SME
Sobota, 16. október, 2021 | Meniny má VladimíraKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Záujem o druhý dôchodkový pilier láme rekordy

Kým za celý minulý rok do druhého piliera vstúpilo takmer 62 tisíc nových sporiteľov, za osem mesiacov tohto roka išlo o vyše 50 tisíc nových záujemcov o sporenie v druhom pilieri.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: ilustrácia SME/iGG)

BRATISLAVA - O vstup do druhého dôchodkového piliera je čoraz väčší záujem. Za osem mesiacov tohto roka roka vstúpilo do sporivého piliera vyše 50-tisíc ľudí.

"Tempo rastu nových sporiteľov je počas tohto roka nad 30 percent v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka," informovala v tlačovej správe Asociácia dôchodkových správcovských spoločností.

Ako uviedla asociácia, vstup do druhého piliera je dobrovoľný, môžu doň vstúpiť osoby mladšie ako 35 rokov, následne však sporiteľ už svoje rozhodnutie nemôže zmeniť a účasť je povinná.

Počas celého minulého roka počet sporiteľov v druhom dôchodkovom pilieri stúpol takmer o 62-tisíc.

Skryť Vypnúť reklamu

"Ak nepočítame nábehovú fázu po vzniku starobného dôchodkového sporenia, ide o historicky najvyšší prílev za kalendárny rok," upozornila v apríli tohto roka Národná banka Slovenska.

Ku koncu vlaňajška si tak na penziu v druhom pilieri sporilo 1,49 mil. osôb.

"Vyšší stav sporiteľov bol zaznamenaný iba v období ešte pred prvým otvorením systému pred jedenástimi rokmi," tvrdí NBS.

Výkonný riaditeľ Finančného kompasu Maroš Ovčarik by rád veril, že historicky najvyšší ročný prílev sporiteľov do druhého piliera je do veľkej miery výsledkom toho, že si mladí ľudia stále viac uvedomujú dôležitosť riešenia ich budúceho dôchodku.

"V skutočnosti si myslím, že ide o kombináciu aktivít dôchodkových správcovských spoločností aj prostredníctvom finančných sprostredkovateľov a pomerne veľkého mediálneho priestoru, ktorý mala k dispozícii téma dôchodkov," uviedol v apríli.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa neho mohol za vyšším záujmom o sporenie v druhom pilieri stáť aj výsledok desaťročného rastu finančných trhov.

"To určite pomohlo presvedčiť ľudí, že druhý pilier má zmysel. A zároveň, že v rámci druhého piliera majú dlhodobo najväčší význam indexové a akciové fondy," dodal.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Štatistiky o očkovaní sa líšia.

Počet pacientov v nemocniciach sa v piatok zvýšil o 19, celkovo ich je takmer tisíc.


SITA 4 h
Polícia bezprostredne po útoku zadržala 25-ročného muža.

"Prvotné vyšetrovanie odhalilo potenciálny motív spojený s islamistickým extrémizmom," uvádza sa vo vyhlásení metropolitnej polície.


TASR 8 h
Poslanci parlamentu.

Pri rozpočte považuje za nereálny zámer výraznejšie konsolidovať verejné financie v predvolebnom roku 2023. „Bola by to politická smrť vládnych strán,“ poznamenal.


TASR 7 h

Slovensko má ambíciu stať sa jedným z lídrov vo vývoji a využívaní vodíkových technológií v autodoprave.


TASR 4 h
Skryť Zatvoriť reklamu