SME
Utorok, 19. november, 2019 | Meniny má Alžbeta
EURÓPSKA ÚNIA

Johnsonova irónia: Kvôli vzbure vyhodil aj vnuka svojho hrdinu Churchilla

"Keď som vyrastal, nebolo pochýb. Churchill bol najväčší štátnik, akého kedy Británia zrodila," vyjadril sa v biografii, ktorú o vojnovom premiérovi kedysi spísal.

Nicholas Soames.Nicholas Soames.(Zdroj: SITA/AP)

Proti politike britského premiéra Borisa Johnsona sa v utorok vzbúrilo dvadsaťjeden konzervatívnych poslancov, keď sa v snahe zabrániť tvrdému brexitu pridali k opozícii, píše server idnes.cz.

Teraz v parlamente pripomienkujú zákon, kvôli ktorému premiér plánuje predčasné voľby. Medzi rebelmi je aj muž zo slávnej rodiny - vnuk významného ministerského predsedu Winstona Churchilla.

Je to dvojitá irónia dejín. Presne 3. septembra 1939 Veľká Británia vyhlasuje vojnu Nemecku a na výslnie sa vracia budúci premiér Winston Churchill, ktorého si do tímu prizval vtedajší predseda vlády Neville Chamberlain.

Článok pokračuje pod video reklamou

A presne o osemdesiat rokov neskôr, 3. septembra 2019, sa proti terajšiemu premiérovi Borisovi Johnsonovi postavil Churchillov vnuk, sir Nicholas Soames.

Irónia je to obzvlášť pre Johnsona, Soamesův dedo bol totiž jeho hrdina.

"Keď som vyrastal, nebolo pochýb. Churchill bol najväčší štátnik, akého kedy Británia zrodila," vyjadril sa podľa The Washington Post Johnson v biografii, ktorú o vojnovom premiérovi kedysi spísal.

Do brexitu zostáva 57 dní a stále nie je jasné, či sa uskutoční a v akej podobe.

Súčasný premiér si stojí za tým, že vyjednávanie s Európskou úniou postupujú, že sa pozmenená dohoda stihne dohodnúť, a tvrdý brexit teda nehrozí. A aj keby, aj na neho sa Johnsonovho vláda pripravuje.

"Nepôjdem do Bruselu žobrať o ďalší odklad, pôjdem tam pre dohodu," povedal premiér v utorok parlamente.

Ukázal pritom na lídra labouristov Jeremyho Corbyn. "To on tam bude prosiť o predĺženie lehoty," predniesol a obrátil sa priamo na neho.

"Vy tam prijmete všetko, čo bude Brusel požadovať, a nás budú čakať ďalšie roky hádok o brexite," poukázal s tým, že jeho vláda je iná.

Johnson prehlasuje, že jediné, čo vzniku novej "rozvodovej" dohody bráni, je návrh zákona, ktorý v utorok opozícia spoločne s dvadsaťjeden konzervatívnymi rebelmi pretlačila na stredajší program dolnej komory britského parlamentu.

Medzi nimi bol práve aj Sedemdesiatjedenročný Soames, ktorý neskôr potvrdil, že rovnako ako ostatní príde o členstvo v strane.

"Bolo mi povedané predsedom poslancov, že bude jeho smutnou povinnosťou, aby mi zajtra (v stredu) napísal a oznámil mi, že mi bolo členstvo odobraté," uviedol.

U konzervatívcov bol syn Churchillovho najmladšej dcéry Mary Soamesovej tridsaťsedem rokov a za celú tú dobu vraj proti svojej strane hlasoval len trikrát.

Do budúcich volieb - ktoré môžu predčasne nastať už v polovici októbra - bude v parlamente ako nezávislý poslanec a o ďalší mandát už sa uchádzať nebude.

Na stredajšom prerokúvaní opozičného brexitového zákona Soames podľa denníka The Independent povedal, že by sa mali ctiť výsledky referenda o vystúpení z únie.

"Pre brexitovou dohodu som hlasoval vždy, keď bola dolnej komore predstavená, čo je viac, než sa dá povedať o mojom ctihodnom priateľovi ministerskom predsedovi, predsedovi snemovne i ďalších členoch vlády, ktorých vážny nedostatok lojality bol mnohým z nás skutočnou inšpiráciou," oprel sa do Johnsona a jeho pravej ruky Jacoba Rees-Mogga.

Churchillov vnuk mieni, že Johnson nehrá s ostatnými férovo.

"Je veľký rozdiel, či poviete, že chcete dohodu, alebo že chcete dohodu, ktorá je dosiahnuteľná. Toto všetko bolo z môjho pohľadu v pláne, čo je veľká škoda. Pokúsi sa vyvolať predčasné voľby. A presne to chceli - nové zloženie parlamentu," opísal Soames pre BBC.

Rebeli, ktorých toryovci vyhodili zo strany, za ne už totiž ani nemôžu v nadchádzajúcich voľbách kandidovať.

Vylúčenie Soamesa je jednou z najbizarnejších udalostí v rámci brexitové krízy, v ktorej sa kedysi politicky stabilná a ekonomicky prosperujúca krajina topí už tri roky, podotýka agentúra Reuters.

Britské médiá potom vyhodenie poslancov líčia ako "krviprelievanie v parlamente".

Na otázku, či ide o koniec Konzervatívnej strany v podobe, akú jeho dedo poznal, Soames odpovedal, že nie. "Ale je to zlá noc."

Najčítanejšie články

Téma: Európska únia


Neprehliadnite tiež

Európska únia

Zadržali predpokladanú spojku v prípade vraždy investigatívnej maltskej novinárky

Vláda zvažuje udelenie milosti pre zadržaného prostredníka, ak jeho informácie privedú vyšetrovateľov k hlavnému strojcovi vraždy.

Zásah maltskej polície v prípade vyšetrovania vraždy novinároky Daphne Caruanovej Galiziovej.
Slovensko

Lesy v Tatrách už nepripomínajú mesačnú krajinu, tvrdí riaditeľ Správy TANAPu

Pred 15 rokmi prudká víchrica zmenila Vysoké Tatry na nepoznanie. Veterná smršť s rýchlosťou až 200 kilometrov za hodinu zničila 12-tisíc hektárov lesa a vyžiadala si dve ľudské obete.

Vysoké Tatry krátko po ničivej víchrici.
Názor Mariana Kechlibara

O novembri, o tridsať rokov neskôr

November 1989 nám priniesol tri veci, a všetky sú teraz v ohrození. Slobodné voľby, slobodu slova a ekonomickú slobodu.

November ´89

Študenti odmietali žiť ďalej v lži, spomína Rado Števčík

"Pred ministerstvom sa stala zvláštna vec. Práve začali z áut vychádzať policajti s obuškami a v prilbách. V tom okamihu vyšiel z budovy ministerstva ideologický tajomník Gejza Šlapka. Bol veľmi žoviálny, začal s nami diskutovať, pýtal sa - čo tu, deti, chcete?" spomína na prvý pochod študentov.

Tajomník Filozofickej fakulty Univerzity Komenského Radoslav Števčík.