SME
Štvrtok, 7. júl, 2022 | Meniny má Oliver

Európska komisia: Brexit bez dohody je veľmi jasnou možnosťou

Konzervatívna strana britského premiéra Borisa Johnsona prišla o väčšinu v parlamente po tom, ako z jej radov v utorok odišiel bývalý štátny tajomník Phillip Lee a pridal sa k strane Liberálni demokrati.

Boris Johnson.Boris Johnson. (Zdroj: SITA/AP)

BRUSEL - Brexit bez dohody je "veľmi jasnou možnosťou" a občania a spoločnosti z ostatných krajín Európskej únie musia byť 31. októbra pripravení na neriadený odchod Spojeného kráľovstva z Únie. Uviedla to v utorok hovorkyňa Európskej komisie (EK) Mina Andreevová.

"Náš pracovný predpoklad je, že 31. októbra dôjde k brexitu," uviedla hlavná hovorkyňa Európskej komisie.

Na otázku, či platí, že najpravdepodobnejším scenárom je takzvaný tvrdý brexit, čiže ukončenie členstva v EÚ bez dohody, Andreevová upozornila, že je to "veľmi jasná možnosť" a aj preto exekutíva EÚ vydáva "poslednú výzvu" pre občanov a podniky, aby boli pripravení na brexit bez dohody.

SkryťVypnúť reklamu

"Najlepším výsledkom by bol brexit na základe vyrokovanej dohody o vystúpení," zdôraznila.

Poslanci britského parlamentu však dohodu o brexite uzavretú v novembri 2018 už trikrát odmietli.

Britský premiér Boris Johnson okrem toho trvá na tom, že z dohody, ktorú podpísala jeho predchodkyňa vo funkcii Theresa Mayová, musí byť vylúčená takzvaná írska poistka.

To by podľa jeho slov umožnilo rýchlu ratifikáciu brexitovej dohody a zabránilo neželanému scenáru "tvrdého brexitu".

Zámerom írskej poistky je aj po odchode Británie z Únie udržať súčasný režim "neviditeľnej hranice" medzi Írskom, členom EÚ, a britskou provinciou Severné Írsko. EÚ považuje írsku poistku za "neodstrániteľnú" časť dohody o brexite.

SkryťVypnúť reklamu

Týždenník Politico v tejto súvislosti upozornil, že Európska komisia v stredu prijme v poradí už šieste oznámenie týkajúce sa krízových príprav na tvrdý brexit.

Komisia by mala zverejniť "kontrolný zoznam", ktorý pomôže spoločnostiam urobiť konečné prípravy na brexit bez dohody.

Okrem toho sa chystá navrhnúť použitie dvoch nástrojov rozpočtu EÚ - Európskeho fondu solidarity a Európskeho fondu na prispôsobenie sa globalizácii - na zmiernenie vplyvu tvrdého brexitu v podobe konkrétnej pomoci tým spoločnostiam, ktoré tvrdý brexit najviac negatívne ovplyvní, a ich zamestnancom.

Johnson prišiel o väčšinu v parlamente

Konzervatívna strana britského premiéra Borisa Johnsona prišla o väčšinu v parlamente po tom, ako z jej radov v utorok odišiel bývalý štátny tajomník Phillip Lee a pridal sa k strane Liberálni demokrati. Píšu o tom agentúra AFP a spravodajský portál Sky News.

SkryťVypnúť reklamu

Liberálni demokrati, zasadzujúci sa za zotrvanie v Európskej únii, vo vyhlásení "s potešením oznámili", že do ich strany vstúpil Phillip Lee, "poslanec za volebný obvod Bracknell".

"Táto konzervatívna vláda sa agresívne pokúša bezcharakternými spôsobmi o presadenie ničivého brexitu," povedal na margo svojho prestupu samotný Lee.

"Využíva politickú manipuláciu, zastrašovanie a lži. A robí to úmyselným a uváženým spôsobom," dodal.

Po letných prázdninách v utorok pokračuje zasadanie britského parlamentu, ktoré by malo byť opäť predčasne prerušené na budúci týždeň na základe žiadosti premiéra Borisa Johnsona.

Konzervatívni poslanci vrátane Leeho, ktorí nesúhlasia s brexitom bez dohody, aký Johnson nevylučuje, sa spojili s opozičnými stranami zastúpenými v parlamente a vypracovali návrh zákona, ktorý by odchod Británie z EÚ bez dohody znemožnil.

SkryťVypnúť reklamu

O jeho zaradení do programu stredajšieho parlamentného zasadnutia by mali hlasovať v utorok večer.

Johnson varoval, že všetkým konzervatívnym poslancom, ktorí zmienený návrh podporia, zabráni, aby za jeho stranu kandidovali v akýchkoľvek nadchádzajúcich voľbách, ktorých skoré konanie je podľa agentúry AFP čoraz pravdepodobnejšie.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu