SME
Utorok, 5. júl, 2022 | Meniny má Cyril, Metod

Britský parlament bude hlasovať o zákone proti tvrdému brexitu. Johnson pod tlakom navrhne predčasné voľby

Aj keď labouristi dlhodobo usilujú o voľby, v posledných dňoch zaznievajú hlasy, že ich vypísanie nepodporia, ak by ich vláda chcela zneužiť k presadeniu brexitu bez dohody.

Líder labouristov Jeremy Corbyn.Líder labouristov Jeremy Corbyn. (Zdroj: TASR/AP)

Britský premiér Johnson v reakcii na vládnu porážku v parlamente ohľadom brexitu bez dohody povedal, že snemovni predloží návrh na predčasné voľby.

Britskí poslanci napriek vláde presadili na dnešný program Dolnej snemovne diskusiu o návrhu zákona proti brexitu bez dohody.

Norma ukladá premiérovi, aby za určitých okolností požiadal Európsku úniu o odklad odchode do januára budúceho roka.

Johnson v reakcii na vládnu porážku oznámil, že nechá parlament hlasovať o možnosti vypísania predčasných volieb.

SkryťVypnúť reklamu

Uznesenie o tom, či v stredu oproti zavedenej praxi, keď agendu určuje vláda, zaradia na program rokovania snemovne zákon proti brexitu bez dohody, podporilo 328 poslancov, proti bolo 301.

Podľa Sky News hlasovalo proti vláde 21 poslancov Konzervatívnej strany, ktorým teraz hrozí vylúčenie z poslaneckého klubu, a kabinet naopak podporili dvaja opoziční labouristi.

"Prebehlík" Philip Lee

Konzervatívnu stranu kvôli nesúhlasu s brexitovou politikou premiéra Johnsona opustil poslanec Philip Lee. S odvolaním sa na vyhlásenie, ktoré Lee vydal, o tom informovala spravodajská stanica BBC. Lee posilnil rady opozičných proeurópskych Liberálnych demokratov.

Podľa denníka Financial Times pritom vláda chcela v utorok zverejniť plány príprav na brexit bez dohody. Nakoniec si to však rozmyslela, pretože ich obsah považovala za príliš znepokojujúci.

SkryťVypnúť reklamu

Mimoriadna debata, s ktorou na žiadosť konzervatívneho poslanca Olivera Letwina súhlasil predseda parlamentu John Bercow, skončila okolo 23. hodine stredoeurópskeho času.

Následne poslanci odhlasovali, že oproti zvyklostiam prevezmú kontrolu nad parlamentnou agendou a na program stredajšej schôdze zaradia prerokovanie návrhu zákona, ktorý by zabránil brexitu bez dohody.

Návrh zákona obsahuje ustanovenia o odklade brexitu do januára 2020, ak vláda nedojedná s Bruselom novú dohodu alebo ak parlament neschváli neriadený brexit.

Zákon by ešte musel prejsť hornou komorou parlamentu, Snemovňou lordov.

Možnosť predčasných volieb

Premiér Boris Johnson sa už nechal počuť, že po vládnej porážke bude usilovať o vypísanie predčasných volieb, ktorých termín by mohol podľa médií stanoviť na dátum pred brexitom.

SkryťVypnúť reklamu

Vypísanie volieb však musia schváliť dve tretiny poslancov, čo zďaleka nie je isté.

Kým labouristi dlhodobo usilujú o voľby, v posledných dňoch zaznievajú hlasy, že ich vypísanie nepodporia, ak by ich vláda chcela zneužiť k presadeniu brexitu bez dohody.

Johnsonova vláda podľa denníka The Daily Telegraph naďalej počíta s tým, že na budúci týždeň nastane vynútená prestávka v zasadaní parlamentu, ktorú minulý týždeň schválila kráľovná na základe premiérovej žiadosti. Poslanci by sa podľa tohto plánu vrátili do práce až 14. októbra.

Skrížiť vláde plány ale môže ešte súd v škótskom Edinburghu. Ten sa v utorok zaoberal žiadosťou britských zákonodarcov, ktorí chcú, aby nútenú prestávku v zasadnutí parlamentu zrušil. Súd si vypočul argumenty oboch strán a rozhodnutie by mal oznámiť v stredu dopoludnia.

SkryťVypnúť reklamu

Zlý deň pre Johnsonovu vládu

Prvou ranou pre Johnsona bol v utorok odchod poslanca Phillipa Lee z konzervatívnej strany. Tým prišla vláda o väčšinu v parlamente.

"Dospel som k záveru, že nie je možné, aby som ako konzervatívny poslanec slúžil svojmu obvodu a svojej krajine v ich najlepšom záujme," uviedol Lee vo vyhlásení.

Konzervatívna vláda premiéra Johnsona podľa neho agresívne usiluje o zničujúce brexit a zbytočne ohrozuje životy a živobytie ľudí a vystavuje Spojené kráľovstvo riziku, že sa rozpadne. Johnsonova vláda podľa Leeho tiež podkopáva hospodárstvo, demokraciu a úlohu Británie vo svete.

V utorok popoludní sa zišli poslanci britskej Dolnej snemovne na prvej schôdzi po letnej prestávke.

Svojho mandátu sa najprv ujala liberálne demokratka Jane Doddsová, ktorá v auguste zvíťazila v doplňovacích voľbách v obvode Brecon a Radnorshire. Johnsonovu vládu tým pripravila o jedno kreslo v parlamente a vládnu väčšinu stenčila na jeden hlas.

SkryťVypnúť reklamu

Potom, čo Doddsová zložila poslaneckú prísahu a premiér Johnson začal k poslancom hovoriť, prisadol na lavicu liberálov tiež poslanec Philip Lee, ktorý vzápätí vydal vyhlásenie o odchode z Konzervatívnej strany, ktorej bol členom od roku 1992. Od roku 2010 stranu zastupoval v Dolnej snemovni.

Predsedníčka Liberálnych demokratov Jo Swinsonová vo vyhlásení uviedla, že Lee zdieľa s členmi jej strany odhodlanie zabrániť katastrofálnemu brexitu bez dohody a zastaviť brexit úplne.

Johnson rokoval s rebelmi

Johnson ešte pred očakávanou parlamentnou bitkou prijal v Downing Street skupinu konzervatívnych poslancov, ktorí dávajú najavo nesúhlas s vládnou brexitovou stratégiou.

Asi hodinová schôdzka však podľa informácií britských novinárov potenciálnych rebelov nepresvedčila o tom, že premiér má plán na včasné vyjednanie a ratifikáciu dohody o vystúpení z Európskej únie.

SkryťVypnúť reklamu

Denník The Guardian menoval osem účastníkov schôdzky z radov konzervatívnych poslancov, pričom päť z nich už verejne ohlásilo, že podporia snahu presadiť zákon o prípadnom ďalšom odklade brexitu.

Podľa webu Buzzfeed News sa už takto vyjadrilo spolu 15 zákonodarcov vládnej strany. Poslanci po rokovaní s Johnsonom neposkytli vyjadrenie na kameru, podľa zákulisných informácií ichvšak premiér na svoju stranu nezískal.

"Konzervatívni rebeli odchádzajúci z dopoludňajšie hodinovej schôdzky s Johnsonom uvádzajú, že to ich postoj nezmenilo," napísal na twitteri politický spravodajca denníka The Times Francis Elliott.

"Jeden z prítomných povedal, že to bolo na hov * o," pridala hlavná politická spravodajkyňa BBC Laura Kuenssbergová.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa zdroja agentúry Reuters predseda vlády prezentoval "nepresvedčivé vysvetlenie" o tom, ako by mohli byť pri súčasnom parlamentnom rozvrhu dohodnuté a ratifikované podmienky britského odchodu z Európskej únie.

Tesne pred začatím práce parlamentu po letnej pauze sa zišli tiež predstavitelia opozičných strán, aby prediskutovali spoluprácu v najbližších dňoch. Líder labouristov Jeremy Corbyn potom povedal, že jeho prioritou je zabrániť tomu, aby Británia 31. októbra odišla z EÚ bez dohody.

Po hlasovaní potom oznámil, že jeho strana predčasné voľby nepodporí, pokiaľ nebude isté, že bude zákon proti brexitu bez dohody schválený.

Pre predčasné voľby by sa museli vysloviť dve tretiny všetkých poslancov a podpora labouristov je tak kľúčová.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu