LONDÝN - Britský premiér Boris Johnson varoval v pondelok poslancov britského parlamentu za Konzervatívnu stranu, ktorí majú v úmysle hlasovať s opozíciou proti odchodu Británie z EÚ bez dohody, že budú vylúčení z poslaneckého klubu a v budúcich voľbách nebudú môcť za svoju stranu kandidovať. Informovala o tom agentúra Reuters.
"Ak v utorok nebudú hlasovať s vládou, oslabia rokovaciu pozíciu vlády (voči EÚ) a odovzdajú kontrolu nad parlamentom" vodcovi opozičnej Labouristickej strany Jeremymu Corbynovi, uviedol nemenovaný zdroj z prostredia Konzervatívnej strany s tým, že všetci konzervatívci, ktorí nebudú hlasovať s vládou, budú vylúčení z poslaneckého klubu a v nasledujúcich voľbách nebudú môcť za stranu kandidovať.
Najnovšie Johnson zvažuje, že požiada parlament o vypísanie predčasných volieb.
Ako píše na základe informácií zo zdrojov blízkych Johnsonovej vláde britská mediálna spoločnosť BBC, premiér chce požiadať o vypísanie predčasných volieb v prípade, ak parlament tento týždeň prijme zákon, ktorým znemožní alebo oddiali takzvaný brexit bez dohody, teda vystúpenie krajiny z Európskej únie bez dohody s EÚ, ktorá by ho upravovala.
Práve to je pritom scenár, o ktorý sa usiluje Johnson. Deklaruje síce, že chce donútiť úniu na zmenu aktuálnej dohody o brexite, keďže tá Londýnu nevyhovuje, no predstavitelia EÚ mu opakovane potvrdili, že túto rozsiahlu a komplikovanú dohodu už znova otvárať nebudú. Johnson preto trvá na tom, že Británia musí úniu opustiť v aktuálne dohodnutom termíne, ktorým je 31. október, či už s dohodou, alebo bez nej.
Z tohto scenára majú nočné mory nielen zástancovia európskej integrácie, ale aj predstavitelia britského biznisu a tiež akýchkoľvek subjektov, ktoré sú naviazané na európskych partnerov.
Najpálčivejšou otázkou je hranica medzi Írskom a Severným Írskom, ktorá sa po brexite stane jedinou pozemnou hranicou medzi Britániou a EÚ, a prípadné budovanie reálnych hraníc by tu ľahko mohlo podnietiť nové kolo násilností medzi severoírskymi unionistami a katolíkmi.
Britský parlament bude podľa všetkého už v utorok rokovať o novom zákone, ktorý by znemožnil Johnsonovi uskutočniť 31. októbra brexit "bez dohody".
Návrh zákona podporujú nielen opoziční labouristi a liberáli, ale aj časť poslancov Johnsonovej Konzervatívnej strany. Podľa tohto návrhu, ak sa do 19. októbra nepodarí dosiahnuť novú dohodu s úniou o brexite, časový limit na jeho uskutočnenie sa posunie o ďalšie tri mesiace, teda do 31. januára.
Termín 19. októbra je zvolený preto, lebo deň predtým sa skončí najbližší summit EÚ, ktorého hlavnou témou bude podľa všetkého práve brexit. Johnson po svojom zvolení za britského premiéra sľúbil, že Británia Európsku úniu opustí 31. októbra, a to s dohodou alebo bez nej, čo podľa Reuters viedlo k ústavnej kríze, ktorej riešením by mohli byť predčasné voľby.
Viac ako tri roky po oznámení výsledkov referenda, v ktorom 52 percent Britov hlasovalo za vystúpenie z EÚ, stále nie je jasné, za akých podmienok sa tak stane a či vôbec k brexitu dôjde.