SME
Nedeľa, 27. november, 2022 | Meniny má Milan

Prieskum volebných preferencií: Smer-SD je s odstupom na prvom mieste, PS/Spolu sú lídrom opozície a KDH je v prvej trojke

Tesne nad hranou zvoliteľnosti sú SaS a Sme rodina a do parlamentu by sa nedostali maďarské strany.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA - Najviac ľudí by stále volilo Smer-SD, konkrétne 20,7 percenta. Na druhom mieste by bola koalícia PS/Spolu so ziskom 13,3 percenta pred Kresťanskodemokratickým hnutím (9,4 percenta).

Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý uskutočnila agentúra MVK v dňoch 12. augusta až 20. augusta na vzorke 1 075 respondentov, ktorá bola reprezentatívna. Išlo o omnibusový výskum realizovaný kvótnym výberom a technikou face - to - face interview (štandardizovaný rozhovor) prostredníctvom anketárskej siete.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na otázku „Ak by sa voľby do Národnej rady SR konali už dnes, ktorej strane by ste dali svoj hlas?" 7,2 percenta opýtaných uviedlo, že dnes by sa na voľbách určite nezúčastnili a ďalších 18,6 percenta nevedelo, či by sa zúčastnili, resp. koho by v nich podporili. Informoval o tom Pavel Haulík z agentúry MVK.

Na ďalších miestach by skončila Slovenská národná strana (8,5 percenta), Ľudová strana Naše Slovensko (8,1 percenta), Za ľudí (7,9 percenta), hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (6,9 percenta), Sloboda a Solidarita (5,5 percenta) a hnutie Sme rodina - Boris Kollár so ziskom 5,5 percenta.

Do parlamentu by sa nedostala vládna strana Most-Híd (3,8 percenta) ani ďalšia strana reprezentujúca maďarskú menšinu SMK (3,4 percenta). Komunistická strana Slovenska by získala 2,3 percenta hlasov a iné strany spolu 4,7 percenta.

Ak by voľby dopadli presne v súlade s preferenciami zistenými v tomto prieskume, strana Smer - sociálna demokracia by získala 36 mandátov, koalícia Progresívne Slovensko/Spolu by disponovala 23 poslaneckými miestami, Kresťanskodemokratické hnutie by obsadilo 16 kresiel, potenciálni voliči Slovenskej národnej strany by do parlamentu delegovali 15 zákonodarcov.

SkryťVypnúť reklamu

Po 14 zástupcov by v Národnej rade SR mali kluby Ľudovej strany Naše Slovensko a strany Za ľudí, Obyčajných ľudí a nezávislé osobnosti by reprezentovalo 12 poslancov. Po desať hlasov by v Národnej rade SR mali kandidáti zvolení za stranu Sloboda a Solidarita a za hnutie Sme rodina.

Pavel Haulík z MVK pre agentúru SITA uviedol, že v prieskume sú len malé rozdiely medzi stranami, ktoré zďaleka neprekračujú bežnú štatistickú chybu.

„Takže hovoriť o poradí strán je problematické. Skôr možno hodnotiť trendy. A z toho jednoznačne vychádza, že tam sa hladiny vyrovnávajú, že v podstate okrem Smeru, ktorý dnes ešte má 20 percent, sa takmer všetci ostatní pohybujú niekde medzi piatimi až desiatimi percentami," uviedol s tým, že poradie strán v prieskume ovplyvňujú počty respondentov a aj to, koľkí z nich nevedia koho voliť, alebo nejdú voliť.

SkryťVypnúť reklamu

Haulík skôr z prieskumu vníma, že „staré opozičné strany" strácajú iniciatívu a preberajú ju „nové opozičné strany".

„A tento trend sa zdá byť v celku badateľný. Určite by som ten stav však nebral ako definitívny. Ale to, že môžu mať „staré strany" problémy, to sa ukazuje ako pomerne reálne," uviedol Haulík.

Výsledok strán Most-Híd a SMK je podľa neho odrazom ich slabej vzájomnej komunikácie. Podľa neho je možné, že sa nedostanú do parlamentu, lebo dnes slovenský občan maďarskej národnosti nevolí iba maďarské strany. Časť voličov podľa neho môže voliť PS a časť k sebe ťahá aj KDH.

Smer-SD 20,7 %

Koalícia PS/Spolu 13,3 %

Kresťanskodemokratické hnutie 9,4 %

Slovenská národná strana 8,5 %

Ľudová strana Naše Slovensko 8,1 %

SkryťVypnúť reklamu

Za ľudí 7,9 %

Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti 6,9 %

Sloboda a Solidarita 5,5 %

Sme rodina 5,5 %

Most-Híd 3,8 %

Strana maďarskej komunity 3,4 %

Komunistická strana Slovenska 2,3 %

Iné strany 4,7 %

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu