamenala určitý pokles podpory.

Naopak AfD sa podarilo oproti roku 2014, keď ju volilo 9,7 percenta voličov, získať až o 17,8 percenta hlasov viac.

Na treťom mieste sa so ziskom 10,4 percenta hlasov umiestnila krajne ľavicová strana Die Linke (Ľavica), za ktorou nasledovala pri podpore 8,6 percenta voličov strana Zväz 90/Zelení.

Sociálnodemokratická strana Nemecka (SPD) dosiahla v daných voľbách so ziskom 7,7 percenta svoj historicky najhorší výsledok. Doteraz najhorším volebným neúspechom tejto strany bol zisk 9,7 percenta hlasov v regionálnych voľbách v Bavorsku v roku 2018.

Skryť Vypnúť reklamu

Nové koalície

Vytvorenie krajinských vlád v Sasku a Brandenbursku bude pravdepodobne náročné, keďže vládnuce koalície by mali podľa prieskumov stratiť svoju väčšinu, čo by ich odkázalo na hľadanie ďalších partnerov. Obe strany pritom odmietli vytvoriť koalície s AfD.

V Sasku v súčasnosti vládne CDU v koalícii s SPD, v Brandenbursku je to zase koalícia SPD a Ľavice.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Policajná akadémia nepredĺžila zmluvy poslancovi Blahovi a analytikovi Chmelárovi

Obaja za tým vidia dôsledky ich kritiky vládnej strany OĽaNO. Minister vnútra Mikulec, pod ktorého rezort škola patrí, kontruje, že sa pôsobením oboch nikdy nezaoberal ani zaoberať nebude a že vyjadreniami im šlo iba o upútanie pozornosti na sociálnych sieťach.

Slovensko

Pri spojení Bratislavy a Košíc sa treba zamerať na rýchlu železnicu, navrhuje inštitút

Podľa inštitútu IstroAnalytica by sa mal realizovať projekt vysokorýchlostného železničného spojenia Bratislavy a Košíc novou južnou trasou s cestovnou rýchlosťou do 400 kilometrov za hodinu.

Ilustračné foto.
Slovensko

V pondelok pribudlo 6203 nových prípadov a 111 úmrtí

Vyšetrili vyše 100-tisíc osôb. Podiel nakazených sa mierne zvýšil.

Zdravotník odoberá vzorku počas testovania na koronavírus.
Zahraničie

Trump zrušil zákaz vstupu cestujúcim z väčšiny Európy a Brazílie

Biden ho však zrušiť neplánuje a do platnosti má vstúpiť šesť dní po jeho zajtrajšej inaugurácii.