SME
Utorok, 24. máj, 2022 | Meniny má Ela

Johnsonova irónia: Kvôli vzbure vyhodil aj vnuka svojho hrdinu Churchilla

"Keď som vyrastal, nebolo pochýb. Churchill bol najväčší štátnik, akého kedy Británia zrodila," vyjadril sa v biografii, ktorú o vojnovom premiérovi kedysi spísal.

Nicholas Soames.Nicholas Soames. (Zdroj: SITA/AP)

Proti politike britského premiéra Borisa Johnsona sa v utorok vzbúrilo dvadsaťjeden konzervatívnych poslancov, keď sa v snahe zabrániť tvrdému brexitu pridali k opozícii, píše server idnes.cz.

Teraz v parlamente pripomienkujú zákon, kvôli ktorému premiér plánuje predčasné voľby. Medzi rebelmi je aj muž zo slávnej rodiny - vnuk významného ministerského predsedu Winstona Churchilla.

Je to dvojitá irónia dejín. Presne 3. septembra 1939 Veľká Británia vyhlasuje vojnu Nemecku a na výslnie sa vracia budúci premiér Winston Churchill, ktorého si do tímu prizval vtedajší predseda vlády Neville Chamberlain.

SkryťVypnúť reklamu

A presne o osemdesiat rokov neskôr, 3. septembra 2019, sa proti terajšiemu premiérovi Borisovi Johnsonovi postavil Churchillov vnuk, sir Nicholas Soames.

Irónia je to obzvlášť pre Johnsona, Soamesův dedo bol totiž jeho hrdina.

"Keď som vyrastal, nebolo pochýb. Churchill bol najväčší štátnik, akého kedy Británia zrodila," vyjadril sa podľa The Washington Post Johnson v biografii, ktorú o vojnovom premiérovi kedysi spísal.

Do brexitu zostáva 57 dní a stále nie je jasné, či sa uskutoční a v akej podobe.

Súčasný premiér si stojí za tým, že vyjednávanie s Európskou úniou postupujú, že sa pozmenená dohoda stihne dohodnúť, a tvrdý brexit teda nehrozí. A aj keby, aj na neho sa Johnsonovho vláda pripravuje.

"Nepôjdem do Bruselu žobrať o ďalší odklad, pôjdem tam pre dohodu," povedal premiér v utorok parlamente.

SkryťVypnúť reklamu

Ukázal pritom na lídra labouristov Jeremyho Corbyn. "To on tam bude prosiť o predĺženie lehoty," predniesol a obrátil sa priamo na neho.

"Vy tam prijmete všetko, čo bude Brusel požadovať, a nás budú čakať ďalšie roky hádok o brexite," poukázal s tým, že jeho vláda je iná.

Johnson prehlasuje, že jediné, čo vzniku novej "rozvodovej" dohody bráni, je návrh zákona, ktorý v utorok opozícia spoločne s dvadsaťjeden konzervatívnymi rebelmi pretlačila na stredajší program dolnej komory britského parlamentu.

Medzi nimi bol práve aj Sedemdesiatjedenročný Soames, ktorý neskôr potvrdil, že rovnako ako ostatní príde o členstvo v strane.

"Bolo mi povedané predsedom poslancov, že bude jeho smutnou povinnosťou, aby mi zajtra (v stredu) napísal a oznámil mi, že mi bolo členstvo odobraté," uviedol.

SkryťVypnúť reklamu

U konzervatívcov bol syn Churchillovho najmladšej dcéry Mary Soamesovej tridsaťsedem rokov a za celú tú dobu vraj proti svojej strane hlasoval len trikrát.

Do budúcich volieb - ktoré môžu predčasne nastať už v polovici októbra - bude v parlamente ako nezávislý poslanec a o ďalší mandát už sa uchádzať nebude.

Na stredajšom prerokúvaní opozičného brexitového zákona Soames podľa denníka The Independent povedal, že by sa mali ctiť výsledky referenda o vystúpení z únie.

"Pre brexitovou dohodu som hlasoval vždy, keď bola dolnej komore predstavená, čo je viac, než sa dá povedať o mojom ctihodnom priateľovi ministerskom predsedovi, predsedovi snemovne i ďalších členoch vlády, ktorých vážny nedostatok lojality bol mnohým z nás skutočnou inšpiráciou," oprel sa do Johnsona a jeho pravej ruky Jacoba Rees-Mogga.

SkryťVypnúť reklamu

Churchillov vnuk mieni, že Johnson nehrá s ostatnými férovo.

"Je veľký rozdiel, či poviete, že chcete dohodu, alebo že chcete dohodu, ktorá je dosiahnuteľná. Toto všetko bolo z môjho pohľadu v pláne, čo je veľká škoda. Pokúsi sa vyvolať predčasné voľby. A presne to chceli - nové zloženie parlamentu," opísal Soames pre BBC.

Rebeli, ktorých toryovci vyhodili zo strany, za ne už totiž ani nemôžu v nadchádzajúcich voľbách kandidovať.

Vylúčenie Soamesa je jednou z najbizarnejších udalostí v rámci brexitové krízy, v ktorej sa kedysi politicky stabilná a ekonomicky prosperujúca krajina topí už tri roky, podotýka agentúra Reuters.

Britské médiá potom vyhodenie poslancov líčia ako "krviprelievanie v parlamente".

Na otázku, či ide o koniec Konzervatívnej strany v podobe, akú jeho dedo poznal, Soames odpovedal, že nie. "Ale je to zlá noc."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


TASR 27. apr
Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


Viktória Žolnová 26. apr
Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


SITA 25. apr
Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


kW 25. apr
SkryťZatvoriť reklamu