SME
Streda, 25. november, 2020 | Meniny má KatarínaKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Holandská vládna strana chce zákon uľahčujúci eutanáziu ľuďom unaveným životom

Eutanáziu v Holandsku legalizovali v roku 2002 pre osoby nad 12 rokov, ktoré sú vystavené "beznádejnému a neznesiteľnému utrpeniu", ktoré si želajú zomrieť a dospeli k tomuto záveru na základe vlastnej vôle. Má to však podmienky.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Fotolia)

AMSTERDAM - Holandská liberálna demokratická strana D66 pripravuje legislatívny návrh uľahčujúci eutanáziu pre starých ľudí.

Ide o zákon umožňujúci starším ľuďom, ktorí sú "unavení životom", aby sa mohli dobrovoľne rozhodnúť pre dátum svojej smrti. Uviedol to v pondelok spravodajský server DutchNews.nl.

D66 je súčasťou vládnej koalície a môže prichádzať s vlastnými návrhmi zákonov.

Poslankyňa D66 a šéfka stáleho výboru holandského parlamentu pre zahraničné veci Pia Dijkstrová v rozhovore pre denník Algemeen Dagblad uviedla, že začiatkom budúceho roka plánuje predložiť návrh zákona o asistovanej samovražde, ktorý by vyšiel v ústrety starým ľuďom želajúcim si dobrovoľný odchod zo sveta.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa jej slov členovia vlády už skúmajú možnosti asistovanej samovraždy pre ľudí, ktorí sú "unavení životom".

Dijkstrová sa zároveň posťažovala, že minister zdravotníctva Hugo de Jonge nekoná dostatočne rýchlo.

"Minister zjavne cíti menej naliehavosti ako ja," skonštatovala.

Zároveň zdôraznila, že "veľmi starí ľudia", ktorí už majú dosť života, by mali mať možnosť zomrieť, "keď sa sami rozhodnú".

V júni vláda spustila novú kampaň, ktorej cieľom je povzbudiť ľudí, aby viac premýšľali o období na konci svojho života.

Webová stránka About Palliative Care (O paliatívnej starostlivosti) spája najrôznejšie informácie o možnostiach starostlivosti vo vysokom veku, no tiež o tom, ako hovoriť s rodinou a priateľmi o posledných želaniach.

Skryť Vypnúť reklamu

Vládna webová stránka síce poskytuje informácie aj o tom, ako vydať konkrétne pokyny, napríklad "neoživovať" v prípadoch kritického zhoršenia choroby či prosby o eutanáziu v prípadoch ako postupujúca demencia, samotnou eutanáziou sa však priamo nezaoberá.

Eutanáziu v Holandsku legalizovali v roku 2002 pre osoby nad 12 rokov, ktoré sú vystavené "beznádejnému a neznesiteľnému utrpeniu", ktoré si želajú zomrieť a dospeli k tomuto záveru na základe vlastnej vôle. Vždy sa pritom vyžaduje stanovisko dvoch nezávislých lekárov, že požadované podmienky boli splnené.

V roku 2015 Holandská spoločnosť pre dobrovoľnú eutanáziu rozbehla kampaň s cieľom sprístupniť "smrtiacu pilulku" starším ľuďom, ktorí chcú ukončiť svoj život.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako prvý s týmto nápadom prišiel začiatkom 90. rokov 20. storočia sudca a bojovník za eutanáziu Huib Drion, aj preto médiá často hovoria o "Drionových pilulkách".

Drion navrhoval, aby takéto pilulky dostávali zadarmo všetky osoby vo veku nad 70 rokov, avšak jeho iniciatíva neuspela vzhľadom na rad lekárskych, etických a právnych dôvodov.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Kresťanstvo

Míľnik pre Notre-Dame - požiarom poškodené lešenie odstránili

To teraz umožní vykonať rozhodujúce ochranné a stabilizačné práce.

Horiaca katedrála.
Zahraničie

Ruská vakcína je podľa predbežných dát účinná na viac ako 91 percent

Výpočty sa zakladajú na údajoch od 18 794 dobrovoľníkov, ktorí dostali dve dávky vakcíny alebo placebo.

Ilustračná fotografia.
Zahraničie

Argentínska armáda musí do týždňa naplniť kvóty pre transgender osoby

Podľa vlády kvóta predstavuje "začiatok nápravy porušovania ľudských práv transvestitov, transsexuálov a transgenderových osôb v minulosti".

Ilustračné foto.
Slovensko

Koalícia mení mediálnu taktiku, názory si bude vymieňať na koaličnej rade

Matovič tvrdí, že vláda a koalícia musí v tejto situácii „ťahať za jeden povraz“. Verí, že bude so Sulíkom opäť kamarát.

Premiér Igor Matovič a minister hospodárstva Richard Sulík.